Na bračko odlagalište komunalnog otpada "Košer", u unutrašnjosti otoka, doprema se azbestni otpad iz Splitsko-dalmatinske županije, a navedena činjenica uzburkala je ljetnu atmosferu na Braču i potaknula oporbene političare na intenzivnije medijske istupe. Još nije jasno doprema li se na Brač i azbestni otpad iz ostatka države, ali i za to postoje indicije.
O tome su postavljana pitanja još prije nekoliko mjeseci, a političari i aktivisti ističu kako su zabrinuti za zdravlje stanovnika. Radi se o kazeti za azbest koja je 2010. izgrađena na "Košeru" u režiji Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost i tu plohu Fond je predao na upravljanje komunalnoj tvrtki "Michieli-Tomić" koja brine i o komunalnom otpadu na otoku.
Martinić: Na Brač stiže azbestni otpad iz cijele Hrvatske
Na mogući problem ukazao je Mate Martinić, predsjednik SDP-ov kluba vijećnika u Županijskoj skupštini.
- Svoju priču o azbestu nastavit ću preko Županijske skupštine, tj. tijela državne i županijske vlasti i to tako da zatražim odgovore. Ovog trenutka posjedujem Ugovor kojega su Agencija i koncesionar potpisali 2010. godine. Iz njega se vidi da na odlagalište stiže azbestni otpad iz cijele Hrvatske, što je vrlo problematično. Ono što ću pitati je je li ugovor tada bio valjan - odnosno je li ugovor rađen s valjanim naslovom, je li on i danas na snazi, poštuje li se ugovor u smislu evidencija i nadzora i treba li i danas biti na snazi. To tek treba utvrditi.
Osobno mi je neshvatljivo da se dopušta odlaganje 1.500 tona opasnog otpada, a u pitanje je vodi li se nadzor. Meni kao Bračaninu nije jasno da se ovo događa i da bračka javnost nije bila o ovome upoznata. Također nije dobro da lokalne vlasti od toga bježe, one bi trebale postaviti prava pitanja i dobiti odgovore.
Radi se o lokaciji "Košer", kada se iz Gornjeg Humca putuje za Selca, negdje ne pola puta se sreće desno 2 kilometra - govori nam Martinić.
Pučišćanin s adresom u Supetru inzistira na stručnim odgovorima.
- Shvaćam da Brač mora imati odlagalište azbesta za potrebe otoka, ali to onda nije 1500 tona nego daleko manje. Ako imamo odlagalište azbesta, postavlja se pitanje dolazi li nam otpad iz Istre ili Osijeka. Ako je tako, tko je to dozvolio. Posebno treba utvrditi kako se postupa s pristiglim azbestnim otpadom, zatrpavali se po propisu ili vjetar nosi čestice. Ovo su vrlo važna pitanja koja zahtijevaju stručne odgovore. Iako područje pripada općini Pučišća, cijela situacija najviše utječe na Bol - zaključuje Martinić.
Mascarell: Obavit će se inspekcijski nadzor
Bračka aktivistica Vladimira Mascarell iz udruge Naš Supetar kaže da je njena udruga poslala upite vezano uz ovu tematiku nadležnom ministarstvu i da će se očitavati kada stignu rezultati inspekcije.
Nikša Michieli Tomić: Cjeli Brač pije vodu iz azbestnih cijevi
Nikša Michieli Tomić je vlasnik tvrtke "Michieli-Tomić" d.o.o. sa sjedištem u Gornjem Humcu na Braču. Njegova tvrtka već dva desetljeća upravlja i komunalnim društvom, odnosno odlagalištem komunalnog otpada "Košer".
Michieli Tomić se javio na naš poziv, iako smo ga nazvali u nezgodno vrijeme u popodnevnim satima. Kratko nam je kazao da su kasete na "Košeru" za odlaganje azbestnog otpada napravljene po zakonu i da su potpuno sigurne. Brine ga što se oko ove teme diže tolika "buka", tim više jer se zaboravlja da cijeli Brač pije vodu iz vodovoda koji dovodi vodu iz Cetine azbestnim cijevima, a i sam vodovodni sustav na Braču gotovo je isključivo od azbestnih cijevi.
Michieli Tomić nam je kazao da je ovakve kazete osim na Braču, postoje još na Visu i u Trogiru, a pošto se kapacitet trogirske kazete popunio, azbestni otpad iz županije se sada kontrolirano dovozi na Brač.
"Jednom kada se kaseta popuni, ona će se zatvoriti" - kazao nam je Michieli Tomić ljubazno nas pozvavši na Brač da se samo uvjerimo u stanje tamošnjeg odlagališta otpada. Također nam je opširnije odgovore na postavljena pitanja obećao tijekom utorka, što ćemo po primitku i objaviti.