Najstarija splitska brijačnica u Splitu ustoličena je davne 1938. godine. Nema tko u Splitu ne zna za brijačnicu Frapporti i slavnog bricu Sinišu Frapportija čija je smrt 2020. godine rastužila brojne Splićane koji su se rado prepuštali njegovoj britvi. No, mnogi ne znaju da je poznatog splitskog bricu naslijedila njegova kćer Flavia De Frapporti i nastavila dugogodišnju obiteljsku tradiciju.
Povijest najstarije splitske brijačnice
Ulaskom u vintage brijačnicu Frapporti, na splitskom pazaru, kao da smo se našli u 1938., a mlada brijačica se prisjetila priča djeda i oca te nam je otkrila povijest najstarije brijačnice u Splitu.
„Djedu je žena bila frizerka, a on je položio majstorski ispit za bricu. Tada se brijački zanat učio tri godine, a usavršavao se zasigurno cijeli život. Njegov otac, odnosno moj pradjed mu je dao početni kapital i tako je 1938. otvorio brijačnicu u centru grada. S njim je znat brusio i moj otac Siniša, a 1993. Brijačnicu su morali zatvoriti. Naime, kako je prostor bio nacionaliziran prijetili su mu da ga mora napustiti jer će mu u protivnom oduzeti posao“, priča nam Flavia.
Tada se nakon pola stoljeća, omiljeno mjesto za sređivanje muškaraca zatvorilo. No, to nije kraj, priča se prenosi s oca na sina i tu nastupa Siniša Frapporti koji je preuzeo obiteljski posao.
Dobro je poznato, da brijačnice imaju turske korijene, pa je tako i Siniša nekoliko godina proveo u Engleskoj gdje je znanja i vještine stjecao kod jednog Turčina. A, za to vrijeme, brijačnicu u Splitu mu je čuvao jedan od majstora.
„Nakon što je didova brijačnica zatvorena, tata ju je ponovno otvorio u obiteljskoj kući. A prije osam godina smo se preselili na trenutnu lokaciju, Čulića dvori 1, na splitskom pazaru“, kazuje Frapportica.
Treće koljeno naraštaja
Tako su Frapportija upoznavale generacije Splićana kojima je pružao brijačke i frizerske usluge, sve do 2020.godine kada je odjeknula tužna vijest da je omiljeni brico nakon duge i teške bolesti preminuo.
Nakon njegove smrti, treće koljeno naraštaja Frapporti, odnosno Sinišina kćer Flavia, naoružala se britvama i škarama te nastavlja voditi obiteljski posao.
„Preuzela sam posao 2021.godine nakon tatine smrti jer nisam željela da brijačnica pripadne nekome drugom“, priča nam Flavia koja je zanat i vještine učila s ocem i meštrom koji je radio u brijačnici.
Iako je nekada ovaj zanat bio rezerviran samo za muškarce, pojava brijačica, odnosno žena u barbirskom zanatu u Splitu sve je češća, stoga nas je zanimalo kako se ova djevojka odlučila nastaviti očev obrt i uhvatiti se alata za brijanje.
„Moj otac je očekivao da ću ga naslijediti u ovom poslu, no ja sam pružala otpor i nisam pokazivala apsolutno nikakav interes, tako sam radila neke druge poslove. No, onda sam obiteljski posao nastavila prvenstveno iz potrebe jer sam shvatila da je najbolje zadržati brijačnicu i novac koji sam zaradim, a i nisam željela da brijačnica pripadne nekom drugom“, objasnila je.
Brijačnice - rastući trend
Brijači su donedavno, barem u Hrvatskoj, bili gotovo pa izumrla zanimanja, a onda je odjednom trend brijačnica naglo porastao pa sada 'niču kao gljive posle kiše'. Odakle dolazi taj fenomen?
„Nekoć je odlazak u brijačnicu bio potreba, a danas je ugoda. Nekada su muškarci dolazili jer se nisu mogli sami ošišati obrijati, dok danas imaju tu mogućnost. No, zbog ugode da ih netko profesionalno dotjera, danas posjećuju brijačnice“, kazuje Frapporti.
Zanimalo nas je je li Frapporti Vintage Barbers rezerviran samo za muškarce ili su i žene klijentice.
„Tata je pružao frizerske usluge i ženama, tako sam i ja nastavila. To su uglavnom žene s kraćim ili 'muškim' frizurama“, navodi naša sugovornica te dodaje da brijačnicu više posjećuju turisti nego domaći, jer kako kaže, 'nije im na ruku doći u centar grada'.
Brijačnice su se probudile iz zaborava i sve više se osuvremenjivaju. Tako se u gradu podno Marjana, gotovo na svakom otvaraju moderni barbir shopovi. No, britkoj brijačici konkurencija ne smeta.
Borba s konkurencijom?
„S konkurencijom se ne borim, tko hoće i kome se sviđaju moje usluge neka dođe, tko ne želi, ne mora. Ne želim se ni s kim boriti, tu sam da ljudima pružim uslugu, a neka se konkurencija bori sama sa sobom“, samopouzdano kaže Flavia.
Nekada, mahom najposjećenija „štacija“, uz gradske kavane, brijačnice su bile izvor živopisnog ambijenta u kojem se razvijala nepresušna polemika o politici, sportu i društvenim zbivanjima, a ujedno su predstavljale dokolicu za muškarce dok bi ih lokalni brico zabavljao.
Smiješne anegdote iz brijačnice
Flavia se prisjetila zanimljive anegdote koju su joj otac i djed više puta ispričali.
„Moj otac , sa samo 10 godina odlazio je s djedom na posao te mu pomagao miješati pjenu za brijanje. Jedan dan je imao smjelosti pa je desetogodišnjaku dozvolio da obrije mušteriju, naravno mušterija se prepala nesigurnih ruku mladog dječaka. Ipak uspio ga je obrijati“, uz smijeh i s nostalgijom ispričala nam je Flavia.
Nažalost, u suvremenom modernom svijetu, Flavia kaže da brijačnice nisu ono što su bile nekada.
„Danas se mušterije rezerviraju svoj termin, jedan ode, drugi dođe i tako to ide. Bez velike priče“, zaključila je sugovornica Dalmacije Danas.