Osnovna škola Žrnovnica bila je danas domaćin središnjeg događaja u Mjesecu borbe protiv ovisnosti, međuškolskom natjecanju Splitsko - dalmatinske županije u javnozdravstvenom projektu "Pretežno vedro", emocionalnog opismenjavanja učenika.
Već osmu godinu zaredom u sklopu školskih natjecanja koja su se odvijala od 23. rujna do 31. listopada 2024., učenici šestih razreda su učili o prepoznavanju, imenovanju i reagiranju na vlastite emocije i na emocije drugih osoba. Pri tome su se služili raznim alatima i publikacijama djelatnika Službe za mentalno zdravlje kao i osobnim materijalima stručnih suradnika, partnera u projektnim aktivnostima.
Matija Šitum, ravnateljica Osnovne škole Žrnovnica zadovoljna je odazivom drugih škola. Učenici njene škole ove godine ne sudjeluju jer su domaćini.
- Mi smo rijetka škola koja je dva puta domaćin jer smo toliko puta pobijedili u osam natjecanja i imamo zabranu mobitela. I sad su morali odložiti mobitel u moj ured da bi sudjelovali. U ovom natjecanju djecu učimo emocionalnom prepoznavanju, svog i tuđeg, kako bi lakše komunicirali i bili empatičniji. Borimo se za mentalno zdravlje naše djece, protiv ovisnosti o mobitelima, kocki i drugim pošastima ovog vremena. Mi nemamo bolnicu za liječit djecu od tih pojava. Moramo ih educirati koliko možemo, doprijeti preko njih do njihovih roditelja. To je najvažnije. Škola je postala najmanje odgojna jer se u nju pletu drugi čimbenici koji nam kvare djecu. Dok god imemao emociju, ljubav i dobrotu u sebi možemo ići naprijed. Bez toga se ne može raditi u školi - kazala je Šitum.
Mija Grbavac, psihologica OŠ Strožanac iz Podstrane, naglasila je pozitivno ozračje na natjecanju.
- Djeca su danas, ovdje na natjecanju, jako uzbuđena i sretna zbog svega što se ovdje događa. Mi godinama sudjelujemo u ovom projektu i mogu reći da djeca svake godine sve više i više uživaju jer među njima dolazi do izmjene informacija koliko je ovo natjecanje zapravo dobro i onda svi žele sudjelovati. Osjeti se pozitivno ozračje i veselimo se svemu što nas ovdje čeka - opisala je Grbavac i dodala kako u zadnje vrijeme dolazi do velike potrebe za pomoći školskih psihologa.
- Najčešće se radi o nekakvim emocionalnim i socijalnim problemima, pretjeranim korištenjem društvenih mreža, različitim oblicima nasilja na internetu i njihovom stvarnom, realnom životu. Tako da u svakom danu imamo puno izazova ali nastojimo svojim snagama pomoći kako najbolje možemo. Iz svog iskustva mogu reći da se djeca sve češće sama javljaju za pomoć i to mi je drago budući da se ta stigmatizacija oko pružanja pomoći od strane školskog psihologa, barem u mojoj školi, zaista smanjila. U našu školu sa skoro tisuću učenika uvodimo i međuvršnjačku pomoć. Educirat ćemo učenike da pomažu jedni drugima u onim problemima u kojima mogu pomoći kao vršnjaci - najavila je Grbavac.
Ove je godine na natjecanju sudjelovala 31 škola s ukupno 300 učenika i oko 40-ak njihovih mentora i ravnatelja. Sudionici su na školskim natjecanjima koristili društvenu igru, e-alat "Pretežno vedro".
Individualno: Lucija Kuran, OŠ Tučepi
Grupno: OŠ Majstora Radovana, Trogir