U utorak, 8. listopada, u Domu kulture Jozo Buliga u Klisu održana je uvodna konferencija povodom predstavljanja projekta "Green LaMiS". Ovaj inovativni projekt, financiran sredstvima Europske unije kroz program Interreg Central Europe, ima za cilj unaprijediti kvalitetu života u ruralnim područjima kroz razvoj održive mobilnosti.
Načelnik Općine Klis, Jakov Vetma, izrazio je zadovoljstvo sudjelovanjem u ovom prekograničnom projektu te naglasio važnost suradnje s međunarodnim partnerima. "Ovo je jedan od prekograničnih projekata koje Općina Klis provodi u suradnji sa svojim partnerima. Putem prekogranične suradnje i ovakvih projekata puno smo napravili za našu općinu", izjavio je Vetma. On je također istaknuo kako projekt obuhvaća zemlje poput Italije, Mađarske i Njemačke, te dodao: "Mislim da ćemo od njih puno toga saznati i nešto novo naučiti".
Projekt "Green LaMiS", vrijedan ukupno 1,8 milijuna eura, od čega je 133 tisuće eura namijenjeno Općini Klis, donijet će brojne koristi za stanovnike ruralnih dijelova ove općine. Cilj projekta je poboljšanje i optimizacija društvenih usluga koje trenutno nisu dostupne ili su slabije razvijene u tim područjima. Vetma je naglasio kako se često događa da u središtima općina postoje svi potrebni sadržaji, dok u ruralnim dijelovima dolazi do nedostatka osnovnih usluga. "Želimo da svi naši stanovnici imaju jednaka prava, pogodnosti i mogućnosti", istaknuo je načelnik.
Projekt će se provoditi u naredne tri godine, a uključivat će analize i procjene s ciljem kasnije implementacije na širem području kojim upravlja Općina Klis. "S ovim ćemo dodatno popraviti stvari i poboljšati standard naših sugrađana", zaključio je Vetma.
Ranko Milić, izvršni direktor i osnivač Eupolis grupe, koja sudjeluje u realizaciji projekta, istaknuo je značaj uključivanja vrhunskih stručnjaka i znanstvenika s nekoliko sveučilišta. "Radimo aktivnosti u sklopu pilot projekata inovativne održive mobilnosti koja bi omogućila da se kvaliteta života u ruralnim područjima unaprijedi stvaranjem mreže javnog prijevoza povezanog s električnom i mikromobilnošću", rekao je Milić. On je naglasio kako će se uz pomoć ekološki prihvatljive mobilnosti osigurati pristup svakom domaćinstvu u ruralnim dijelovima, čime će se znatno poboljšati kvaliteta života.
Kao važan dio projekta, Milić je najavio nabavu novog vozila koje će služiti kao osnova za razvoj održive mobilnosti u tim područjima. "Uz pomoć novog vozila, napravit ćemo plan za drugačiju mobilnost u ruralnim područjima", dodao je on.
Projekt "Green LaMiS" obećava značajan iskorak u smjeru održivog razvoja i socijalne jednakosti, a realizacija projekta u narednim godinama trebala bi donijeti konkretne koristi stanovnicima općine Klis, posebno u onim dijelovima koji su do sada bili slabije povezani i opskrbljeni osnovnim uslugama.
O projektu
Projekt "Green LaMiS" ima za cilj unaprijediti način na koji se pružaju socijalne usluge, uz istovremeno smanjenje emisije CO2 i rješavanje problema prometnih gužvi. Trenutno se socijalne usluge često isporučuju na neodrživ i neučinkovit način, što dodatno pogoršava povezanost između urbanih područja i okolnih funkcionalnih zona gdje žive korisnici usluga.
Projektni partner je i Općina Klis koja će imati značajnu ulogu kroz različite aktivnosti. Nakon analize stanja potrošnje CO2 na području općine, organizirat će se pilot-aktivnost u sklopu koje će općina nabavljati električno vozilo koje će koristiti socijalni operateri.
Općina će organizirati javnu konferenciju s predstavnicima drugih vlasti na regionalnoj i nacionalnoj razini kako bi se izvijestilo o utjecaju projekta na život u zajednici.
Kroz ovaj projekt razvijat će se zajednička strategija i akcijski plan koji će se temeljiti na inovativnom metodološkom alatu koji će se koristiti za izračunavanje ugljičnog otiska uz dodatne indikatore o teritorijalnoj morfologiji i karakteristikama pruženih socijalnih usluga.
Glavni partner projekta je Fondazione Politecnico di Milano iz Italije, a ostali partneri su National Consortium CGM i Grad Bergamo također iz Italije, Sveučilište u Passau iz Njemačke, Westpannon Regional and Economic Development Public Nonprofit Ltd., Institute for Computer Science and Control te Grad Szombathely iz Mađarske, kao i Eupolis Group Ltd. iz Splita i Grad Klis.
Projekt, u trajanju od 30 mjeseci, službeno je počeo 1. lipnja 2024. godine. Ukupna vrijednost projekta je 1.826.265,00 € od kojih je 80% EU sufinanciranje, odnosno 1.461.012,00 €.