Inflacija i daljnja poskupljenja itekako se osjete u novčanicima pa bi kakva izdašnija božićnica dobro došla za 'krpanje rupa'. No iako je već sredina studenoga, brojni poslodavci, čini se, još kalkuliraju s iznosima koji će radnicima sjesti na račune. Pita li se dm Hrvatska, oni su već izračunali – i kod njih dileme nema.
– Povodom nadolazećih blagdana dm će i ove godine nagraditi djelatnike za njihov trud i doprinos uspješnom poslovanju stimulacijom u razini mjesečne plaće svakog pojedinog djelatnika – kaže Ana Fostač-Krilčić, prokuristica i voditeljica resora Ljudskih resursa u dm-u te prodajne regije u Hrvatskoj. Zna li se da je prosječna plaća prema izvješću Uprave na nedavnom predstavljanju rezultata poslovne 2023./2024., koja je u dm-u završila krajem rujna – bila 1813,82 eura neto, u što su uključene sve pozicije u prodavaonicama, bez menadžerskih pozicija – 2197 djelatnika u Hrvatskoj bit će vjerojatno zadovoljno, piše Večernji list.
– dm uvijek nastoji pružati potporu djelatnicima i u obiteljskom životu, stoga za djecu djelatnika do 15 godina pripremamo i dar u iznosu od 140 eura – rekla je Fostač-Krilčić. U ostatku sektora trgovine na malo tek rijetki sada izlaze s podacima pa će tako Kaufland ove godine zaposlenicima isplatiti božićnicu od 400 eura, dok je u lanjskoj godini ona iznosila 330 eura. Kao i većina drugih tvrtki i oni daruju djecu prigodnim paketima za sv. Nikolu te isplaćuju 50 eura neto za svako dijete prijavljeno na poreznoj kartici zaposlenika.
Iz Konzuma u sastavu Fortenova grupe ne izlaze s pojedinačnim brojkama, osim što kažu da će i ove godine u skladu s kolektivnim ugovorom isplatiti božićnicu za više od 10.000 svojih zaposlenika, kao i dar za dijete i prigodan poklon zaposlenicima čija su djeca zdravstveno osigurana preko roditelja zaposlenog u kompaniji i mlađa od 15 godina.
– Ovime, isplatom božićnice i dodjeljivanjem dara za dijete, Konzum ulaže više od 2,8 milijuna eura u svoje zaposlenike – istaknuli su. Pevexovi radnici dobit će božićnicu od 400 eura, dok se Atlanticovi djelatnici, koji su lani dobili 700 eura neto, kao objedinjenu prigodnu isplatu za kraj godine te nagradu za iznimne rezultate, plus 130 eura dara za djecu, nadaju kako će njihov poslodavac i ove godine biti široke ruke. U državnim firmama s božićnicama je najizdašnija Hrvatska pošta s 500 eura, što je 300 eura iznad iznosa propisanog kolektivnim ugovorom, dok će HEP djelatnicima isplatiti 497,71 euro. Janaf i Ina isplaćuju po 331,81 euro, a HŽ Infrastruktura ukupno 1,33 milijuna eura, odnosno 250 eura po zaposleniku. Božićnice su, kako se trenutačno čini, najmanje u Hrvatskim cestama – 150 eura, jednako kao i lani. Grad Zagreb će pak svojim djelatnicima, kojih je 3009 na platnom spisku, isplatiti 331,81 euro.
Sve je više gradova i općina koji i umirovljenicima isplaćuju božićnice, dapače neki su ih već i podigli, a vjerojatno i potrošili, poput Samoboraca koji dobivaju od 45 do 85 eura. Ovisno o visini mirovine božićnice u Hrvatskoj u prosjeku iznose od 30 do 110 eura. Čazma će, primjerice, svojim umirovljenicima s mirovinom ispod 270 eura isplatiti 30 eura božićnice, dok će Rijeka izdvojiti 100 eura za umirovljenike s najnižim primanjima te za dugotrajno nezaposlene i starije osobe bez osobnog prihoda. Kao i lani, Umag je rekorder po isplati. Cenzus je u odnosu na prošlu godinu podignut za 200 eura pa će božićnicu dobiti umirovljenici i osobe bez ostalih primanja starije od 65 godina koji raspolažu s manje od 500 eura mjesečno i imaju prebivalište na području Umaga najmanje pet godina. Oni u gornjoj granici dobit će 100 eura božićnice, a oni s 200 eura i manje čak 600 eura.
Grad Split povećao božićnice
Na idućoj sjednici Gradskog vijeća Grada Splita, koja će se održati sljedeći ponedjeljak, vijećnicima će biti predstavljen prijedlog odluke o povećanju iznosa božićnica i proširenju kategorija korisnika. Ukoliko prijedlog bude usvojen, Grad Split će u prosincu isplatiti božićnice u iznosima od 80 do 170 eura, ovisno o kategoriji korisnika.
Ova inicijativa rezultat je odluke gradonačelnika Ivice Puljka i prijedloga gradskog vijećnika Damira Barbira, čime se dodatno povećava broj korisnika te iznosi božićnica u odnosu na prethodnu godinu.
Jedna od ključnih promjena je podizanje prihodovnog cenzusa za umirovljenike, korisnike kartice Moj zlatni Split, čime će pravo na božićnicu ostvariti veći broj građana. Također, po prvi put uvodi se nova kategorija korisnika – socijalno ugroženi učenici i studenti, korisnici socijalnih stipendija Grada Splita, koji će također imati pravo na božićnicu.
Isplata božićnica svim korisnicima planirana je početkom prosinca, a kategorije i iznosi su sljedeći:
• Umirovljenici, korisnici programa Moj zlatni Split s prebivalištem u Splitu (najmanje tri godine):
o Prihodi do 119,45 eura – božićnica 170 eura
o Prihodi od 119,46 do 199,08 eura – božićnica 120 eura
o Prihodi od 199,09 do 332,00 eura – božićnica 100 eura
• Njegovatelji s prebivalištem u Splitu (najmanje tri godine) koji primaju potporu Grada Splita:
o Božićnica 170 eura
• Korisnici osobne invalidnine/inkluzivnog dodatka Hrvatskog zavoda za socijalni rad s prebivalištem u Splitu (najmanje tri godine):
o Božićnica 80 eura
• Korisnici zajamčene minimalne naknade i troškova ogrjeva Hrvatskog zavoda za socijalni rad s prebivalištem u Splitu:
o Božićnica 80 eura
• Socijalno ugroženi učenici i studenti, korisnici socijalnih stipendija Grada Splita (NOVO):
o Božićnica 80 eura
Ovom odlukom Grad Split potvrđuje svoju predanost socijalnoj osjetljivosti i brizi za najpotrebitije, posebno u blagdansko vrijeme kada je zajedništvo najvažnije.