I dok ovih dana ljubitelji zime mogu uživati u vremenskim uvjetima primjerenijim dobu godine od onih nedavnih, neki se pak žale na oblake, hladnoću, olujnu buru...
S vremenom su rijetko kad baš svi zadovoljni. Vjerojatno čak i nikad?! Naravno da će tako biti i sljedećih dana, s najprije još većinom češćim i izraženijim jutarnjim minusima te slabijom burom, pa opet...
Nakon i globalno i lokalno najtoplije godine u znanoj povijesti mjerenja, te dugotrajnog razdoblja iznadprosječno visoke temperature zraka u drugom dijelu prosinca i početkom siječnja, u mnogim krajevima čak i rekordne - najave dolaska hladnijeg zraka bile su kojekakve, gdjekad čak i senzacionalističke, pa su neki očekivali još žešće zimske uvjete nego što jesu piše HRT.
Ostvaruje se najava stručnjaka o 'ugrizu zime'
Istina, prognoze padanja i količine snijega uglavnom su se pokazale razočaravajućima, posebice u Gorskom kotaru i Lici, ali to za prognozu oborine i nije neka novost.
I bura je - srećom za mnoge koji su bili u prometu - "zakasnila" s nedjeljnim zatvaranjem nekih prometnica, ali se ipak može reći kako je kasnije "opravdala" prognostičke izračune. Kao i temperatura zraka, koja je ponegdje već u ponedjeljak te u većini unutrašnjosti tijekom utorka bila u cjelodnevnom minusu, u nekim će mjestima biti i u srijedu - pa se ostvarila i još ostvaruje najava stručnjaka DHMZ-a o "ugrizu zime".
Naravno, ovotjedna je hladnoća daleko od hladnoće kakva je zabilježena na ovim prostorima, ali barem nekakva jest. Uostalom, ove srijede najniža jutarnja temperatura zraka u meteorološkim kućicama na 2 m visine ponegdje u unutrašnjosti bila je i oko -10 °C, na Zavižanu -13 °C.
U Osijeku, primjerice, tako niska nije bila skoro 2 godine - posljednja niža bila je 25. siječnja 2022. I još, u srijedu ujutro izmjerenih -9,5 °C u Osijeku je 4. najniža temperatura zraka na toj meteopostaji DHMZ-a na dan 10. siječnja u posljednjih 30 godina.
Istodobno je u Rijeci, primjerice, ujutro najnižih -2,1 °C znatno manje iznimno. Niža temperatura zraka na toj postaji izmjerena je 10. veljače 2023.
U zagrebačkom Maksimiru je u srijedu ujutro izmjereno -4,4 °C, što je najniža temperatura zraka ove godine, ali ne i ove zime - 4.12. 2023. bilo je -6,5 °C, još niža posljednji put 10. 2. 2023. -8,1 °C pa još niža 25. 1. 2022. -8,6 °C, a posljednji dvoznamenasti minusi u Maksimiru su bili 1. 3. 2018. -14,6 °C.
Čak i na Rabu izmjeren -1
Kako je to i uobičajeno - na 5 cm iznad tla minusi su i ove srijede bili još češći i izraženiji nego na 2 m visine, ne samo posvuda u kopnenom području, nego i u većini mjesta na obali Jadrana, pri čemu je zanimljivo primijetiti kako je "čak" i u Rabu izmjeren -1 °C, u Zadru blizu mora i -4 °C.
Za razliku od jutarnje temperature zraka na 2 m visine, zbog koje se može reći kako je ova srijeda mjestimice u kopnenom području ledeni dan - onaj s najnižom temperaturom zraka jednakom ili manjom od -10 °C, i to ne samo na Zavižanu, nego i u Gradištu pokraj Županje, vjerojatno i još ponegdje, te lokalno na Jadranu hladni dan - onaj s najnižom temperaturom zraka manjom od 0 °C; u većini unutrašnjosti Hrvatske utorak je bio - i srijeda u još nekim mjestima je - studeni dan s cjelodnevnim minusima - najviša dnevna temperatura zraka bila je manja od 0 °C!
Inače, posljednjih godina studeni dani nisu baš česti u Hrvatskoj. Dokaz toga su i grafikoni broja studenih dana na meteorološkim postajama DHMZ-a Zagreb Maksimir i Osijek.
Statistika o studenim danima
Za ljubitelje statistike - evo još nekih mogućih zanimljivosti o studenim danima na meteopostaji Zagreb Maksimir, ne računajući ovotjedni utorak i srijedu, te na temelju svakodnevnih podataka mjerenja od 1949. godine:
- posljednji studeni dan bio je 19. 12. 2022. s najvišom dnevnom temperaturom zraka -0,4 °C
- posljednji studeni dani u siječnju - 13. i 14. 1. 2020. -1,0 °C i -0,4 °C
- posljednja 2 studena dana u nizu - 12. i 13. 2. 2021. -0,6 °C i -1,3 °C
- najranije pojavljivanje studenog dana poslije ljeta 16. 11. 1978. -0,2 °C
- najkasnije pojavljivanje studenog dana prije ljeta - 26. 3. 2013. -0,5 °C
- najniža najviša dnevna temperatura zraka u siječnju bila je -11,3 °C 12. 1. 1985.
- rekordno najniža najviša dnevna temperatura zraka -12,3 °C 10. 2. 1956.
- najniža dnevna temperatura zraka u siječnju bila je -24,3 °C 11. 1. 1950.
- rekordno najniža dnevna temperatura zraka -27,3 °C 16. 2. 1956.
Razmjerno hladno za doba godine zadržat će se i sljedećih dana, ponajviše u područjima sa snježnim pokrivačem tijekom vedrih noći bez ili sa slabim vjetrom. Zbog toga stručnjaci DHMZ-a upozoravaju na umjerenu opasnost od hladnog vala koji može utjecati na zdravlje. No, već u sljedećem tjednu vrlo je velika vjerojatnost ponovnog porasta temperature zraka, uz dosta oblaka i povremene mjestimične oborine.