Dalmatinski ciklus Hrvatskog doma Split predstavio je uistinu virtuozne glazbenike. Komorni orkestar Splitski virtuozi pod dirigentskom palicom Wladimira Kossjanenka oduševio je izborom programa i prekrasnom sugestivnošću umjetničke izvedbe. Program je otvoren uvertirom operete Laka konjica Franza von Suppèa, pionira među bečkim skladateljima opereta koji svoje podrijetlo duguje Splitu, a početno glazbeno obrazovanje Zadru.
Uslijedio je Bruchov Kol Nidrei za violončelo i orkestar, op. 47, u obradi Paula Wooda i Wladimira Kossjanenka, koji je ujedno bio i solist na violi. Pretapanje duboke romantike, nostalgičnosti i dirljive ljepote gotovo plačnih gudačkih instrumenata u ovom su komadu posebno došli do izražaja.
Šostakovičev 8. gudački kvartet u c-molu, op 110., također u Kossjanenkovoj obradi, donosi potpuno drugačiju dramatiku gudača. Kroz pet se stavaka pretapaju ratni motivi, ritam revolucionarne glazbe, čak i jasna aluzija na pucnjavu i iznimno potresan zvuk nadolazećeg aviona, što je orkestar interpretirao s tolikim osjećajem za dramatičnost djela i dinamiku da je publika doslovno ostala bez daha.
Nakon Šostakoviča velik je izazov ostaviti publiku na istoj razini oduševljenja, no to je pošlo za rukom mladom kompozitoru Šimunu-Čarliju Botici čije je djelo „Inovkacija za gudače“ sinoć doživjelo svoju splitsku praizvedbu. „Inovokacija“ je u svojoj filozofskoj srži romantičarska – duboko uronjena u prirodu i propitivanje njezinih zvukova, ali istovremeno i folklorna, okrenuta običajima ljudi koji žive u skladu s prirodom. Zvuk „Invokacije“ u svom razvoju postaje sve jači i konkretniji, na trenutke podsjećajući na ojkavicu ili reru, zaštitni znak Dalmatinske zagore, a na samome kraju fantastičan, ali i vrlo težak pizzicato u kojem orkestar briljira i uvlači slušatelje u svoju autentičnu priču.
Virtuozi su svoj sjajan nastup zaokružili Papandopulovim djelom Pintarichiana, suita za gudače, koje je pokazalo sav talent, glazbeni šarm, duboki angažman i tehničku izvrsnost ovog sjajnog sastava. Mislimo da bez ustručavanja možemo reći da Split ima komorni orkestar koji bi svojom vještinom i pristupom oduševio i najveće svjetske koncertne dvorane. Dvostruki bis uz ovacije publike najbolji je poziv za koncert 12.12. kad će uz Splitske virtuoze i Wladimira Kossjanenka u Zlatnom ciklusu nastupiti i nagrađivani mladi pijanist Lovre Marušić.