U selu Košute, koje se nalazi u sastavu grada Trilja, nalazi se napuštena kava nadaleko poznate "pržine", koja se nekada prodavala po cijeloj Dalmaciji i BiH kao sirovina za žbukanje i zidanje. Na tom istom mjestu se desetljećima kopao i ugljen, koji je između ostalog služio i kao pogonsko gorivo poznatoj sinjskoj ferati "Reri", koja je od 1903. do 1962. godine povezivala Sinj sa Splitom. Posljednjih nekoliko godina to mjesto, nažalost, poprima obrise odlagališta Karepovac dok je još bio neuređeni deponij.
Sve je počelo još prije petnaestak godina, kada je jedan mještanin, koji živi pored kave od grada Trilja zatražio da se zatrpaju iskopi pržine uz opravdanje da strahuje za sigurnost svoje djece. Tada su, prema izjavama mještana, grad Trilj i triljski poduzetnici, koji se bave građevinskim radovima, iskopima i prijevozom počeli dovoziti građevinski otpad, tzv „šut“ kako bi zatrpali iskope pržine i ujedno sebi otklonili brige kamo s otpadom.
Uštede do 13 tisuća kuna, situacija ekskalirala
U međuvremenu se osim biološki razgradivog otpada počeo dovoziti i komunalni te glomazni otpad. Stoga je 2015. godine Grad Trilj na inicijativu Mjesnog odbora Košute izradio dvije rampe i zatvorio prilaze odlagalištu koje od prvoga dana nema dozvolu. Međutim, ubrzo su rampe obijene i dovoz otpada se nastavio. Kasnije se pročulo među vozačima kamiona cijele Splitsko-dalmatinske županije da nema smisla na Karepovcu i sličnim uređenim odlagalištima plaćati 450 kuna po toni otpada, kada postoji u Cetinskoj krajini, u selu Košute odlagalište otpada koje besplatno prima sav otpad, neovisno o vrsti i porijeklu. Tako vozač kamiona s jednom dvoosovinskom poluprikolicom nosivosti 30 tona uštedi i do 13 tisuća kuna samo na jednoj turi otpada, a mještani Košuta za to dobiju smeće u svom dovrištu i uništene puteve pod teškim osovinama.
Sve je eskaliralo ovih dana kada su mještani počeli brojati dnevno i po desetak kamiona i kombija, kako dovoze otpad sumnjivog porijekla usred bijela dana ali i skrivajući se u sitnim noćnim satima. Nekoliko njih je uhvaćeno na djelu i vraćeno te se zna da dolaze iz Splita, Kaštela, Trogira, Sinja pa i samih Košuta.
Spontano okupljanje mještana
Prethodno je cijeli ovaj slučaj prijavljen gradu Trilju, koji je sukladno Zakonu o održivom gospodarenju otpadom dužan spriječiti protuzakonito odlaganje otpada u prirodi i na mjestima koja nemaju dozvolu za odlaganje otpada. Komunalni redar grada Trilja je pokušao spriječiti daljnji dovoz otpada stavljanjem novih lokota na postavljene rampe, ali to nije bilo dovoljno i dolaskom prvog kamiona s triljskog područja lokot je slomljen i nastavilo se s odlaganjem otpada. Stoga je u subotu, posljednjeg dana veljače došlo do spontanog okupljanja mještana koji žive neposredno uz novonastali „Karepovac“, a radi se o zaseocima Dodig, Krnjača, Žolo, Marinović i Kažimir.
„Okupili smo se ovdje na ulazu U ovo protuzakonito odlagalište otpada, kojem je najviše kumovao sam grad Trilj, koji je prvi počeo dovoziti otpad sa svojih gradilišta posredstvom lokalnih obrtnika i poduzetnika koji se bave iskopima i prijevozom. Uvođenjem reda na odlagalište Karepovac i Kukuzovac, među navedenim obrtnicima i poduzetnicima s područja čitave Splitsko-dalmatinske županije se pročuo glas da postoji (ilegalno) odlagalište otpada velikog kapaciteta koje nitko ne kontrolira i na kojem je istovar besplatan. Sada imamo situaciju da dnevno na deseci kamiona i kombija s područja cijele županije usred bijela dana, a neki i u sitne noćne sate dovoze kojekakav otpad upitnog porijekla. Mještani naselja Dodig, Krnjača, Žolo, Marinović, Gabričević i Kažimir su konačno ustali protiv ilegalnog odlaganja otpada sumnjivog prijekla u svoje dvorište koje se pretvorilo u ilegalno odlagalište otpada. Poručuju svim onečišćivačima okoliša da svoj otpad odvoze na za to predviđena mjesta poštujući Zakon o održivom gospodarenju otpadom. Svi oni koji budu dovozili otpad u kavu u Košutama biti će snimljeni i prijavljeni institucijama te na kraju novčano kažnjeni. Zakonom o održivom gospodarenju otpadom su predviđene sljedeće kazne:
- Za pravnu osobu (poduzeće, firmu): od 300.000,00 do 700.000,00 kuna
- Za fizičku osobu (obrtnika): od 100.000,00 do 250.000,00 kuna
- Za gradonačelnika koji ne osigura da se otpad ne odbacuje i ne sakuplja na javnoj površini osim putem spremnika: od 30.000,00 do 100.000,00 kuna
- Za fizičku osobu (građanina): od 3.000,00 do 10.000,00 kuna.
Ovim putem obavještavamo sve građane, obrtnike, poduzeća i osobe koje ih zastupaju kao i gradonačelnika koji je po zakonu dužan spriječiti ovo ilegalno odlagalište: mi smo danas, dok čekamo reakcije nadležnih institucija, zapečatili i zavarili ulaz u kavu i svi koji budu nastavili s nezakonitim dovozom i odlaganjem otpada će biti snimljeni i prijavljeni nadležnim institucijama s namjerom da budu propisno kažnjeni. Jer mi ne želimo da naše dvorište pretvarate u ilegalno odlagalište otpada, nego želimo da se poštuje Zakon o održivom gospodarenju otpadom i da se sačuva čista priroda, jer je to još jedino što u ovom kraju imamo!
Naša poruka za kraj glasi: KOŠUTE nisu KAREPOVAC!“ – kazali su nam Košućani.