Demokracija, bilo u privatnom ili javnom okruženju je društveno uređenje kojim teži većina ljudi. To je društveno uređenje koje je i u skladu s vrijednostima Europske unije i koje nam omogućava život u sigurnijem i otvorenijem društvu. Digitalne tehnologije i neformalno obrazovanje, također doprinose razvoju i napretku našeg društva. Stoga smo odlučili spojiti ove naizgled nespojive stvari, pronaći njihove zajedničke dodirne točke te na interaktivan način upoznati mlade osobe s poviješću, činjenicama te im omogućiti uvid u funkcioniranje današnjeg društvenog uređenja temeljenog na načelima demokracije.
Nositelj međunarodnog projekta “Escape For Democracy” je organizacija Asociación Europa 2020 iz Španjolske s partnerima: Kalimera Solutions Croatia iz Hrvatske, Viimsi Noortekeskus iz Estonije i WalkTogether iz Bulgarske. Ovaj projekt sufinancira Europska komisija pod referentnim brojem: 2021-2-ES02-KA210-YOU-
Koji su naši ciljevi?
Želimo podijeliti naše znanje o demokraciji, stvaranjem raznovrsnog digitalnog sadržaja pomoću specijaliziranih digitalnih alata. Također, želimo promovirati građanski aktivizam među mladim osobama na lokalnoj i međunarodnoj razini. Vjerujemo da dijeljenjem informacija o temama poput funkcija i ovlasti koje svatko od nas posjeduje u našim državama, možemo doprinijeti razumijevanju načina funkcioniranja političkih sistema i institucija s ciljem unaprjeđenja osobnog razvoja u skladu s načelima Europske unije. Trudimo se širiti ove informacije stvaranjem sigurnog okruženja koje je istovremeno obrazovno, kreativno i zabavno.
Glavni rezultat projekta je objava e-platforme na kojoj će se nalaziti 3 digitalne sobe za bijeg (op. a. Escape Rooms), a koje će biti dizajnirane korištenjem besplatnih aplikacija. Zajednička tema svih osmišljenih soba za bijeg je građanski odgoj. Sobe za bijeg osmišljene su korištenjem metoda neformalnog obrazovanja (op. a. NFE), a svaka soba za bijeg temelji se na različitom scenariju i zagonetkama potrebnim za pobjedu u virtualnoj igri. Predlošci za scenarije su osmišljeni tako da promoviraju građanski odgoj, poučavaju sudionike o europskim vrijednostima, objašnjavaju razliku između jednakosti i različitosti te promoviraju društveno, kulturno i povijesno naslijeđe Europske unije.
Tko smo “mi”?
Association Europa 2020
Europa 2020 surađuje s brojnim javnim i privatnim organizacijama te je ujedno dio mreže “Participate+” koja se bavi promicanje aktivizma mladih osoba u jedinicama lokalne samouprave. Aktivno rade na promociji i popularizaciji različitih programa za mlade, osmišljavaju treninge, organiziraju kulturna i sportska događanja te građanski aktivizam među mladim osobama u Andaluziji. Također, provode aktivnosti s ciljem poticanja zajedništva i integracije mladih osoba na europskoj razini. Naposljetku, misija organizacija je osmišljavanje, upravljanje i razvoj međunarodnih mobilnosti u svrhu obrazovanja i osposobljavanja svojih zaposlenika i volontera.
Kalimera
Glavna misija organizacije je pružiti kreativna i inovativna rješenja pojedincima zainteresiranima za samozapošljavanje, rad u neprofitnom sektoru, malim i srednjim poduzećima, javnim organizacijama te obrazovnim institucijama uz povlačenje sredstava iz Europskih fondova. Tim Kalimere radi kao vanjski suradnik za brojne organizacije iz EU, osmišljavajući kreativna edukacijska rješenja poput fizičkih soba za bijeg, digitalnih soba za bijeg te raznovrsnih digitalnih alata i resursa. Njihovo bogato obrazovno iskustvo osigurava najvišu razinu kvalitete u provedbi projekata i doprinosi razvoju inovativnih projektnih rezultata.
Viimsi
Naš predstavnik javnih institucija je partnerska organizacija iz Estonije, točnije općina Viimsi Noortekeskus. Viimsi je mali poluotok na sjeveru Estonije blizu Baltičkog mora. Nalazi se u županiji Harju, oko 9 km sjeveroistočno od središta Tallinna, glavnog grada Estonije. Zanimljivost o Viimsiju je da ima jednu od najmlađih populacija u cijeloj Estoniji. Partneri su usredotočeni na rad s mladima te stvaranje i korištenje različitih metodologija financiranih od strane lokalne zajednice i EU.
Association Walk Together
Nevladina udruga WalkTogether djeluje kao obrazovna organizacija koja okuplja trenere, socijalne radnike, političare, stručnjake, volontere i širu javnost kako bi uz zajedničku suradnju aktivno sudjelovali u stvaranju aktivnosti za građane te tako doprinijeli razvoju lokalne zajednice. Organizacija WalkTogether usmjerena je na poučavanje, učenje i razmjenu iskustava korištenjem metoda neformalnog obrazovanja. Također, naš cilj je ojačati osobni i profesionalni razvoj mladih osoba kroz organiziranje neformalnih i informalnih međunarodnih razmjena (razvijanje vještina i kompetencija za poboljšavanje mogućnosti zapošljavanja, posebno za mlade osobe s manje mogućnosti). Naposljetku, aktivno radimo na promicanju inkluzije i raznolikosti, stvaranju međukulturnog dijaloga i razvijamo društvo solidarnosti, jednakih mogućnosti i ljudskih prava među mladima u EU.
Koje aktivnosti provodimo na projektu?
Razvijamo 3 virtualne sobe za bijeg koje će biti dostupne igračima putem besplatne e-platforme prilagođene za pristup preko računala i mobilnih uređaja. Scenarij svake sobe za bijeg je različit, ali sve sobe dijele zajedničke ciljeve i digitalne alate koji ih čine jednostavnima za igranje i savladavanje znanja o demokraciji i građanskom odgoju.
Razvijamo priručnik koji će sadržavati ukupno 9 inspirativnih scenarija za osmišljavanje virtualnih soba za bijeg kao i popis dostupnih besplatnih alata i resursa na webu. U priručniku će na jednom mjestu biti prezentiran inovativan pristup rada s mladima koji objedinjuje metodologiju gamifikacije i filozofiju neformalnog obrazovanja.
Redovito održavamo virtualne sastanke o razvoju glavnog rezultata projekta te samom upravljanju projektom. Tijekom sastanaka raspravljamo o sljedećim fazama projekta, dijelimo informacije o našoj web stranici i dodjeljujemo različite zadatke članovima projektnog tima.
Također, provodimo različite aktivnosti usmjerene na promidžbu i vidljivost samog projekta npr. organiziramo predavanja, predstavljamo projekt na konferencijama, redovito objavljujemo postove na društvenim mrežama i sl. Zahvaljujući navedenim aktivnostima populariziramo temu demokracije i aktivnog građanstva, kao i metodu gamifikacije te učenje putem igranja video igara. Nadalje, promoviramo i koristimo inovativne obrazovne metode s ciljem razvijanja kompetencija kod mladih osoba o društveno relevantnim temama.
Ukratko, ovo su novosti o provedenim aktivnostima na Erasmus+ projektu “Escape For Democracy”. Veselimo se dijeljenju više informacija o napretku razvoja virtualnih soba za bijeg.
Za više informacija o projektu zapratite nas na društvenim mrežama i/ili posjetite našu web stranicu!