Naša najviša obalna planina, Biokovo, ovih je dana u pravom zimskom izdanju. Ralica svako malo mora proći biokovskom cestom da bi oslobodila prolazak do odašiljača "Biokovo" na sv. Juri. Ipak dovoljno je svega nekoliko sati snježnih oborina ili malo jači vjetar, pa da se potpuno očišćena cesta ponovno zamete i postane neprohodna.
Zbog sudara mediteranske i planinske klime, Biokovo je planina u kojem se vrijeme začas promijeni, pa je opasno odredište za neiskusne planinare i izletnike. HGSS upravo na Biokovu ima velik broj intervencija; i u toplijem i u hladnijem dijelu godine.
Planina i njeni viši predjeli osobito su surovi u zimskom dijelu godine, kada vladaju vrlo niske temperature, snažni planinski vjetrovi, a kada oblak padne na planinu vidljivost je minimalna. Sama biokovska cesta, iako se povremeno čisti, puna je leda i nipošto se ne preporučuje pokušaj "proboja" do Svetog Jure u snježnim zimskim mjesecima.
Da je planina zimi jako opasna, svjedočke fotografije koje smo danas dobili, a snimljene su u višim predjelima planine. Na predjelu Veliki Troglav danas je došlo do lavine, a još nekoliko lavina dogodilo se na predjelu Svetog Jure.
Međutim, pravu potencijalnu opasnost predstavlja sjeverna strana planine. Kako doznajemo od iskusnih planinare koji su zadnjih dana boravili na Biokovu, sjeverna strana planine u višim predjelima pretvorila se u ogromnu kompaktnu snježnu plohu. Tu se čak kamenja više ne vide, a snijeg je ponegdje dublji od tri metra. Kako se krajem sljedećeg tjedna predviđa naglo zatopljenje, snijeg bi topljenjem mogao otežati, a kako nam kažu biokovski planinari, s tim će i porasti opasnost od lavina, osobito na sjevernoj strani planine.
Snježne plohe Biokova, kao i današnju malu lavinu pogledajte u priloženoj fotogaleriji:
U nešto nižim predjelima Biokova sinoć je boravio makarski fotograf Matko Begović (više njegovih fotografija možete pogledati na njegovoj fotogrfskoj stranici). Što je snimio na mjesečinom obasjanom snježnom Biokovu, pogledajte u galeriji: