Vaše trinaesto prase dobilo je nekoliko upita vezanih za bojkot i demonstracije. Pošto naša kolumna nije politički obojena, možemo se osvrnuti samo na činjenice – hladne glave i s puno razuma. Teško je u jednom tekstu opisati što se sve dogodilo od 2020. do danas. Sukus svega u nekoliko riječi je da nije dobro. Cijene su nam eskalirale, turizam malo stagnira, drugih ozbiljnih gospodarskih grana i nemamo. Ipak, moramo i želimo vjerovati da će biti bolje. Mora. Na tom valu idemo dalje.
Valjda nam je svima jasno da možemo bolje. A kako bolje nego s kruhom? Kruh je naš hranitelj. I temelj. Kad je stani-pani, uvijek je kruh u igri: "Gladan kruha", "Neću biti kruha gladan", "Kruha preko pogače". I naravno, kruha i igara. U današnjoj kolumni donosimo vam recept za kruh.
U našem restoranu kruh nismo kupili cijelo desetljeće – ne radi bojkota, nego zato što želimo našim gostima pružiti najbolje. To nam je jedini razlog. Naravno, lakše je nama praviti kruh svakodnevno kada nam je to u opisu posla. Ali bilo bi divno kada biste i vi barem jednom tjedno kod kuće "skuhali" kruh. Miris toplog kruha unosi mir u kuću, opušta i daje pozitivnu energiju.
Domaći kvas
U onim nesretnim vremenima korone, kada su nas zatvarali i radili sve one monade, napravili smo i domaći kvas. Jer besposlen pop i jarice krsti. Tako smo razvili kvas koji smo dijelili. Kad kažem "mi", mislim na našu Sandru. To je njezinih ruku djelo, jer kruh i znanje se dijele.
Naš kvas završio je u znanstvenom laboratoriju u Münchenu, gdje mu je učinjena analiza. Pokazalo se da smo u uvjetima naše kuhinje stvorili savršenstvo – samo dobre bakterije, koje su danas nositelj našeg kvasca. Od tog kvasa naši gosti svakodnevno uživaju u kruhu i tijestu za pinsu. O pizzi i pinsi pisat ćemo u idućoj kolumni.
Dragi naši čitatelji, naravno da ne morate uzgojiti vlastiti kvas da biste uživali u domaćem kruhu. Dobar proizvod možete kupiti u obliku svježeg ili suhog kvasca, ako uopće više želite ići u trgovinu. Kvasci su priča stara preko 8.000 godina, pa vas nećemo gnjaviti poviješću.
Kruh i krumpir su na našim prostorima iznimno važni. Jedu se uz sve, što samo govori da nam nikada nije bilo bajno. To su namirnice od kojih se brzo i obilno najedeš. Neke zapadne civilizacije troše puno manje kruha od nas, ali kod nas je kruh tradicija i religija. Za dobar kućni kruh važna je hidratacija – količina vlažnosti u tijestu – i dobra pećnica. Treba nam pomoć vlage u pečenju. Ako nemate pećnicu koja proizvodi vlastitu vlagu, stavite na dno pećnice lim s vodom. To će vam uvelike pomoći.
Bilo da pravite kruh iz bojkota ili iz želje za vrhunskim proizvodom, povremeno ga napraviti kod kuće je poželjno. Bar jednom tjedno. Za one upornije donosimo još nekoliko savjeta.
Kruh sa suhim kvascem zamijesite danas za sutra. Suhi kvasac ima dulju fermentaciju i dovoljno je da pripremljeno tijesto izvadite sat vremena na sobnu temperaturu kako biste dobili izvrstan proizvod. To u praksi izgleda ovako: danas napravite tijesto prema dolje opisanom receptu, a sutra, kada dođete s posla umorni i nervozni, izvadite svoje tijesto, upalite pećnicu (po potrebi stavite i lim s vodom) i već za sat i pol imate domaći kruh. Miris tog kruha opušta i vraća vjeru.
Drugo tijesto je brzo, sa svježim kvascem. Tijesto dva puta premijesite i ostavite da odmara dvaput po pola sata, pa krenite u izradu. Tijesto možete oblikovati u štruce ili ga jednostavno izliti u namašćeni lim u obliku focaccije. Rezultat će biti isti.
Uživajte u domaćem kruhu, bilo iz bojkota, bilo iz želje da imate vrhunski proizvod. Još ako imate volje otići do mlina po domaće brašno – mljac!
RECEPT - DOMAĆA FOCCACIA
- 1 kg brašna
- 800 ml vode
- 1 kesica suhog kvasca
- Žličica soli
- Ulje
Zamijesiti brašno, vodu, kvasac i ulje. Nikada odmah dodati sol. Soliti u drugoj fazi zamjesa. Zamiješanu smjesu ostaviti u hladnjaku preko noći. Smjesu ostaviti na sobnoj temperaturi sat vremena i prebaciti je u nauljeni pleh. Peći na 220 stupnjeva oko 20 minuta.
Bez zadrške i bez zaprške, čitajte trinaesto prase. Pišite nam na info@zorabila.com.