Drastična oseka prisutna je od Fažane do Pelješca. Fotografije svjedoče o fenomenu kojeg se rijetko ima prilike vidjeti. No unatoč tome što je riječ o ekstremnoj oseki more je još uvijek dvadesetak centimetara više od od najekstremnijih oseka koje su se događale u posljednjih pedesetak godina.
'Ima više razloga zašto je more niže od uobičajenog - jedan od njih je steričko sažimanje mora, jer hladnije more (a sad je najhladnije u godini) je gušće, pa je stoga razina mora u Jadranu općenito najniža krajem veljače i u ožujku. Drugo, tlak zraka je relativno visok, ali nije izražen pa u slučaju da je tlak viši za 20 hPa, što može biti u ekstremnim situacijama (trenutno je oko 1020 hPa), onda bi oseka i bila na razini onih najekstremnijih u posljednjih 50 godina', rekao je oceanograf dr. Ivica Vilibić s Instituta Ruđer Bošković u Zagrebu za Jutarnji list.
Dodao je da porast saliniteta u sjevernom Jadranu - što je posljedica suše i malog dotoka rijeka, no i ulaska mnogo slanije vode u Jadran u posljednjih nekoliko godina - sigurno značajno doprinosi jakim osekama.
'Naročito je to izraženo u obalnom području i lagunama kao što je Venecijanska laguna, stoga što je slanija voda gušća, razina mora u tom slučaju opada. Znači, izražene oseke ovih dana događaju se zbog svih ovih faktora koji djeluju u istom smjeru. Zanimljivo je primijetiti da je prije samo nekoliko mjeseci, točnije u studenom prošle godine, situacija u sjevernom Jadranu bila potpuno suprotna, kad je ispred Venecije zabilježena najviša ikad izmjerena razina mora. No ne u Veneciji, jer je laguna bila zatvorena sustavom Mojsije', zaključio je Vilibić.