Članovi i suradnici HGSS Stanice Split iz Ispostava Vrlika i Sinj te članovi Hrvatskog planinarskog društva Zolj (Vrlika) i PD Promina Drniš, uz vatrogasce DVD Drniš i još nekoliko vatrogasnih društava, zajedno s volonterima iz okolnih mjesta, proteklih su dana dali ogroman doprinos u obrani planinarskih skloništa na Dinari (Rupe, Čorin Lacmen, Pume kao i privatnih kuća).
- S obzirom na prošlogodišnja iskustva da se ovakvi požari otvorenog prostora teško zaustavljaju spašavatelji HGSS-a krenuli su u spašavanje planinarskih objekata. Moralna, ljudska i preventivna dužnost spašavatelja HGSS-a bila je učiniti sve u cilju spašavanja planinarskih skloništa na Dinari u koje smo uz ostala planinarska društva i udruge uložili značajna materijalna sredstva i ono puno vrjednije, tisuće volonterskih sati rada.
Oko skloništa su se palili kontrolirani požari koji su rezultirali time da su skloništa ostala spašena od vatrene stihije. Zbog loših uvjeta i vjetra koji stalno mijenja smjer situacija je eskalirala pa su dodatno poslana još dva vozila sa dva tima. Timovi su bez pretjerivanja bili značajan faktor i velikim naporima uspjeli očuvati oba skloništa. Nažalost do skloništa na Lišanjskom vrhu nisu mogli pristupiti zbog vatre tako da je nažalost ono u potpunosti izgorjelo.
Da situacija ne bi izmakla kontroli dodana su još dva tima s vozilima, a na terenu su i vatrogasci Državne intervencijske postrojbe, lokalna Dobrovoljna vatrogasna Društva, te članovi DVD Sveta Ana iz Lištana (BiH). Svih ovih dana pomoć su pružali i PD Zolj iz Vrlike, Pd Promina iz Drniša, planinari i mještani. Svi željno iščekujemo najavljenu kišu, a eventualnu štetu ćemo zbrajati nakon što se požar ugasi. Najvažnije je da nitko od ljudi koji su se svojski trudili pomoći u zauzdavanju požara nije stradao. Spašavatelji će ostati dežurati dok situacija ne bude sigurna.
Ovim putem zahvaljujemo Hrvatskoj vojsci koja je požar gasila iz zraka. Ukratko, hvala svima, čak i onima koji su ovaj požar možda podcijenili - poručili su iz HGSS-a.
Važno je spomenuti i da postoji inicijativa da se Dinara zbog svoje raznolikosti biljnog i životinjskog svijeta, a prije svega zbog zaštite izvorišta rijeke Cetine i Krke proglasi parkom prirode. To bi svakako bio ogroman pomak i u pogledu zaštite tog područja.
- Žao nam je što još uvijek nije proglašena parkom prirode. Jer sad zamislite 'gori Dinara', ali kad bi bilo 'gori park prirode Dinara', to totalno drugačije zvuči - rekao je Darko Gavrić, pročelnik HGSS stanice Split i tajnik PU "Dinaridi".