[VELIKO-SLOVO]S[KRAJ-VELIKO-SLOVO]vatko od nas pamti neki poseban kolač, umak, prilog, namaz ili drugu vrstu hrane koju je nekada negdje probao i taj užitak pamti čitav život. Danima ste razbijali glavu o čemu se radi, ali tajnu niste uspjeli razaznati izolirano u tom harmoničnom okusu. Jednostavno je bilo – spektakularno. Danas vam donosim neke kombinacije začina i namirnica koje se savršeno nadopunjavaju i stvaraju neke nove okuse. Ali, kao i u svemu do sada, ključ uspjeha u toj kreaciji krije se u balansu sastojaka. Neke kombinacije će vam zvučati nezamislivo, ali ako upotrijebite te začine na ispravan način, rezultat će biti senzacionalan.
Krivi pristup začinima
Jedna od najvećih pogrešaka u korištenju začina jest pretjerana količina koja okusom prevlada namirnicu. Cilj začinjavanja hrane nije kamuflaža okusa, već pojačavanje njenog izvornog okusa. Na primjer, meso ili krumpir solimo i paprimo jer ćemo mu time intenzivirati okus. Neke druge aromatične začine također dodajemo da aromatiziramo namirnicu i harmonizirmo okus, a ne da ta nova aroma dominira nad tim mesom. Ako na taj način pristupimo drugim začinima, odnosno ako zamislimo da se dodavanje cimeta umaku ili mermeladi od višanja ponaša na isti način kao i soljenje nekog variva ili juhe, rezultat bi trebao biti dobar. Ne dodajemo sol varivu da bi ono bilo slano, nego ukusno. Isto tako, ne dodajemo cimet voću da bi se on izolirano osjetio, nego da bi taj naš proizvod bio ukusan, i da bismo mu intenzivirali slast. Stoga, oprezno s količinom, pogotovo kod intenzivnih začina kao što su klinčić, oraščić, đumbir, papar i cimet. Krenite s minimalnom količinom, pa postepeno povećajte do količine koja odgovara vašem ukusu.
S druge strane, ukoliko spremate nešto aromatično, na primjer krumpir aromatiziran biljem, tada možete dati oduška svojoj kreativnosti.
Cimet
Možda ste se već susreli s receptima u kojima u nadjev od bobičastog voća ide cimet. I zaista, on takvim nadjevima daje posebnu notu. Samo je potrebno paziti da dodana količina bude dovoljno mala da ga ne možete izolirano razaznati. Tada, čak i ako ne volite cimet, obožavat ćete taj kolač. Već je poznato koliko se cimet dobro ljubi s jabukama i kruškama, ali nemojte ga izostaviti iz pita i nadjeva od borovnica, kupina, trešanja, višanja ili brusnica. Također, cimet se voli i s narančom, pa pri kuhanju umaka ili nadjeva od jabuka ili bobičastog voća slobodno dodajte sok od naranče umjesto vode. Uz anis, idealno se slaže s ananasom, a dobro se kombinira i s balancanama, batatom, tikvom i mrkvom. Jednostavno, u pire od mrkve ili batata ili pečenoj mrkvi probajte dodati malo cimeta, i iznenadite svoje ukućane nečim novim i drugačijim. Također, možete napraviti i kolač u kojem će baza biti mrkva, tikva ili batat uz dodatak začina kao što su cimet, oraščić, klinčić, anis ili đumbir, jer oni vole te 'tople začine'. Ne zaboravite prstohvat cimeta dodati u domaću vruću čokoladu ili kao začin čokoladnom biskvitu i kremi. Neočekivano, breskve su namirnica koja obožava cimet, ali također i muškatni oraščić, papar, đumbir i anis, a mnogi cimet dodaju i piletini. Neizostavan je dio svake makovnjače, jer se odlično slaže s makom, a u točno pogođenoj količini neće se osjetiti u nadjevu, a intenzivirat će okus maka.
Papar
Papar je uz sol najzastupljeniji začin, ali jeste li znali da ga neke slastice naprosto obožavaju? Jedan od najpogođenijih spojeva su crni papar i jagode. Znam da zvuči nezamislivo, ali mala količina papra u nadjevu pite od jagoda ili u umaku od jagoda za panna cottu napravit će malu rapsodiju okusa, tim više ako tome dodate i timijan – još jedan začin koji jagode vole. S jagodama se također dobro slaže i balzamični ocat. Crni papar se ljubi i sa smokvama, višnjama, borovnicama, šljivama, kruškama, lubenicom, marelicama i ananasom, a dodatak papra limunadi ili nekom koktelu sa sokom od limuna bit će pun pogodak. Crveni papar u zrnu može biti zvijezda večeri ako ga dodate kremi od bijele čokolade, ili koktelu s ananasom, jer ananas zaista voli jače začine, kao što su također čili i đumbir.
Muškatni oraščić
Ovaj divan začin ima svako kućanstvo, ali se koristi pretežno u varivima s mesom, dok je njegov potencijal puno veći - samo treba paziti na količinu jer lako prevlada okusom. Vole ga pretežno sva voća koja vole i cimet, tako da ga slobodno možete dodati u pitu od jabuka ili umak od jabuka i krušaka, kao i u pite od breskvi, jagoda ili borovnica. Dodala bih da kruške, šljive i dunje vole i ostale zimske začine kao što su kardamom, klinčić, đumbir, crni papar, anis, ali i – ružmarin, što daje prostora za igranje s raznim desertima s voćem kuhanim u vinu i začinima. Već je poznato da, uz cimet, oraščić odlično začini tikvu, ali nemojte ga zaboraviti dodati i ostalim pireima od škrobnog povrća – kad pečete, ili gdje god da stavljate krumpir, batat ili mrkvu, nemojte zaboraviti i malo muškatnog oraščića, a vole ga i špinat i škampi.
Klinčić
Kao i cimet i oraščić, osim mesa, ovaj začin voli šljive, jagode, batat, tikvu, škampe, kruške, ali i čokoladu.
Bosiljak
Skoro svaki vrt ima bosiljak, ali osim u umacima od rajčice, malo gdje se koristi. Ljubi se sa raznim sirevima, tikvicama, paprikama, jajima, piletinom, janjetinom, kukuruzom, graškom, ali i mangom i narančama. Njegove svježe listove možete dodati u salatu od rajčica i mozzarele, ili pak u omlet s tikvicama i paprikama, a super je dodatak voćnoj salati od manga i naranče.
Menta
Kao i bosiljak, može imati puno širu primjenu. Ne mora biti samo dekoracija za koktele ili deserte s bobičastim voćem, jer se odlično ljubi i s mrkvom, kaulom, janjetinom, bižima, krastavcem i narančom.
Origano
Priznajte, jedete ga samo na pizzi, i eventualno ga dodajete u šalšu? To je zato što se odlično slaže s rajčicama, ali jednom kad ga dodate jajima u omlet, očarat će vas. Tome još dodajte tikvice i crvenu papriku i priuštite sebi poseban doručak.
Timijan
Timijan obavezno dodajte piletini, mrkvi, krumpiru, svinjetini, govedini, patki i janjetini, ali također voli i tikvice, gljive, balancane, paprike, grašak, svježi sir, gljive, kruške, brusnice i jagode. Ideja za lagano ljetno jelo jest mladi kravlji sir, pospite ga mješavinom timijana, bosiljka, mažurana i origana i prelijte maslinovim uljem. Pustite desetak minuta da se arome prožmu i uživajte! Timijan dodajte marinadi za piletinu ili svinjetinu, a možete i pripremiti pesto od timijana, pistacija i maslinovog ulja koji odlično ljubi odreske od svinjetine ili janjetine.
Ružmarin
Ružmarin i janjetina su već provjereno dobra kombinacija, kao i riba s gradela mazana uljem i grančicom ružmarina. Neizostavan je dio peke s hobotnicom, ali ne zaboravite da mala količina u umaku od kuhanih smokava, jabuka ili kruški pravi pravu rapsodiju okusa. Izvrsno se kombinira i s pistacijem.
Sol
Ako pravite desert od tamne čokolade, obavezno dodajte prstohvat soli, a ako vašim čokoladnim pralinama dodate cvijet soli, učinit ćete iz iznimnima. Sol se voli s grožđem, kao i s lubenicom. Važno je napomenuti da se lubenica odlično slaže i s crnim paprom i limunom, pa ovo ljeto probajte napraviti tu zanimljivu salatu!
Neke od preostalih kombinacija koje su zaista vrijedne spajanja su jagode i balzamični ocat, losos i vlasac, kao i kaula i čili, mrkva i đumbir, tikva i đumbir, krastavci i kopar, kadulja i višnje, kadulja i tikva....
Za kraj vam ovog puta donosim recept za aromatični pečeni krumpir koji će ovog ljeta osvojiti vaše ukućane i vaše goste. Bit će idealan prilog uz svinjetinu, janjetinu ili piletinu s grilla.
Aromatični pečeni krumpir
(za 4 osobe)
- 8 manjih do srednjih krumpira
- 6 mrkvi
- (1 do 2 batata, po želji)
- 1 crvena kapula
- 4 češnja češnjaka
- 10ak kockica pancete
- sol
- papar
- svježi ili sušeni timijan, ružmarin i/ili mažuran
- slatka crvena paprika (može i dimljena)
- malo muškatnog oraščića
- maslinovo ulje
- maslac
Krumpir, mrkvu, batat po želji i kapulu izrežite na kockice veličine oko jednog centimetra, a češnjeve luka ostavite u komadu, samo ih zgnječite dlanom ili nožem da se otvore. Stavite sve na ravni pleh prekriven papirom za pečenje, dodajte sol, papar (mlinac), slatku papriku, muškatni oraščić, timijan, ružmarin, mažuran i maslinovo ulje, te sve dobro izmiješajte. Utisnite komadiće pancete, a preko naribajte maslac. Pecite na 200 stupnjeva oko pola sata, ovisno o jačini vaše pećnice, odnosno dok krumpir ne krene dobivati zlatnu boju i hrskavu površinu. Slobodno ga malo promiješajte tokom pečenja da se zapeče sa svih strana.
Želim vam dobar tek, i ugodno ljeto puno kreativnog eksperimentiranja sa starim, a novim začinima! Složite neke nove kreacije, a već postojećim i provjerenim receptima probajte dodati svoj osobni pečat pomoću ove male škole začina. Sretno!