- Postoji jedan grad u Hrvatskoj gdje su povišene koncentracije nedozvoljenih plinova i preko 200 dana u godini. Jedan prekrasan grad s jako dragim i toplim ljudima. Baš onako kako Slavonci jesu. Imala sam prilike boraviti tamo i grad me stvarno oduševio. Riječ je, naravno, o Slavonskom Brodu, gradu preko puta Bosanskog Broda, gdje se nalazi rafinerija s prastarim postrojenjem koje radi na naftne derivate i ozbiljno zagađuje okoliš. Dakle, rafineriju čak ne treba niti zatvoriti, nego samo modernizirati. Eto, ako se pitate koliko vrijede životi nekoliko desetaka tisuća ljudi iz oba Broda i okolice - ti životi imaju vrlo preciznu cjenovnu etiketu. Prosvjedovali su oni više puta, molili vlast da napravi nešto, stalno se obećava modernizacija, ali dani prolaze, a ništa se ne događa. Prosvjedi inače živciraju ljude - vladajuće zato što ih se kritizira pa pokušavaju to zataškati, a druge ljude zato što je prva reakcija vrlo često - pa što oni prosvjeduju, nama je isto teško pa ne prosvjedujemo. Umjesto - vidi ih, oni prosvjeduju i pokušavaju nešto promijeniti, ajmo i mi! No, u svemu tome postoji jedna populacija koju nitko ništa ne pita, koja ne prosvjeduje i koja zaista nema nikakvu moć nad svojom sudbinom - djeca. Duboko se zamislite nad sljedećim pitanjem - treba li pravo na čisti zrak biti određeno s geografskim mjestom rođenja unutar iste države? Nemaju li djeca rođena u Slavonskom Brodu i recimo djeca rođena na Korčuli jednaka ljudska prava? Pa ja mislim da imaju. I djeca u Slavonskom Brodu i djeca na Korčuli misle da imaju! I što sad? Ja sam sama, samo jedna mala kap, što ja mogu promijeniti? Pa možda ne puno, ali i jedna kap ponekad prelije čašu. Mogu napraviti ono što mogu napraviti. A mogu napisati jednu priču, sanjati jedan san i biti jedna mala kap koja će ga pomoći tkati -, u svom blogu 3 u 1 mama piše majka, sportašica i psihologinja Maja Bonačić.
Idejna začetnica projekta „Djeca djeci – pravo na čisti zrak“ želi skrenuti pažnju javnosti na zagađenost zraka u Slavonskom Brodu i činjenicu da neke od najpogođenijih skupina ne mogu reagirati na katastrofalne uvjete u kojima žive. Djeca otoka Korčule žele pomoći da se glas njihovih malih prijatelja iz Slavonije čuje i da se netko konačno pozabavi problemom zagađenosti zraka. U tome će im pomoći upravo Maja Bonačić iz udruge Oblačić, koja će staklenku s čistim morskim zrakom (koju su izradila djeca DV-a „Anđeli čuvari“ i „Korčula“) odnijeti u Slavonski Brod, putujući 500 kilometara – biciklom. Nakon tri dana pedaliranja Maju će dočekati članovi udruge „Vilinput“, a uz primopredaju staklenke očekuju se i brojne sportsko-rekreativne aktivnosti, sve u cilju da Slavonski Brod barem taj dan prodiše punim plućima i skrene pozornost na problematiku za čije će rješavanje biti potrebno mnogo više od zalaganja uključenih udruga i djece obaju gradova.
Maja Bonačić već je poznato lice akcija za pomoć djeci. Njen projekt „Zaigrana pedala“ uključivao je bicikliranje od 720 kilometara i niz predavanja o djeci s poremećajima autističnoga spektra. Predavanja koja je održala i medijska pozornost koju je skrenula na važne, a toliko ignorirane probleme bili su od nemjerljive pomoći roditeljima i djeci koji se nose s poteškoćama i nerazumijevanjem svih onih koji bi mogli pomoći, a ne pomažu. Nadamo se da će i ova akcija uroditi plodom, informirati građane o problemu zagađenosti zraka, aktivirati ljude koji o njemu šute i prisiliti državu da odradi svoj dio posla.
RASPORED AKTIVNOSTI
4.08. - 23.08. 2017. - pripremne aktivnosti (organizacija puta, organizacija dočeka u Slavonskom Brodu, izrada čarobne stakleneke u DV na otoku Korčula)
Četvrtak 24.8. - Maja Bonačić kreće na put, bicikliranje Korčula – Metković (116km)
Petak 25.8. - Bicikliranje Metković – Zenica (215km)
Subota 26.8.
Bicikliranje Zenica - Slavonski Brod (150km)
Doček Maje Bonačić na graničnom prijelazu i organizirana povorka do gradskog Korza
Primopredaja čarobne staklenke na Korzu i prigodni program
Radionica izrade zahvalnica za djecu Otoka Korčule (na Korzu)