Do početka lipnja, svega tri znanstvene grupe su objavile rezultate uspješnog liječenja bolesnika s teškom kliničkom slikom COVID-19 mezenhimalnim matičnim stanicama. Među njima su tim izraelskih znanstvenika iz Bonus BioGroupa, znanstvenici iz američke tvrtke Sorrento Therapeutics te tim hrvatskih znanstvenika i liječnika, predvođenih prof.dr.sc. Draganom Primorcem iz Specijalne bolnice Sv. Katarina, piše Večernji list.
Prof. Primorac je tada u suradnji sa suradnicima iz Hrvatske te znanstvenicima iz slovenske biotehnološke tvrtke Educell i Biobanka, objavio prikaz slučaja (Case report) uspješnog eksperimentalnog liječenja pacijenta s teškim oblikom COVID-19 i razvijenim akutnim respiratornim distres sindromom (ARDS) kao glavnom komplikacijom ove bolesti, u znanstvenom časopisu Croatian Medical Journal (CMJ).
Eksperimentalno liječenje provedeno je u Kliničkom bolničkom centru Split, postupkom transplantacije alogenih (od imunosno neistovjetnog donora) mezenhimalnih matičnih stanica izdvojenih iz koštane srži zdravog donora, a činjenica da je ovaj pionirski zahvat izveden u Republici Hrvatskoj snažno je pozicionirala hrvatsko zdravstvo na svjetskoj sceni.
Stoga je vijest koju je objavio The Jerusalem Post da je izraelsko Ministarstvo zdravstva upravo odobrilo proširenje inovativnog oblika liječenja aktiviranim mezenhimalnim matičnim stanicama izdvojenim iz masnog tkiva, oboljelih s teškom kliničkom slikom COVID-19, iznimno snažno odjeknula u znanstvenim krugovima. Odluka izraelskog Ministarstva zdravstva je uslijedila nakon što su preliminarni rezultati u bolnici Rambam Medical Center pokazali da je petnaest od sedamnaest pacijenta s teškim oblikom COVID-19 otpušteno s liječenja dan nakon što su primili zadnju dozu terapije. Rezultati su pokazali značajnu redukciju (za 40%) upalnih procesa u plućima i to u periodu prvih pet dana nakon zadnje doze lijeka. Uz to, primijećeno je da je u pacijenata i saturacija kisika povišena za 95% te da se funkcija pluća vratila na normalnu mjesec dana nakon liječenja.
Sljedeća faza kliničkog istraživanja uključit će minimalno 50 oboljelih. Zanimljivo je da su rezultati koje su objavili izraelski znanstvenici gotovo identični onim koji je objavio prof.dr. Primorac s hrvatskim i slovenskim suradnicima u Croatian Medical Journalu.
Profesore Primorac, rezultati izraelskih kolega su vrlo ohrabrujući, na tragu Vaših koje ste objavili u svibnju?
U pravu ste, rezultati izraelskih kolega koristeći njihov proizvod MesenCure ili preciznije, aktivirane mezenhimalne stromalne stanice su izvrsni, rekao bih identični onima koje smo mi objavili i predstavljaju značajan iskorak u liječenju pacijenta s teškim oblikom COVID-19 i razvijenim akutnim respiratornim distres sindromom (ARDS).
Često govorite o mezenhimalnim matičnim stanicama koje koristite u rutinskom radu. Kako se one mogu koristiti?
U kliničkoj praksi danas najčešći način aplikacije mezenhimalnih matičnih stanica je lokalan, na primjer u zglob koljena pacijenta s osteoartritisom i tu uglavnom koristimo stanice koje su sastavni dio mikrofragmentiranog masnog tkiva. Drugi način aplikacije mezenhimalnih matičnih stanica koje dobivamo iz koštane srži je sistemski, odnosno putem venskog ili arterijskog puta koji smo koristili u liječenju pacijenta s teškom kliničkom slikom COVID-19.
Kakvi su rezultati Vaših istraživanja u liječenju osteoartritisa mezenhimalnim matičnim stanicama u Specijalnoj bolnici Sv. Katarina?
Rezultati studija rađenih u Specijalnoj bolnici Sv. Katarina, sugeriraju da intra-artikularna primjena autolognog mikrofragmentiranog masnog tkiva koje sadrži mezenhimalne matične stanice, ali i niz drugih stanica kod pacijenata s osteoartritisom za posljedicu ima statistički značajno poboljšanje kliničkog statusa pacijenata u odnosu na početne rezultate. Dosadašnje kliničke studije koje provodimo, pokazuju da ovakav oblik terapije dovodi do povećanja razine glikozaminoglikana, ključnih molekula hijaline hrskavice, što posljedično prati smanjenje boli te poboljšanje pokretljivosti promatranih pacijenata. Upravo u području liječenja osteoartritisa mezenhimalnim matičnim stanicama, Specijalna bolnica Sv. Katarina pozicionirala se kao jedan od europskih lidera.
Pročitajte više ovdje.