Lumblija je starinski kolač nastao u Blatu na otoku Korčuli. Priprema se već gotovo dvjesto godina, a priča o njegovu nastanku seže u doba Napoleona. Kad je Napoleon osvojio Dalmaciju i ukinuo Dubrovačku Republiku, francuska vojska zaposjela je otok Korčulu. Francuska vladavina u Dalmaciji trajala je devet godina. Godine 1817. otok Korčula prelazi u ruke Engleza, a grad Dubrovnik tri godine poslije.
"Ne zaboravi me"
Priča koja i danas prati ritual spravljanja lumblije govori o ljubavi dvoje mladih, francuskog vojnika pekara i mlade Blajke, koji su se spletom okolnosti morali rastati. S odlaskom francuske vojske odlazi i vojnik pekar i na rastanku svojoj dragoj daruje kolač izgovarajući n'oublie pas (ne zaboravi me). Vojnik je otišao, prestala je francuska vladavina, a mlada Blajka i njezino ime utopili su se u nebrojenim ljubavnim pričama, ali kolač lumblija ostao je kao spomen na te dane.
Onako kako je djevojka čula izgovorene riječi n'oublie pas, njoj su zvučale kao „Iumblija'; ali poruka je bila jasna, a jezična barijera prevladana. Od tog doba lumblija se spravlja od posebnih sastojaka koji se počinju pripremati i skupljati ljeti. Sadržava bademe, orahe, suhice, naranču, limun i varenik (sirup od mošta vina koji se nekoliko sati lagano kuha da ne zavri kako bi se reducirao u tamni slatki sirup). Vrijeme kad se lumblija peče vrijeme je sjećanja na najmilije, početkom studenoga. Po tome je održala svoje značenje u početnom obliku, sjećanje i vezu s voljenom osobom, a danas često znači i vezu s rodnim krajem. Poznat je veliki egzodus Blaćana u Australiju i zemlje Južne Amerike. Te su veze do danas ostale vrlo jake pa su česti paketi koji sadržavaju lumbliju i putuju iz rodnog Blata u razne dijelove svijeta. Lumblija je gastronomski unikat, poveznica francuske i hrvatske kulture i tradicije.
Priča o lumbliji priča je o tradicionalnom načinu otočkog života, o biljnim kulturama i suživotu s prirodom utkana u jedinstveni proizvod. Priča je to o povijesnom trenutku, okruženju i načinu života Blata i otoka Korčule koji odolijeva vremenu zahvaljujući romantičnoj ljubavnoj zgodi.
Vela Luka: "Stajun od lumblije"
S ciljem očuvanja i promicanja velolučke stoljetne tradicije i običaja Općina Vela Luka i Turistička zajednica 18. i 19. listopada 2017. u Centru za kulturu organiziraju manifestaciju pod nazivom
Cilj manifestacije je promocija ove tradicionalne slastice i običaja kolendi povezanih s njom. Lumblija je starinski kolač pripremljen od posebnih sastojaka: badema, oraha, suhica, naranača, limuna, varenika... , a počinju se sakupljati u jesen . Lumblija nije samo kolač, ona je cijela jedna priča koja govori o tradicionalnom okružju i načinu života otočana.
Kako bi obogatili turističku ponudu u postsezoni ali i prezentirali recepture i način izrade lumblije mlađim generacijama uputili su poziv za sudjelovanje u natjecanju za izbor „Zlatne lumblije“ 2017. godine.
U srijedu 18. listopada u sklopu programa manifestacije u CZK održava se izložba lumblija i izbor najbolje lumblije prema sudu stručnog ocjenjivačkog žirija. Izložba će biti prodajnog humanitarnog karaktera. U organizaciji sudjeluju Osnovna i Srednja škola Vela Luka, Dječji vrtić Radost, zajednica žena HDZ-a Katarina Zrinska, forum žena SDP i vrijedne članice Lige za borbu protiv raka KPLM.
Na ovogodišnjem „Stajunu od Lumblija“ očekuje se veliki broj sudionika i OPG-a.
"Dani blatske lumblije"
Svake se godine u Blatu, u spomen na tu predivnu legendu, ali i radi očuvanja blatske tradicije i običaja te u povodu Svih svetih i Dana župe Blato, na mjesnoj Plokati u okrilju stare ljepotice, blatske lože, održava blagoslov i degustacija tradicionalnih blatskih lumblija, koje pripremaju učenici Srednje škole Blato pod vodstvom svojih profesora i roditelja, i već tradicionalna manifestacija "Dani blatske lumblije — izložba, degustacija i natječaj za najbolju lumbliju" u organizaciji Turističke zajednice općine Blato.
Viteško udruženje Kumpanjija u svojoj sekciji prehrambenog folklora također njeguje i čuva tradiciju pripreme lumblije, stoga je članovi i prijatelji Kumpanjije pripremaju i za tradicionalnu Kućnu zabavu koja se održava svake godine početkom veljače. Zbog svojih sastojaka lumblija je trajni kolač i što je stariji, to je ukusniji. Daruje se obitelji, prijateljima i susjedima. "Ne zaboravi me" poruka je koja se svake godine šalje i dugo, dugo traje.
Kako bi što bolje promovirali i prezentirali ovaj kolač nezaborava već pet godina u Blatu se održavaju krajem listopada Dani blatske lumblije.
Inače, prošlu godinu povodom 5. Dana blatske lumblije oživljena je legenda o francuskom vojniku i mladoj blajki.
Šesti po redu "Dani blatske lumblije" održat će se 28. listopada (subota) s početkom u 20 sati u velikoj dvorani Doma kulture.
Izbor najbolje blatske lumblije
A kako bi mogli sudjelovati na natječaju za izbor najbolje blatske lumblije potrebno je prijaviti se na natječaj kojeg dostavljam:
U cilju promicanja i očuvanja blatske lumblije raspisuje se natječaj za izbor najbolje blatske lumblije u 2017.godini.
Prijaviti se mogu svi s prebivalištem na području općine Blato zaključno sa 23. listopada 2017. godine (ponedjeljak) do 14:00 sati u Turističkom uredu u Blatu.
Završna manifestacija, degustacija i proglašenje najboljih blatskih lumblija održati će se u subotu, 28. listopada 2017.godine, u Velikoj dvorani Doma kulture s početkom u 20:00 sati.
Svaki sudionik/sudionica natječaja ostvaruje pravo na poklon bon u vrijednosti 100 kn u trgovini Studenac Blato (1. Ulica 15A) te 1 dcl varenika Blato 1902.Pobjednike očekuju bogate nagrade:
1. mjesto 1000 kn (nagrada stručnog žirija);
2. mjesto 600 kn;
3. mjesto 400 kn;
te 1.mjesto 1 000kn (nagrada publike)
Pozivamo Vas da se prijavite i sudjelujete u našoj, već tradicionalnoj gastro manifestaciji, jer upravo Vaša lumblija može biti proglašena najboljom u 2017.godini!
RECEPT ZA LUMBLIJU
Tradicionalni recept za izradu slastice šaljem u originalu/ u dijalektu + "prijevod" / recept Rade Kaštropil Culić "Blajska trpeza", Blato 1995. godina str. 116-117
TUKA PARIĆAT / TREBA PRIPREMITI
3 kilograma muke (brašna)
80 dag cukara (šećera)
20 dkg kvasa
2 roze mušćade (muškatni oraščić)
2 kesice kanele (cimet)
10 kartela vanilin cukara (vrećice vanilin-šećera)
2 dag aniža (anis)
20 dkg poprženih mindela i oraha / 20 dkg poprženih badema i oraha
1 bočica ekstrakta / 21-24 zrnca anisa rastopljenih u toploj vodi
1 ćikara ulja (šalica)
1 ćikara varenika (šalica soka od grožđa koji se dobije tijekom vrenja mošta)
5 dl ruma
2 zlice rakije travarice (žlica)
prst soli razmućene u mlakoj vodi / prstohvat soli
koricu od lemuna i naranče / naribana korica limuna i naranče
suhice od grozja po želji / grožđice po želji
Parićavanje ide ovako / priprema ide ovako
Posebno se podmisi kvas s malo cukara, muke, mlika i pusti da se digne. Zatim se u muku stave svi ostali sastojci, polako se misi uz dodavanje uzdignutog kvasa. Kad se dobro izmisi, onda se palako dodaje varenik u kojemi se prin rastopi cukar.
Potrebno je zamijesiti kvas sa šećerom, brašnom, mlijekom i tijesto ostaviti da se udvostruči. Nakon toga se u brašno umijese svi ostali sastojci, polako se miješa uz dodavanje kvasa. Kad se dobro promiješa, dodaje se varenik u kojem se prethodno rastopio šećer.
Treba dobro misit, i to najmanje po ure. / Tijesto treba dobro mijesiti i to najmanje pola sata.
Tijesto se ostavi u toplom dok se ne udvostruči. Potom se oblikuju u lumbliju (male kruščiće kao što su sirnice). Odlože se na dasku ili stol koju smo prekrili tkaninom Između svakog komada lumblije treba biti komad tkanine da se ne zalijepe jedna uz drugu. Ostavu se da se ponovno udvostruče. Kad se udvostruče, peču se u toploj pećnici na umjerenoj temperaturi (160-180 stupnjeva).
Nakon što se ispeču, namažu se varenikom. Kad lumblija upije varenik, posipa se šečerom u kojeg je nadodan vanilin šećer.
Program 6. Dana blatske lumblije:
1. – 31. listopada blatsku lumbliju po posebnoj cijeni možete pronaći u prodavaonici Blato 1902 d.d. u Blatu te Konoba Zlinje Blato
17. listopada (utorak), 11:00 Predstavljanje Blata u podružnici Hrvatske matice iseljenika Dubrovnik: predstavljanje udžbenika i radne bilježnice za hrvatsku nastavu u inozemstvu „Hrvatski u srcu" autorice Dijane Ančić & predstavljanje gastro ponude - blatska lumblija / Dubrovnik
20. listopada (petak), 14:00 Predstavljanje i degustacija blatske lumblije u restoranu Blato – Zlinje, Zagreb/ Blato 1902 d.d. / Zagreb
24. listopada (utorak), 9:00 Radionica izrade blatske lumblije – Dječji Vrtić Blato / Blato
25. listopada (srijeda), 9:00 Radionica izrade blatske lumblije – Dom "Majka Marija Petković" Blato / Blato
26. listopada (četvrtak), 9:30 Radionica izrade blatske lumblije – Dom Blato / Blato
26. listopada(četvrtak), 16:00 Radionica izrade blatske lumblije – Učenička zadruga Konoba OŠ Blato / Blato
27. listopada (petak), 16:00 Radionica izrade blatske lumblije – Srednja škola Blato / Blato
27. listopada (petak), 20:00 Mala dvorana Doma kulture / Blato
Javna prezentacija
Blatska lumblija – postupak zaštite naziva zaštićene oznake zemljopisnog podrijetla
Udruga Poljički soparnik, Omiš – primjer dobre prakse – Poljički soparnik/Poljički zeljanik/Poljički uljenjak (ZOZP)
28. listopada (subota), 20:00 sati,Završna manifestacija / izložba i degustacija blatske lumblije / izbor najbolje blatske lumblije u 2017. godini/ velika dvorana Doma kulture, Blato / gosti: udruga Poljički soparnik, Omiš
29. listopada (nedjelja), 10:00 Blagoslov i degustacija lumblija učenika Srednja škola Blato, loža / Blato
30. listopada (ponedjeljak ), 17:00 – 20:00 Dan otvorenih vrata Viteško udruženje Kumpanjija - Blato / Blato
Organizatori: Općina Blato, Turistička zajednica općine Blato, Blatski fižuli ustanova u kulturi i Radio Blato