2022. godina u Dalmaciji ostat će upamćena po natprosječnoj toplini i suši. Najtoplija godina u povijesti mjerenja bila je popraćena izraženom sušom koja je ublažena tek posljednja dva mjeseca godine. Bez obzira na to, ova je godina u dijelovima Dalmacije jedna od pet najsušnijih u povijesti službenih mjerenja.
O tome koliko je godina bila stabilna govori podatak da smo već početkom listopada dosegnuli broj sunčanih sati koji odgovaraju godišnjem prosjeku. Bila je to godina "bez zime", tek s manjim iznimkama i "beskonačno" dugim ljetom.
Donosimo vam 1. dio pregleda meteorološke 2022. godine u Dalmaciji.
SIJEČANJ
Prvi dan 2022. godine počeo je rekordnom dnevnom toplinom. Prema DHMZ-u, u 13 sati najtopliji u zemlji bio je Knin s 21,1°C. Sinj je mjerio 20,3°C. Čak 22°C mjeri desetak postaja, mahom u Zagori srednje i sjeverne Dalmacije prema podacima mreže Pljusak.com. U isto vrijeme, zapadna obala Istre bila je u magli s temperaturama oko 7°C.
Očekivano, neobično toplo i stabilno vrijeme donijelo je rasprostranjenu maglu koja je 2.1. "progutala" velik dio Jadrana.
Prema kraju prve dekade je tek malo zahladilo, a 10. i 11.1. stigla nam je prva bura. U Splitu su najjači udari bili do 112 km/h, na Dupcima do 130, a na Paškom mostu do 176 km/h.
13.1. u Splitu se bilježi ekstremno niska vlaga od samo 9 posto! Ostatak druge dekade donio je novo zatopljenje, sunčano vrijeme i slabljenje vjetra. Jedina kiša pala je 21. siječnja, a nakon toga uslijedili su stabilizacija, bura i zahlađenje. 25.1. Split prvi i zadnji put u mjesecu doseže 0°C, a u Zagoro su temperature padale ispod -10. Na Sinjalu je izmjereno -16°C. Na Svetom Juri na Biokovu izmjereno je -14°C, a na Velikoj Duvjakuši -13°C uz osjet hladnoće do -26°C. Hladnoća je do kraja mjeseca popustila, a zadržalo se sunčano.
Siječanj je bio temperaturno prosječan mjesec, a oborina je posvuda bilo znatno manje od prosjeka. Najsušnije je bilo u dolini Neretve i Pelješcu gdje oborina gotovo da nije bilo.
VELJAČA
O toplini veljače 2022. najbolje govori podatak da nije bilo dana s najvišom dnevnom temperaturom ispod 10°C! Bez obzira na to, dominantan vjetar je bio bura - u pet dana su zabilježeni udari iznad 100 km/h u Splitu, te još tri iznad 90 km/h.
Niz stabilnih dana prvi je put u mjesecu prekinut 7.2. kada je mjestimice padala jaka tuča, najviše na omiškom području, a planinama je pao snijeg.
Nova promjena vremena s obilnijim oborinama stigla je sredinom mjeseca. Nevrijeme je zahvatilo krajnji sjever Dalmacije gdje je bilo tuče, na moru i pijavica.
Vrijeme se potom ponovno stabiliziralo, da bi nova ciklona stigla početkom treće dekade. Nakon nje uslijedio je najtopliji dio mjeseca. U Splitu je 17. i 18.2. izmjereno 17°C, a u dijelu Dalmacije do 20°C. Zadnja tri dana mjeseca obilježila je jaka i olujna bura i umjeren pad temperature zraka.
Veljače je posvuda bila 1,5 do 2,1°C toplija od prosjeka (1981. - 2010.), a oborinski u granicama normale.
OŽUJAK
Malo je što po vremenskim prilikama o ovom mjesecu nalikovalo uobičajenom ožujku. Dovoljno je reći da u Splitu niti jedna bura nije bila jača od 90 km/h, pa se može kazati da su potpuno izostale uobičajene marčane bure. Osim toga, zabilježen je tek jedan kišan dan koji se dogodio dolaskom ciklone posljednjeg dana u mjesecu.
Ipak, hladnoće nije nedostajalo, osobito u prvom dijelu mjeseca. Tako je 7.3. u 23 sata u Splitu temperatura zraka iznosila 3°C, a osjet hladnoće uz buru -2°C. Na Zvjezdanom selu Mosor mjerilo se -2°C uz osjet hladnoće od -8°C. Na Velikoj Duvjakuši na Dinari bilo je -13°C uz osjet hladnoće od čak -27°C.
U drugoj, osobito u trećoj dekadi nastavilo se stabilno vrijeme bez značajnog vjetra i uz porast temperatura zraka. 16.3. stiže nam prva pošiljka afričkog pijeska i prašine. Najtoplije je bilo 23. i 24.3. s temperaturama u Splitu do 21°C. Tih su dana na mukama po pitanju odijevanje bili stanovnici Dalmatinske zagore. Ujutro su temperature mjestimice padale do -6, a danju rasle do +22°C!
Ciklona je stigla na samom kraju mjeseca. Dok je ponegdje pala tek manje količina oborine, lokalno je bilo ekstremnih količina. Primjerice, Kučiće u omiškom zaleđu su primile 110 litara kiše po kvadratnom metru, Vrgorac 121 litru. U Konavlima je palo preko 140 litara kiše uz poplavljena polja, a rekorder je Mokošica gdje je palo 205 litara kiše po kvadratnom metru.
U konačnici ožujak je bio temperaturno prosječan mjesec, a na makarskom području i na otoku Visu bio je i hladniji od prosjeka. Na većem dijelu obale mjesec je bio sušan do vrlo sušan osim na krajnjem jugu gdje je bio prosječan.
TRAVANJ
Središnji proljetni mjesec bio je prilično nestabilan s čestim prodorima, a u početku su minimalne temperature zraka bile prilično niske. Tako je 2. travnja snijeg padao na planinama obale do 700 metara nadmorske visine, na Pelješcu je bilo tuče, a na moru pijavica.
Sredinom prve dekade vrijeme se stabiliziralo, ali je u Zagori bilo slabog jutarnjeg mraza. Potom je prema kraju dekade zatoplilo, ponegdje do 20 stupnjeva.
Nova ciklona donijela je oborina 9. i 10.4., a udari bure u Splitu su prelazili 100 km/h. Slijedi prvo značajnije zatopljenje, pa 16. i 17.4. temperature zraka dosežu vrlo toplih 25°C u dijelu Dalmacije.
Od 20.4. slijedi nova promjena vremena s višednevnom kišom. Ciklona donosi najjače jugo dosadašnjeg tijeka godine i mjestimice na moru ima orkanske udare do 120 km/h. S prednje strane ciklone stigla nam je nova pošiljka afričkog pijeska pa je kiša bila crvenkasta.
Zadnji dio treće dekade obilježilo je stabilno vrijeme i zatopljenje pa su temperature mjestimice prelazile vrlo toplih 25°C.
Travanj 2022., ako ne po ekstremnom vremenu, ostat će upamćen po povijesnom postavljanju prvog meteorološkog radara na Jadran. Prvih dana travnja spojena je antena novopostavljenog meteorološkog radara na brdu Debeljak u Sukošanu kod Zadra. Radi se o WRM200 C-band Doppler dvojno polarizacijskom radaru proizvođača Vaisala OYJ čija je prva snimka puštena u javnost 19.4.2022. Bio je to dan koji će pamtiti mnogi, osobito meteorolozi jer je označio kraj "radarskog mraka" nad Jadranom i početak radarske meteorologije na području koja su među posljednjim u EU pokrivena mjerenjima meteoroloških radara.
Travanj 2022. je u Hrvatskoj bio temperaturno i oborinski prosječan. U Dalmaciji je na krajnjem jugu bilo kišovitije, a na Hvaru i Visu sušnije od prosjeka.
SVIBANJ
Dok je godine do svibnja temperaturno "izdržala" u temperaturnom i oborinskom prosjeku, ovaj mjesec označit će početak velike prekretnice. Tako su preuranjene vrućine stigle već u prvom dijelu mjeseca, a sa svibnjem se intenzivirala suša.
Prve dekada mjeseca bila ja promjenjiva, iako bez obilnih oborina. Izraženiji neverin dogodio se 9.5. u zaleđu Biokova, bilo je i tuče.
Druga dekada svibnja većinom je bila sunčana, tek uz rijetke popodnevne neverine u Zagori. Temperature zraka bile su sve više ranoljetne da bi konačno krajem dekada prvi put bile dosegnute tridesetice.
Treću dekadu svibnja većinom će obilježiti stabilno ranoljetno vrijeme. U Splitu je tri dana zaredom izmjereno 31°C, a u Zagori su se temperature približile 35°C.
Silovito nevrijeme u kojem je u kratkom vremenu palo preko 100 litara kiše po kvadratnom metru zahvatilo je 31.5. područje Kaštela. Ulice pod vodom, veliki nanosi zemlje, blata i šljunka napravili su ogromne štete na južnim padinama Kozjaka. Vatrogasci su imali na desetke intervencije ispumpavanja. U isto vrijeme u Splitu nije pala ni kap kiše.
Svibanj je posvuda bio topao ili vrlo topao mjesec, a oborinski je u najvećem dijelu bio sušan ili vrlo sušan, osim u Kaštelima i oko Starigrada Paklenice.