Predsjednica Mjesnog odbora Srinjine Zrinka Mužinić Bikić priča nam o životu na krajnjem istoku Splita, dijelu nekadašnje Poljičke knežije. Mir i čist zrak, suživot generacija, većinu sadržaja koja su potrebna su tu, ali što se kaže, uvijek nešto fali. A najviše fali angažman gradske uprave i zbog sigurnosti prometa u centru mjesta, izgradnje kanalizacijske mreže, nove škole...
Društvena odgovornost
Kakav je politički sastav Vijeća kotara, ima li tu problema oko ideja i realizacije?
- Na izborima je Hrvatska demokratska zajednica osvojila svih 7 mandata, ali naglasila bih kako je vijeće našeg Mjesnog odbora primarno sastavljeno od sedmero volontera koji su se sastali s ciljem i željom da učinimo sve što mi, iz te pozicije, možemo kako bismo pozitivno utjecali na dobrobit svih mještana i razvoj samog mjesta. Osim mene tu su Ante Muše, Alen Ćaleta, Ksenija Juričić, Ana Jurčić, Lucija Čović i Ivan Barač, a naša suradnja je izvrsna što rezultira nizom ideja i projekata koje, jednim dijelom možemo odraditi od sredstava MO-a, ali nam je većim dijelom potrebna suradnja s Gradom. Nažalost, tu nailazimo na probleme i izostanak komunikacije.
Koliko u kotaru živi stanovnika, koliko ih je izašlo na zadnje kotarske izbore od koliko birača?
- U Srinjinama živi oko 1.200 stanovnika. Na izbore je izišlo nešto manje od 100 birača, što je razmjerno ukupnoj izlaznosti na kotarske izbore 2022. godine, bez obzira što smo imali samo jednu listu.
Smatrate li da bi ih trebalo izaći više na izbore, odnosno da su aktivniji u kotarskim događanjima?
- Izlaznost na zadnje kotarske izbore bila je ispod 15%, a na izbore za Gradsko vijeće i gradonačelnika ispod 30%. Mišljenja sam kako smo svi dužni izići na izbore, o kojoj god razini se radilo, jednako kao što sam mišljenja i da smo svi dužni biti društveno odgovorni, a biranje onih koji će upravljati našom sredinom minimum je te odgovornosti.
Prometnice, kanalizacija, groblje
Koje bi naveli nedostatke kvarta, infrastrukturne probleme, što konkretno tražite od gradske uprave?
Prijedlog prioritetnih intervencija u Srinjinama upućenih Gradu:
- izrada urbanističkog plana
- SIGURNOST - uređenje prometnica u centru mjesta s ciljem smirivanja prometa te pristupnih cesta školi zbog osiguravanja sigurnosti učenika; uređenje makadam ulica koje se spajaju s ulicama Put Gaja, Bilaje i Dioklecijanovim putom te zahtijevaju konstante intervencije zbog odrona uslijed kiša i pojačanog prometa i imaju negativno mišljenje Javno vatrogasne postrojbe za zaštitu od požara, odnosno nisu pristupačne kolima hitne pomoći i vatrogasnim kolima te tako predstavljaju iznimnu ugrozu za naše stanovnike; dovršetak nogostupa koji je prekinut na dva mjesta u iznimno prometnoj ulici Poljičke kneževine koja je dio puta od Splita prema Omišu; postavljanje bolje prometne signalizacije i kamera na kritične sigurnosne točke; sanacija i izgradnja nekoliko potpornih zidova, postavljanje ograda te ostali manji zahvati poput postavljanja prometnih znakova i održavanja cesta koje su u iznimno lošem stanju.
Nažalost, prije par mjeseci smo imali neželjeno upozorenje u vidu prometne nesreće u kojoj je kombi vozilo s našim učenicima izletjelo s ceste, a na još veću žalost, bez obzira na to i bez obzira na naše opetovane molbe, još uvijek nitko iz Grada nije odgovorio na naše upute niti pokazao interes za rješavanje ovih gorućih problema.
- nastavak izgradnje kanalizacijske mreže (projektni prijedlozi su završeni, već godinu dana na čekanju lokacijske dozvole u Gradu)
- izgradnja nove škole i prenamjena postojeće
- nadogradnja dječjeg vrtića
- uređenje centra mjesta kroz projekt zelene tranzicije, uključujući trg na prostoru nekadašnje Mjesne zajednice i uređenje živog izvora vode "Vela voda" (dio koji je na gradskom zemljištu) te osiguravanje parkirnih mjesta
- uređenje prostora u vlasništvu Grada i davanje u najam istih, mogućnost energetske obnove
- rješavanje imovinskopravnih odnosa, naglasak na Društveni dom Tvrčići
- izgradnja okretišta za autobus na kraju mjesta kako bismo ostvarili mogućnost bolje povezanosti, odnosno gradskog umjesto međugradskog prijevoza
- uređenje sportskog igrališta nogometnog kluba Poljičanin 1921
- širenje groblja ili izgradnja novog
- usklađivanje rada komunalnih službi
Zelena tranzicija
Očekujete li veći angažman gradske uprave u tom smislu?
- Očekujemo i nadamo se bilo kakvom angažmanu gradske uprave, za početak barem u vidu odgovaranja na službene dopise koji su im upućeni.
Imate li pripremljene kakve projekte za povećanje kvalitete života u kvartu? Ako je pokrenuta
realizacija nekog od njih u kojoj su fazi?
- Pripremili smo nekoliko značajnih projekata, uključujući projekt zelene tranzicije mjesta. Zapravo, većinu naših sredstava trošimo upravo na pripremu projektne dokumentacije jer za bilo što ozbiljnije nemamo dostatna sredstva i trebamo pomoć Grada. Na ovaj način mi pomažemo Gradu, nadajući se kako ćemo na taj način brže doći do pomaka, ali i kako ćemo lakše doći do sredstava obzirom da znamo da je gradonačelnik podigao veliki kredit, a nekih projekata u pripremi i nema.
Spremni su projekti uređenja trga za koji su osigurana i sredstva u proračunu, uređenja izvora, prometnica u centru mjesta, izgradnje kanalizacije koja nije obuhvaćena projektom poboljšanja vodno - komunalne infrastrukture aglomeracije Split-Solin, idejni projekt nadogradnje vrtića je postojao i nadamo se skoroj dopuni istog, a uz to smo u suradnji s tvrtkom Spegra inženjering i arhitektom urbanistom, gospodinom Popićem, odradili dio urbanističkog planiranja kao podloge za osiguravanje mogućnosti izgradnje novih društvenih i javnih sadržaja potrebnih mjestu, ali i gradu Splitu.
Mir i čist zrak
Što mislite da je specifičnost kvarta, što ga razlikuje od drugih, bilo povijesno, sada ili u
budućnosti?
- Srinjine su, povijesno gledano, dio nekadašnje Poljičke knežije kojom se ponosimo, a geografski gledano zgodno smještene u blizini gradskih središta Splita i Omiša. Većinu sadržaja koji su nam potrebni imamo u mistu, a potrebna nam je određena infrastruktura kako bismo osigurali i neke dodatne. Ono što bih istaknula kao najveću posebitost našeg malog mista jest suživot generacija koji je još uvijek postojan, ulice i igrališta prepune dičje vike uz zvuk i pokoje beštimje naših starih zbog izgubljenih punata na balotama. Posebno je živo nakon što završi nastavna godina, onda zbilja svih i staro i mlado možete pronaći na sportskom centru, svakog u svom filmu, ali i pod paskom onih drugih. Zapravo, sve šta tribamo nam je dovoljno blizu, a još uvijek imamo svoj mir i čist zrak.