Nakon kišnog proljeća i klimatološko ljeto počelo je nestabilnim vremenom. Tako je od ranog jutra na većem dijelu Jadrana pretežno oblačno, povremeno uz kišu, pljuskove i grmljavinu. Najviše suhog vremena je na jugu Dalmacije.
Olujni oblaci rano jutros prelazili su visinu od 12 kilometara, a infracrvena snima naoblake nad Dalmacijom izgledala je impresivno:
U 12 sati temperature zraka su niže u odnosu na uobičajene za ovaj dio godine. Kreću se od 17 stupnjeva ponegdje u Zagori do topla 24 stupnja Celzijusa na jugu Dalmacije. Najhladnije je na vrhu Hrvatske, na Sinjalu na Dinari gdje se mjeri 7°C.
Hladno je i sa sjeverne strane Dinare i Kamešnice, u susjednoj BiH. Kako javljaju Crometeo članovi, temperatura je oko 14 stupnjeva, a mnoge kuće su se vratile grijanju.
Najviše kiše u prvom dijelu dana palo je u srednjoj Dalmaciji. Čak 49 litara kiše po kvadratnom metru palo je u Splitu, na mjernoj postaji u Splitu 3. Šolta mjeri 44 litre, a slijede Kaštel Gomilica 41, Milna (Brač) 35, Biograd na Moru 29, Žirje 26, Kijevo 25, Stobreč 23, Drniš 22, Solin 21 itd.
Sredinom dana novi jaki grmljavinski oblak razvio se nad Splitskim vratima, donoseći nove oborine dijelovima Šolte i Brača, ali i splitskom području. Iz ovog olujnog sustava nakratko se pojavila pijavica.
Svojom formacijom ukazuje da se vjerojatno radi o superćelijskom oblaku. Radi se o grmljavinskom olujnom sustavu koji se karakterizira postojanjem rotirajućeg, dugotrajnog, uzlaznog strujanja. Praćen je opasnim vremenskim pojavama kao što je jak vjetar, grmljavina, krupna tuča, a ponekad i pijavica.
Krajem dana očekuje se djelomično razvedravanje. I utorak će biti promjenjiv iako će kiša, pljuskovi i grmljavina biti manje česta pojava u odnosu na danas.
Znatno stabilnije bit će od srijede do kraja tjedna, uz postupan porast temperatura, ali gotovo svakodnevno uz slabe i prolazne pljuskove u popodnevnim satima.