Na splitskoj Rivi danas je koalicija SDP–Možemo–Direkt postavila simboličnu instalaciju kako bi ukazala na jedan od gorućih problema Splita – nedostatak domova za starije i nemoćne. Posljednji dom izgrađen je prije 36 godina, što je rezultiralo time da čak pet tisuća Splićanki i Splićana trenutno čeka na smještaj, a neki od njih čekaju i više od deset godina.
Na konferenciji za medije, u ime koalicije SDP–Možemo–Direkt, sudjelovali su kandidat za gradonačelnika Splita Davor Matijević, kandidat za zamjenika gradonačelnika Marinko Biškić te SDP-ov kandidat za župana Splitsko-dalmatinske županije Ranko Ostojić.
"Dom ne smije biti privilegija"
– Davor Matijević, kandidat za gradonačelnika, istaknuo je kako je zadnji dom za starije u Splitu izgrađen prije 36 godina, a da su potrebe danas daleko veće:
„Pet tisuća naših sugrađanki i sugrađana čeka mjesto u domovima, neki i deset godina. Mnogi od njih, nažalost, ni ne dočekaju svoju priliku. Oni koji imaju sreću biti smješteni u nekom od postojećih domova često se susreću s neadekvatnim uvjetima te nizom dodatnih troškova – od plaćanja lođe do naknade za klima-uređaj i hladnjak. To je poruka koja jasno govori našim starijim sugrađanima, koji su gradili i stvarali ovaj grad, da nisu prioritet.“
Matijević je dodao da krivnju ponajprije vidi u županijskoj vlasti:
"U 30 godina županija nije napravila ništa po tom pitanju. To je izravna odgovornost dugogodišnje HDZ-ove vlasti, ali i Grada Splita, koji također nije poduzeo konkretne korake. U Hrvatskoj postoje primjeri dvanaest gradova koji su uz pomoć europskih fondova sagradili nove domove za starije, a Split to još nije uspio. Naša je poruka da starije sugrađane treba staviti u središte gradskih i županijskih prioriteta.“
Iskoristiti postojeće objekte
– Ranko Ostojić, SDP-ov kandidat za župana Splitsko-dalmatinske županije, naglasio je kako ovaj problem nije prisutan samo u Splitu, već i šire:
„Ne samo da više od pet tisuća ljudi u Splitu čeka smještaj, nego je situacija slična u cijeloj županiji. Ima toliko praznih ili zapuštenih objekata koji bi se mogli preurediti u domove za starije. Primjerice, Dječje selo u Promajni kod Makarske ili hotel Zagreb u Splitu – to su prostori koje država i županija ignoriraju, a mogli bi se uz manja ulaganja prenamijeniti. Naši stariji ne smiju biti prepušteni sami sebi; cijene smještaja u privatnim domovima mnogima su nepriuštive. Oni zaslužuju adekvatan i dostupan smještaj, pogotovo nakon što su cijeli život ulagali u ovaj grad i županiju.“
Brza rješenja za dnevni boravak
– Marinko Biškić, kandidat za zamjenika gradonačelnika, napomenuo je da postoje i brza rješenja koja Grad može provesti:
„Grad može pronaći i osigurati prostore za dnevne boravke unutar gradskih kotareva ili kvartovskih zajednica, gdje bi se stariji mogli okupljati, družiti i sudjelovati u radionicama. Ovo su relativno jeftina rješenja, a iznimno korisna za kvalitetu života naših starijih sugrađana. Važno je da se osjećaju dobrodošlo i uključeno, a ne odbačeno.“
Zaključno, koalicija SDP–Možemo–Direkt poručila je da će se, u slučaju izbornog uspjeha, odmah posvetiti rješavanju problema nedostatka kapaciteta u domovima za starije te uvođenju dodatnih sadržaja koji bi omogućili dostojanstvenu starost za sve građane Splita i Splitsko-dalmatinske županije.