Ravnatelj Javne ustanove Park šuma Marjan Marko Pejnović najavio nam je preuzimanje Zoološkog vrta od Prirodoslovnog muzeja, njegovu rekonstrukciju tradicijskom gradnjom. Trenutno se tražu idejna rješenja, a treba riješiti i problem s parcelama kako bi se restoran, buffet stavio u funkciju. Najavio je i preseljenje paunova iz grada na Marjan.
- U ovoj godini stavio sam u proračun sanaciju malog restorana, njegovog krova. No, restoran se nalazi na dvije čestice i nije formalno izvedivo, a da se ne dira u druge objekte Zoološkog vrta. Problem je i sa Starom kućom u Botaničkom vrtu gdje su još izvođači radova, pa je i jedno i drugo trenutno izbačeno iz proračuna koji je na razmatranju u gradskoj upravi. Na Staroj kući, Cattanjin put 2 je još adresa Javne ustanove PŠM. Nju je sagradilo Društvo Marjan prije puno godina ali tada se nje razmišljalo o prostorijama za administraciju Botaničkog vrta. Društvo Marjan ima prva dva kata, a potkrovlje je na Javnoj ustanovi. Kuća ima i statičkih problema, jedan dio se odvojio ali to se da riješiti. Što se tiče restorana ići ćemo na dopunu osnivačkog akta ustanove kako bi se mogli baviti ugostiteljstvom. Javna ustanova neće zapošljavati kuhare i konobare. Dat ćemo nekom u koncesiju natječajem. Bit će to nešto tipa buffet za posjetitelje, djecu. Nikakav roštilj, vatra.
Je li točno da postoji namjera Javne ustanove preuzeti upravljanje Zoološkim vrtom? Njime upravlja Prirodoslovni muzej. Ostat će bez značajnih prihoda.
- Postoji ideja, za sada neslužbena, da Javna ustanova preuzme upravljanje ili kontrolu nad svim djelatnostima u granicama Park šume Marjan. Radimo cijelu novu projektnu dokumentaciju Zoološkog vrta. Gradski vijećnici odobrili su samo tradicijsku gradnju. Naručeno je od projektanata idejno rješenje gdje bi se domaćim životinjama povećao standard, kvaliteta života. Sve će to ići na provjeru od struke i nadležnih struktura. U Zoološkom vrtu neće biti više divljih životinja, a planiramo na Marjan udomaćit paunove koji su sad u nekoliko splitskih kvartova. Napravit ćemo novu nastambu za njih. S vremenom bi ih sve prebacili. Osigurat ćemo im veliki prostor za slobodnu šetnju po Marjanu i da im nitko ne smeta. Vidjet ćemo još može li se sve to tehnički i zakonski odraditi. To je jedna moja ideja i želja.
Prometni pritisak na Marjan je sve veći, događaju se prometne nesreće. Kako to obuzdati?
- Promet na Marjanu ubuduće će biti puno rigoroznije definiran. Nitko tko ne može dokazati legalnost objekta neće mu moći vozilom pristupiti.
Što s "poljoprivrednicima"?
- Nema poljoprivrede na Marjanu. Zakon o poljoprivrednom zemljištu u članku 3. kaže da se sve može privesti k svrsi sukladno prostorno planskom uređenju grada. To je novi zakon koji se promijenio 2022. godine. Svaki grad ima pravo reći koje vrsti djelatnosti će biti u kojim zonama. I sad u Splitu po važećim dokumentima nije dopuštena poljoprivreda. Suvlasnika tih poljoprivrednih površina ima oko dvije tisuće. Da je svakom dat dozvolu za vozilo po Marjanu na što bi to izgledalo?!
"Nije Split selo"
Ništa onda freza, traktor, kombajn, kombi?
- Pa nije Split selo. To je drugi grad u Hrvatskoj. Selu je mjesto na selu. Svi oni koji imaju namjeru ograđivati svoje zemljište morat će prvo pitati u Županiji gospođu Vuković (Marija Vuković, pročelnica Upravnog odjela za zaštitu okoliša, komunalne poslove i infrastrukturu), a onda će gospođa Vuković pitati Javnu ustanovu slažemo li se s tim. Odmah ću vam reći da bilo kakva betonizacija, dizanje metalnih, žičanih ograda ne dolazi obzir. Samo suhozid jer je to tradicijska gradnja. Neka oni slobodno imaju svoje pome, kapulu, luk što su već sadili i do sada ali kombija nema. Niti ćemo im to prevoziti. Neka nose na ruke. Jednom će i to sve biti šuma.
Što s parkiranjima na zelenim površinama?
Parkirna mjesta koja je Javna ustanova odredila za parkiranje su na zemljanim površinama i to će se promijeniti. Zabranit će se parkiranje na njima, a to uključuje i ona mjesta gdje se sad parkiraju djelatnici Instituta. Imaju javni prijevoz. Neka zaborave tradicijska korištenja.
OK, ali gradski javni prijevoz ove godine dobro štuca. Hoće li Javna ustanova organizirati svoj javni prijevoz za posjetitelje, kupače?
- Ne. Morali bi onda nabavljati autobuse, imati vozače, servisere, garaže, sindikate... Vidjet ćemo što s koncesionarima koji imaju vlakiće. Nema razloga da ne voze cijelu godinu, ali ne s dizel motorima. Samo što jedan električni vlakić košta nešto manje od pola milijuna eura. Za sad imamo samo jedan električni autobus i koristi se uglavnom za prijevoz učenika na Marjan. Nema karata, vozi se besplatno jer su to građani već jednom platili. Dok sam ja tu ravnatelj tako će biti.
Što je Botaničkim vrtom, promatračnicom? Kad će više svečano otvorenje?
- To je pitanje za gradsku službu za razvoj. Kad se otvori Javna ustanova će imati videonadzor nad svemu, ne samo rampama. Neki dan sam imao dva požara u Marasovićevoj. Imate tvrtke koje se naručuju da rade vatromete s pontona ispred Vile Dalmacija. Koje je to ludilo?! I policija im da dopuštenje. Zovem Mikasa (Mario Mikas, zapovjednik JVP Grad Split) i pitam ga je li tebe tko što pitao prije nego je MUP izdao odobrenje. I saznaš da im je amenovala Lučka kapetanija, onaj poznati inspektor. Marjan je kao bure baruta, a netko sebi dopušta raketama uveseljavati svatove usred šume.