U srijedu je održana 11. Smojina marenda u organizaciji udruge "Timbar Dalmacije". Tradicionalna manifestacija posvećena splitskom književnom velikanu ovoga puta se dogodila u prostorijama hotela Marul u Splitu.
Poseban stručni žiri Smojine Marende u sastavu dr.sc. Ana Peraica, Tonko Maroević, Ivo Šimat Banov i Boris Kragić jednoglasno je odlučilo da se ovogodišnja nagrada Miljenko Smoje za kulturni, umjetnički, novinarski ili sportski doprinos suvremenoj Dalmaciji dodijeli fotografu Ivi Pervanu.
Organizator Smojine marende, fotograf Boris Kragić, o ovogodišnjem dobitniku Smojine nagrade imao je probrane riječi:
- Čovjek je to koji je napravio 41 monografiju, imamo je 150 izložbi, koji je propagirao Dalmaciju od Japana do Sjevernog pola. Itekako je zaslužio ovu nagradu jer je Dalmacije, od kad je on snima, drugačije nego je bila.
Nagradu je Pervanu uručio Ante Jelaska u ime udruge Timbar Dalmacije:
- Kad je otišao Miljenko Smoje, iz Splita je otišlo ono nešto najvrjednije. On je bio fenomen u struci novinarstva. Njegovo pisanje je bilo spontano. Pisao je s puno ležernosti, bez sirovosti i polemiziranja i ostavio je duboki trag. Svi do sada nagrađeni Smojinim imenom i doprinosom su sve naši najpoznatiji i najdarovitiji pojedinci. Među njima je i g. Pervan, čovjek svjetske reputacije. Teško je nabrojiti kuda je sve odlazio. S ponosom mu predajem nagradu i čestitam mu uvrštenje u krug naših najvećih imena koji su na jedan način uokvirili djelo Milenka Smoje - kazao je Jelaska.
Nagrađeni fotograf Ivo Pervan ponosan je primljenom nagradom:
- Zahvaljujem se organizatorima.Puno sam razmišljao zašto su se ljudi vezali uz Smoju, a shvatio sam preko fotografije. Zato što je on pisao one ljude koji su se rađali, živjeli i umirali po mjeri čovjeka. Onoga trenutka kada se odustalo od mire, sve je pošlo kvragu. Zato čuvajmo tu miru.
Dodao je potom da je njegov rad više prepoznat u inozemstvu, nego u Hrvatskoj:
- Nažalost, ovdje se ne vodi dovoljno računa o našim kreativnim ljudima. Kreativnost je kod nas isključena, a mi smo taj Mediteran koji je kolijevka svjetskog znanja, kulture i umjetnosti. Međutim, očito to nije potrebno i zato se i događa ovo sve što se događa - rekao je Pervan.
Organizator Kragić ipak je bio uzrujan na ovogodišnjoj manifestaciji. Kako je rekao, veliki Smojini "prijatelji" počeli su osporavati marendu gnjusnim lažima.
- Smojina marenda ide dalje, imam ugovor s Lepom koja mi je i zahvaljivala na ovome i dolazila dok je mogla. Kad nije mogla, mi smo odlazili do nje. Ovi što osporavaju marendu ni rođendan zadnji joj nisu došli čestitati - kazao je Kragić dodavši da je puno vremena provodio sa Smojom, a da su na marende krajem osamdesetih i početkom devedesetih odlazili u Adriane.
- Kad je Smoje umro, ti odgovorni su skrivali od nas prijatelja kad je sprovod - dodao je.
Što nam je još otkrio Kragić pogledajte u priloženom videu:
[fb_pe url="https://www.facebook.com/dalmacijadanas/videos/414024495685492/" bottom="30"]
Za dobru spizu pobrinuo se kuhar i ribar Damir Karuze - Kalambera s otoka Visa.
- Imamo dvi teće. U jednu se kuha brujet, a u drugu fažol. Brujet je od ugora, marine i grdobine. Sve je noćas ulovljeno na Visu, ruke sve govoridu. Ribu triba uvatit, najlakše je skuvat. Šta se tiče količine hrane, sve je dobro na veliko, ali triba dosta pacijence, živaca. Kad se kuva na veliko triba kuvat po zanatu, prema tome, teže je kuvat na veliko, a spiza bi tribala bit dobra svakome ko je kuša - kazao nam je Kalambera prije nego je ukusnu spizu servirao gostima Smojine marende.