Krajobrazni arhitekt Parkova i nasada d.o.o. Igor Belamarić oštro je okarakterizirao u Facebook grupi "Sačuvajmo Stinice – Pijat" Studiju utjecaja na okoliš - Projekt rekonstrukcije i proširenja Sjeverne luke na lučkom području Vranjičko - solinskog bazena pod upravom Lučke uprave Split, ustvrdivši da se u njoj iznose grube neistine.
Projekt kojim bi Split kamionski transport za otoke prebacio u Sjevernu luku je odlukom Vlade RH stavljen na Listu strateških projekata prije nešto više od godinu dana, a sam početak izgradnje luke u dužini od 905 metara, neslužbeno se doznaje, mogao bi početi krajem ljeta unatoč velikom poskupljenju građevinskog materijala.
Mišljenja, prijedlozi i primjedbe na studiju koju je izradio splitski Fakultet građevinarstva, arhitekture i geodezije, mogli su se iznositi i upisati u knjige primjedbi do 07.12.2020. godine. Za Vicu Mihanovića, ravnatelja Lučke uprave Split, koja je inače "nositelj zahvata", rasprava o studiji je gotova stvar.
"Nisam upoznat s mišljenjem gospodina Belamarića ni s njegovim djelovanjem. O studiji nije odlučivao jedan čovjek. Prošla je zakonsku proceduru i ona je usvojena u nadležnom ministarstvu. Cijeli taj postupak trajao je više od godinu dana. Zbog takvih razmišljanja stojimo tu di jesmo, dok Zadar, Rijeka, Šibenik grabe velikim koracima. Radi se o infrastrukturnom objektu koji će Splitu dati doprinos ekologiji i rasterećenju Gradske luke", kratko nam je komentirao Mihanović.
Belamarić je u startu pojasnio zbog čega smatra da se radi o grubim neistinama te je priložio screenshot 247. stranice studije, a u komentarima je dodao kako mu se čini da izrađivači nisu bili na terenu.
Prvi put se susrećem sa studijom utjecaja na okoliš za predviđenu novu luku Stinice. Ovdje se - što se tiče naše teme - iznose grube neistine. Izrađivači, naime, na svoju ruku mijenjaju državni dokument Kartu staništa RH.
I to na više od 60 tisuća metara kvadratnih.
Nikakvog razloga u proteklih 30 godina nije bilo da se dogodi ono što jednostavno nazivaju "pretvorbom u antropogeno stanište", niti su bušici, pašnjaci i travnjaci (brnistra koja izvorno stoji u državnom zapisu je izostavljena) mogli u nekom čudnom trenutku nestati.
To dokazuju snimke satelita GoogleEarth i, što je naravno još 100x jači dokaz - stvarno stanje na terenu.
Karta staništa obuhvaća prostor čitave RH i zato se zaustavlja u krupnom mjerilu. Na licu mjesta prisutno je još nekoliko stanišnih tipova, doduše fragmentarno, ali na svoj način vrijedno. Tršćaci (NKS A.4.1), pa halofitna vegetacija na plaži, sukcesijski početak sastojine crnog jasena itd.
Na osnovu terenskih istraživanja i rezultata, potkrijepljeno satelitskim snimkama, tvrdimo da je visok utjecaj čovjeka prisutan na tek 1/20 ukupne površine. 😃
Belamarić sve novosti vezane uz Stinice objavljuje u tematskoj Facebook grupi.