Na našem portalu tijekom nedjelje smo objavili fotografije i video snimke koje nam je na redakcijski e-mail poslao anonimni čitatelj, a na kojima se može vidjeti najnovije stanje marjanske šume. Za Dalmacija Danas snimke je prokomentirao Ivan Ljubić, mag. ing. silv., voditelj stručne službe JU Park-šuma Marjan.
VEZANI SADRŽAJ:
- Prvo bih želio zahvaliti čitatelju koji je napravio video snimak. JU je već ranije naručila snimanje kod ovlaštene tvrtke jer mi moramo ispoštovati zakonske procedure, tvrtku s licencom, odobrenja leta, itd. te čekamo zračnu snimku.
Nažalost, pravu opasnost ne predstavljaju sive krošnje na snimkama, to su uglavnom već osušena stabla, od kojih su mnoga nastala i prije eskalacije šteta od potkornjaka. Glavni problem su nam još uvijek zelena i naizgled vitalna stabla u kojima potkornjak trenutno obitava, a na kojima se simptomi napada potkornjaka uočavaju tek hodanjem od stabla do stabla i njihovom pomnom analizom.
U njima se nalaze jaja i ličinke iz kojih će se s porastom temperature razviti odrasli kukci koji će odletjeti na nova odredišta. Zato sam bio i ostao zagovornik što bržeg dolaska do takvih, zaraženih stabala, što brže sječe i odvoza posječene drvne zalihe, te sam priložio odvojeno mišljenje na Povjerenstvu. Brzina i učinkovitost radova sječe i zbrinjavanja posječene drvne zalihe su presudne u spašavanju zdravog dijela šume - govori nam Ljubić.
Kaže da je još lani kao stručni suradnik upozoravao na scenarij koji se sada odvija.
- I ovdje moram istaći da sam još prije preuzimanja funkcije voditelja stručne službe (u studenom 2018), kao stručni suradnik šumar, upozoravao na vidljivo višegodišnje nedovoljno provođenje šumsko-gospodarskih postupaka, nebrigu u redovnom održavanju, neprohodnosti, no sad je glavna opasnost potkornjak, čime se bavimo već mjesecima - kazao je Ljubić.
Za kraj je dao osobnu procjenu koliko je udio zaražene ili osušene marjanske šume.
- Snimljeni predio predstavlja par hektara i radi se o najugroženijem i štetama najzahvaćenijem dijelu šume, no u ostatku je situacija ipak bolja. Moja procjena je da je trenutno cca 30% šume osušeno i/ili zaraženo potkornjakom, iako je dr. Milan Pernek, naš vodeći stručnjak za tu problematiku i na zadnjim sastancima Povjerenstva rekao da vjeruje da se radi o znatno manjim količinama. Nadam se da je u pravu - tvrdi Ljutić.