Živimo u podneblju gdje oko nas rastu raznolike samonikle biljke. Jedna od njih je i Paliurus spina-christi. Latinskog naziva možda i ne zvuči baš poznato ali zapravo je riječ o biljci imena drača. Prema nekim saznanjima, spina ili drača je rasla u gradskoj četvrti Spinut po kojoj je on i dobio ime.
Najupečatljivija je u kolovozu jer grmovi veličine 2, 3 metra budu prepuni trnja i žutih plodova koji izgledaju poput malih valovitih diskova koje su naši stari zvali "kolačićima" jer su ih doslovno jeli kao poslasticu. Spomenuti latinski naziv ove biljke veže se uz legendu prema kojoj je Krist bio okrunjen krunom od ove biljke. No, osim što je poznata po spomenutoj legendi, drača je usto vrlo ljekovita biljka od čijih se plodova može pripremati zdravi čaj.
O ovoj biljci s 'tisuću' imena razgovarali smo s Marijom Jug-Dujaković iz Zavod za biljne znanosti Instituta za jadranske kulture i melioraciju krša.
- Drača (Paliurus spina-christi Mill.) je visok razgranjen trnoviti listopadni grm. U latinskom nazivu „spina-christi“ znači Kristov trn. Postoji legenda da je Isus bio okrunjen trnovitim granama drače. Imena za ovu biljku na koja možemo kod nas naići su: drača, crna drača, divlja drača (pitomom dračom u okolici Knina zovu bagrem), drča sikiljača, Isusovo trnje, ljutača, diraka, trn, torno, dok njene plodove zovu šeširići, kolutići, puce, harbat, klobučići, polušići, dinari, šišarice i botunići - nabraja nam.
Plodovi ove biljke su poput diska, okriljeni širokim valovitim krilcem, veličine oko 2,5 cm. To je biljka mediteranske klime, ali dobro podnosi hladnoću i može se naći do 1000 metara visine na južnim stranama. Rasprostranjena je po cijeloj Južnoj Europi i zapadnoj Aziji. Cvate od svibnja do kolovoza malim žutim cvjetovima skupljenim u grozdovima.
Za što se sve može koristiti?
- Naš narod koristi čaj od plodova (koji se prokuhaju) protiv proljeva, bubrežnih kamenaca i gihta te za izmokravanje. Plod ima diuretsko djelovanje, zato se koristi za probleme s mokraćnim organima, gihtom i reumom. Sadrži puno tanina (treslovina) i zato se koristi protiv proljeva.
Kažu da se plodovi beru između dvije Gospe. Za čaj protiv proljeva može se ubrati i u studenome. Plodovi se za čaj miješaju i s drugim biljkama. Djeca su u prošlosti često grickala plodove (a možda i danas). U doba neimaštine osušeni plodovi su se kod nas mljeli i miješali s brašnom. Ali samo u razdobljima neimaštine jer nemaju veliku hranidbenu vrijednost. Turski narod tu biljku koristi i za liječenje dijabetesa - kazuje.
Drača je medonosna biljka, a med je dobar za djecu jer nema intenzivan miris.
Drača je i jako dekorativna, lijepa kad prolistava, kad cvate, kad ima plodove... Dobra je za živice, jer osim što je dekorativna, ima trnje. Može se formirati po želji. Ako se živicom želi zakloniti pogled susjeda, onda nije pogodna, jer je listopadna.
Na draču u Dalmaciji nailazimo svugdje oko nas, gdje god ima malo divljine, pa i usred grada Splita. Putujemo li Zagorom, naići ćemo na velike sastojine same drače ili s drugim šikarjem..