Kraj listopada i početak studenog vrijeme je kada maslinari diljem Dalmacije ubiru plodove koje će zatim preraditi u maslinovo ulje. Sve je u posljednje vrijeme poskupilo, a čini se da drugačije neće biti ni s maslinovim uljem.
Do sada se za litru maslinovog ulja trebalo izdvojiti u prosjeku sto kuna, no čini se da će nakon ove berbe sve ići još malo više.
"U ovim vremenima tržišnim vihorom zahvaćeni su svi pa tako i maslinari. Sve povezano sa maslinovim uljem je poskupilo. Veće su cijene goriva, lož ulja, nafte i struje pa povezno s tim i cijene ambalaže, sredstava za zaštitu te prehranu masline.
Možemo reći kako je sve poskupilo pa logično imamo neizbježna poskupljenja maslinovog ulja. Ovo ljeto su cijene ulja išle gore sa 70 ili 80 kuna na 90 do 100 kuna zbog već povećanih troškova transporta i ambalaže.
Ulje od ove predstojeće berbe će imati za polaznu točku ovu već povećanu cijenu koja će se dalje kretati zavisno o cijeni prerade te o ovogodišnjim dobivenim količinama i kvaliteti ulja", kaže nam Lordan Ljubenkov, predsjednik Zadružnog saveza Dalmacije.
Odmah na preradu
Osim svega gore navedenoga, na cijenu će svakako utjecati i činjenica da su "skočile" cijene prerade, a važno je i napomenuti da je sezona bila dosta sušna u Dalmaciji, što je također utjecalo na količinu plodova.
"Što se tiče uljara i cijene prerade, kao što vidimo, prerada je skuplja do 20 do 30% zavisno od uvjeta u kojima pojedina uljara posluje. To će također, u određenom postotku, utjecati na povećanu cijenu maslinovog ulja.
Suša je učinila svoje, masline su propatile. Nešto kiše smo dobili pa ostaje vidjeti tijekom berbe što će biti s količinom preostalog ploda i udjelom ulja, randmanom. Ulje može biti izvrsne kakvoće jer su plodovi ondje gdje nisu otpali zbog suše, zdravi, očuvani od bolesti i štetnika vrućim i suhim vremenom", pojašnjava nam Ljubenkov, a zatim dodaje da sve što se ubere moram odmah - na preradu.
"I ovdje naglašavamo pravilo da ono što je ubrano treba biti odmah prerađeno.
Maslinari ne bi trebali držati masline u vodi ili moru radi postupnog branja. Ukoliko dođe do predaje takvih plodova na uljaru onda bi takve plodove trebalo zadnje uzimati na preradu u dobro očistiti pogon.
Što bolja odvojenost prerade svježih plodova od gnjilih znači i bolje ulje svježih maslina. Dokazano je da ostatci od prerade oštećenih sagnjilih plodova imaju utjecaja na kvalitetu dobivenog ulja.
Rezultati dobiveni ocjenjivanjem ulja na Noćnjaku, međunarodnom susretu maslinara i uljara koji organizira Zadružni savez Dalmacije, dokazuju izvrstan okus i ljekovita svojstva hrvatskog maslinovog ulja, a to se potvrđuje na brojnim inozemnim sličnim događanjima.
To treba prepoznati i očuvati upravo u vrijeme berbe i prerade koje su pred vratima", kazuje nam sugovornik.
Cijena litre oko 150 kuna
Razgovarali smo i s maslinarom iz mjesta Svirče na otoku Hvaru Paolom Carićem čije je ulje nagrađivano na Noćnjaku. Suša je učinila svoje, no posla za berače će ipak biti.
"Suša je učinila svoje, većina maslina je većinom kost i koža. Između koštice i kože nema doslovno ničega. Stara stabla su dobra. Da imam mogućnosti zalivao bih. Mlade jesam nešto zalivao, nosio kante, ali nepristupačno nam je", kaže nam maslinar koji ima oko 350 stabala maslina.
I Carić nam je potvrdio da će cijene skočiti i da bi ove godine mogle biti oko 150 kuna.
Inače, Svirče je poznato po vinarstvu.
"Bavim se i vinarstvom i maslinarstvom. Vino je ove godine prvorazredno. Stara izreka je bila mokro lito suhe bačve, a suho lito, mokre bačve", kazuje nam Carić koji inače ima 32 sorte maslina u svom masliniku, a u branju će mu pomoći obitelj i prijatelji.
Ne drži se starinskih recepata već masline odmah po branju idu na preradu.
"Ni slučajno po starinski. U 3.15 su u uljari, u 3.20 su već u makinji", kaže nam Carić koji inače dobije 300-tinjak litara ulja. Teško je prognozirati koliko će ove godine biti, no kaže nam da "obično kad je loš urod postotak bude veći".