Danas je u zgradi Grada Splita održana 5. sjednica Komisije za imena ulica, trgova i spomenike kojom je predsjedao Srđan Marinić. Kako saznaje Dalmacija Danas, na sjednici su razmatrani brojni prijedlozi i inicijative koje će oblikovati budućnost javnih prostora i spomeničke kulture u Splitu. Među njima je posebno izdvojen prijedlog o postavljanju spomen ploče Sašku Gešovskom, koji je izazvao značajnu pozornost.
Postavljanje ploče inicirao je Marko Gaj iz Splita
Na temelju članka 36. Statuta Grada Splita te Odluke o radnim tijelima Gradskog vijeća, Gradsko vijeće je primilo prijedlog Komisije da se odobri postavljanje spomen ploče Sašku Gešovskom na jugoistočnom zidu zgrade Gradske uprave, poznatije kao Banovina. Spomen ploča, veličine 80x60 cm, bit će izrađena od mramora, a slova će biti uklesana crnom bojom u fontu calibri. Tekst na ploči bit će ispisan na dva pisma, latiničnom i ćiriličnom, kako bi se odala počast tragično preminulom Gešovskom koji je stradao 6. svibnja 1991. godine.
Postavljanje ploče inicirao je Marko Gaj iz Splita koji je uputio zahtjev Komisiji. Nakon što je Konzervatorski odjel dao suglasnost 11. ožujka 2024. godine, Komisija je raspravljala o prijedlogu na svojoj 5. sjednici održanoj 22. listopada 2024. godine. Iako je ova inicijativa izazvala polemike u splitskoj javnosti, Komisija je na kraju odlučila u korist postavljanja spomen ploče. Odluka je donesena većinom glasova – osam članova Komisije glasalo je za prijedlog, među kojima su: Damir Barbir, Maja Čović, Ante Krstulović, Duje Jakovčević, Snježana Šago, Ante Alujević, Anita Birimiša i Srđan Marinić.
Red je na Gradskom vijeću Grada Splita
Kako doznaje Dalmacija Danas, članovi Komisije koji su glasali za ovu odluku nezavisni su vijećnici u Gradskom vijeću Splita ili su članovi stranke Centar, a svi oni u gradskom parlamentu podupiru aktualnog gradonačelnika Ivicu Puljka i stranku Centar. Odluka o postavljanju spomen ploče Sašku Gešovskom unatoč različitim stavovima u javnosti, sada je u rukama Gradskog vijeća Grad Splita koje će donijeti konačnu odluku na sljedećoj sjednici. No budući da i tamo Ivica Puljak i Centar imaju premoćnu većinu, gotovo sigurno je da će ova Odluka i na Gradskom vijeću dobiti zeleno svjetlo.
Spomen ploča koja će biti postavljena na vidljivom mjestu na Banovini simbol je sjećanja na tragično nastradalog Gešovskog i dio je šire inicijative očuvanja povijesne memorije u Splitu.
Tko je bio Saško Gešovski?
Nakon što je prošao obuku u JNA, Gešovski je raspoređen u Vojnu policiju i dobio zadatak čuvanja vojnih objekata. U to vrijeme bio je stacioniran u Komandi VPO koja se nalazila u zgradi današnje splitske Banovine. Sudbina ga je zatekla upravo u trenutku kada je ta zgrada postala simbol otpora i bijesa lokalnog stanovništva prema JNA koju su mnogi smatrali pristranom u korist krajinskih pobunjenika.
Na dan Gešovskijeve smrti, 6. svibnja 1991., Hrvatska unija sindikata (HUS) organizirala je masovne prosvjede u Splitu. Cilj tih prosvjeda bio je ishoditi deblokadu Kijeva, većinski hrvatskog sela, koje je tada bilo pod blokadom vojske SAO Krajine. Prosvjedi su uslijedili nekoliko dana nakon krvavog incidenta u Borovom Selu gdje je poginulo 12 hrvatskih policajaca, što je izazvalo masovni bijes diljem Hrvatske. Ovaj događaj često se naziva "dalmatinskom kristalnom noći" zbog vala nasilja koji je potresao regiju.
Tijekom demonstracija pred zgradom Banovine došlo je do sukoba između prosvjednika i JNA, koja je, osim vojnika, koristila i oklopni transporter za zaštitu zgrade. U jednom trenutku, masa je napala transporter, a posada transportera bila je napadnuta što je izazvalo napetosti koje su brzo eskalirale u nasilje. Iako se često pogrešno navodi da je Gešovski zadavljen od strane prosvjednika, istina je da je smrtno stradao od metka u razmjeni vatre između vojnika JNA i pripadnika hrvatskog MUP-a.