U kolumni napisanoj prije nešto manje od mjesec dana 21. siječnja 2022. naveo sam: Sada prevladavajuća varijanta u SARS-Cov-2 virus pandemiji je Omikron soj koji se u manje od dva mjeseca brzinom munje proširio diljem Svijeta. Navodno ga nema u Sjevernoj Koreji i na Novom Zelandu jer te dvije zemlje imaju neprobojne „željezne zavjese“. Znamo kakva je to zavjesa u Sjevernoj Koreji dok je u Novom Zelandu na djelu stroga gotovo potpuna karantena koju njihova premijerka Jacinda Ardern ne popušta ni za milimetar.
Premijerka Jacinda čak je svoje skorašnje vjenčanje isplanirala po strogim epidemiološkim pravilima koji vrijede za sve građane Novog Zelanda. Upravo čitam da je zbog novih događanja u svezi Omikron epidemije odgodila pomno isplanirano vjenčanje.
Nešto više o pandemiji u Novom Zelandu pisao sam u članku od 3.02.2022.
Tu sam ukazao na moguću eskalaciju Omikron epidemije u Novom Zelandu i poželio Vladi gđe. Ardern da kao i dosadašnjim strogim epidemiološkim mjera i dosljednom i ustrajnom provedbom istih, visokom potpunom procijepljenošću stanovništva i velikim obuhvatom docjepljivanja (busteriranja) uspije spriječiti epidemijsku pojavnost premda sam bio prilično skeptičan u uspjeh.
Kad se pogledaju usporedne 14-dnevne stope zaraženosti korona virusima sada usred ljeta na južnoj hemisferi može se reći: Pa oko čega to prof. Smoljanović nepotrebno dramatizira.
Današnja stopa na dan 16. 2. 2022. u Novom Zelandu samo je dvostruko veća od stope u Južnoj Africi gdje je Omikron soj završio epidemijski pohod i desetorostruko manja nego u Australiji gdje je Omikron epidemija pri završetku. Europski centar za kontrolu zaraznih bolesti (ECDC) po svojim sadašnjim, ne baš suvislim, kriterijima slobodno bi vam mogao preporučiti putovanje na ljetovanje bez rizika od COVID-19 bolesti i u Novi Zeland i u Južnu Afriku, a nikako u Australiju. Osobno prije bih se odlučio za ljetovanje u Australiji i pogotovo u Južnoj Africi nego u Novom Zelandu. U Australiji za tjedan do dva stopa zaraženosti bit će manja od 500/100.000 stanovnika, a niska procijepljenost u Južnoj Africi za Omikron soj virus nije bila bitna za tijek Omikron epidemije. Omikron soj kao i u drugim zemljama, poglavito u Izraelu, jednako napada cijepljene kao i necijepljene. Ni busteriranje nije bilo od velike koristi u spriječavanju epidemije. Može se prihvatiti da je potpuno cijepljenje i busteriranje bitno smanjilo broj hospitaliziranih i preminulih.
S ovim prije kazanim vjerojatno se Amerikanci ni Britanci ne bi saglasili. Oni su u svojim populacijama bilježili povećanja broja preminulih.
Vratimo se na osnovnu temu ovog članka – pandemija u Novom Zelandu.
Zahvaljujući strogim epidemiološkim mjerama, gotovo karantenskim, Novi Zeland se sve do pojave Delta soja uspješno odupirao pojavi epidemije korona virusa. Sve do njihove veljače 2022. nisu imali epidemije osim u samom početku kada im je virus korone uletio u početku jeseni 2021. i to s vrlo malim brojem oboljelih: u rujnu 646 i listopadu 829 te preminulih 22. Za pet milijunsku zemlju to su stvarno mali brojevi i Novozelanđanima treba odati priznanje za uspješno sprječavanje širenja epidemije u razdoblju prije primjene cijepiva.
Nakon primjene cjepiva od sredine ljeta bilježili su samo male brojeve sporadično zaraženih sve do polovice njihove zime kada je delta soj načeo barijeru „željezne zavjese“. U tom Delta soj epidemijskom valu bilo je 11.376 zaraženih i 27 preminulih.
*(asterix) stanje na dan 16.2.2022.
Prema sedmodnevnim prosjecima zaraženih nakon proljetnog Delta vala u kolovozu nastupa Omikron soj svojom karakterističnom eksplozivnošću širenja kao i u drugim zemljama diljem Svijeta. Ni stroge epidemiološke mjere, ni visoka potpuna procijepljenost kao i busteriranje, nisu spriječili Omikron soj u svom pohodu. Kroz posljednjih 7 dana do 16.2.2022. prosječno dnevno zaraženo je preko 7 stotina građana, a procjena je da će do kraja ovog epidemiološkog tjedna taj broj premašiti tisuću zaraženih dnevno.
*(asterix) stanje na dan 16.2.2022.
Kroz posljednja četiri dana 14-dnevna stopa zaraženosti Omikron sojem se udvostručila. Od 66,41/100.000 zaraženih povećala se na 133,78/100.000.
Novozelanđani procjenjuju da bi Omikron epidemija mogla završtiti svoju epidemijsku pojavnost krajem njihova rujna. Tako će Novi Zeland cijelo ljeto imati epidemiju kada će većina zemalja južne hemisfere poput Južne Afrike, Australije i Argentine već zaboraviti na Omikron epidemijski val.
Iz dosadašnjeg tijeka pandemije na Novom Zelandu mogu se izvesti slijedeći zaključci:
- Novi Zeland oceanska, otočna i izolirana zemlja uspješno je mogla kontrolirati ulazak putnika nositelja korona virusa i tako spriječiti veći unos virusa. Pored strogih, gotovo karantenskih mjera, proboj virusa se ipak događao.
- Novozelandski sustav javnog zdravstva uspješno se nosio u nadzoru i suzbijanju većih epidemijskih pojavnosti sve do pojave Delta i Omikron sojeva.
- Uspješno su zaštitili ugrožene skupine stanovnika o čemu svjedoči rekordno malen, gotovo zanemariv, broj preminulih (na 5 milijuna stanovnika preminulo je 53 bolesnika od COVID-19).
- Iz primjera Novog Zelanda može se zaključiti da su samo ljudi prenositelji virusa SARS Cov-2.
- Nije utvrđena nijedna toplokrvna životinja kao domaćin i nositelj (vektor) SARS CoV-2 virusa
- Sars CoV-2 virus na Novom Zelandu isključivo je antroponoza (bolest COVID-19 širi se samo između ljudi.
- Nije utvrđeno kronično vironoštvo kod ljudi
Temeljem svega navedenog SARS CoV-2 virusna infekcija može se suzbiti i iskorijeniti.
Teškoću rade česte mutante virusa otporne na cjepiva.
Velike i eksplozivne epidemije izazvane brzoširećim virusom poput Omikron soja ispoljile su u brojnim zemljama izrazito svojstvo samoregulacije epidemijskog procesa. Potrošnjom epidemijskog potencija dovode do prestanka epidemije. Virusi ostaju u populaciji kao uzročnici rijetkih sporadičnih oblika bolesti bez epidemijskog širenja. Sporadično širenje može trajati različito dugo vrijeme do potpunog iščezavanja uzročnika.
Takav scenarij događanja očekuje se na Novom Zelandu.
Novi Zeland, zemlja s visoko razvijenim i uzornim sustavom javnog zdravstva, može mnogo doprinjeti rasvjetljavanju daljnjeg tijeka pandemije korona virusa.
Usporedni grafički prikaz 14-dnevne prokuženosti korona virusima u zemljama umjerene klime Južne Amerike.
U okvirima udjeli (%) procijepljenosti s dvije doze cjepiva.
Nije ni u procijepljenosti sve kao što pjesma kaže da ni u šoldima nije sve.
Najbolje procijepljen Čile još uvijek ima uzlazni krak Omikron epidemije dok najslabije procijepljen Paragvaj ima najmanju 14-dnevnu stopu zaraženosti.
Isto kao što Južna Afrika po cijepnom obuhvatu od svega 29% nikad ne bi završila svoju Omikron epidemiju. Ovo trebaju razumijeti u ECDC-u.