Čak 26 stupnjeva Celzijusa izmjereno je nešto prije ponoći na širem makarskom području. 25 stupnjeva je na dubrovačkom, a 24°C na splitskom području. No, dok toplija uz obalu i na otocima ne iznenađuje previše, i mnoge postaje u Dalmatinskoj zagori na kraju rujna sredinom noći mjere preko 20°C. Primjerice, u Hanu je 23, Trilju 22°C, Sinju i Hrvacama 21°C.
Tako su temperature zraka prije ponoći više do čak 11 stupnjeva u odnosu na vrijednosti koje su se mjerile prije točno 24 sata. Uz obalu i na otocima porast temperature u odnosu na sinoć je nešto blaži i iznosi 3 do 6 stupnjeva.
Ovako visoke noćne temperature zraka uvjetovane su fenskom burom. Uzduž cijele obale puše umjerena bura koja tek ponegdje još ima pokoji jaki udar. No kako se jezgra hladnijeg zraka udaljila od našeg područja dalje na jugoistok, nad naše područje po visini pritječe znatno topliji zrak u odnosu na onaj posljednja dva dana, a njegov dolazak dodatno je pospješen burom.
Natprosječnoj toplini ne vidi se kraja, barem kada govorimo o srednjoročnom razdoblju od sljedećih 10-ak dana, a moguće i duže. Najviše dnevne temperature u ponedjeljak u Dalmaciji su bile od 23 do čak 30°C. Vrlo slično će biti i sljedećih dana, no bura će biti sve slabija pa će i njen utjecaj na noćne temperature postupno slabiti.
Kako nastaje fenska bura?
To rezultira povišenjem njene temperature i njenim isušivanjem. Ukratko, svaki vjetar koji se spušta niz planinu zagrijava se i isušuje.