"Niti jedno dijete u Hrvatskoj ne može i ne smije biti žrtva nebrige i nesposobnosti sustava socijalne skrbi", rekao je predsjednik Zoran Milanović komentirajući nedavni slučaj dječaka s invaliditetom koji se ugušio komadom pizze u Centru za rehabilitaciju Rijeka dok je bio zaključan u sobi jer mu je izrečena posebna mjera izolacije.
"Tragedija u riječkom Centru za rehabilitaciju nije se smjela dogoditi i ne mogu prihvatiti bešćutno objašnjenje državne tajnice kako se 'događa da korisnici preminu'. Ljudima koji na taj način vode brigu o djeci u Centrima za rehabilitaciju nije mjesto u sustavu socijalne skrbi", kazao je Milanović, koji je u četvrtak razgovarao s članovima i korisnicima Udruge za promicanje inkluzije, nevladine, neprofitne i humanitarne organizacije koja je pružatelj u zajednici utemeljenih socijalnih usluga za osobe s intelektualnim teškoćama.
"Pozivam Vladu da hitno poduzme mjere kako se tragedija iz Rijeke nikada ne bi ponovila. Djeca o kojima brine sustav socijalne skrbi moraju imati sve potrebne uvjete za kvalitetan i dostojanstven život. Danas sam razgovarao s predstavnicima Udruge za promicanje inkluzije koja se zalaže za uvođenje reda i daljnju deinstitucionalizaciju ustanova socijalne skrbi. Podržavam njihove prijedloge i očekujem žurne promjene u radu ustanova socijalne skrbi", poručio je predsjednik nakon sastanka s članovima i korisnicima Udruge za promicanje inkluzije, prenosi Dnevnik.hr.
Riječ je o nevladinoj, neprofitnoj i humanitarnoj udruzi koja je pružatelj utemeljenih socijalnih usluga u zajednici za osobe s intelektualnim teškoćama. Potaknuti strašnim događajem iz riječkog Centra za rehabilitaciju, predstavnici Udruge ponovo su ukazali na važnost deinstitucionalizacije ustanova socijalne skrbi. Naime, Udruga je razvila i uspješno provodi nove modele usluga podrške u zajednici za djecu i odrasle s teškoćama, kao što je organizirano stanovanje, zapošljavanje uz podršku i specijalizirano udomiteljstvo.
Voditelj Organizacijske jedinice organiziranog stanovanja Udruge za Zagreb Almir Mišut istaknuo je kako Udruga pruža uslugu organiziranog stanovanja za 90 osoba s intelektualnim teškoćama u Zagrebu i Sisku. Takav model pruža mogućnost kvalitetnog života u zajednici, kao i usluge osobne asistencije i poludnevnog boravka, rečeno je na sastanku. Udruga za promicanje inkluzije osnovana je 1997. godine, a njene se aktivnosti temelje na filozofiji inkluzije prema kojoj osobe s intelektualnim teškoćama imaju pravo biti ravnopravni i aktivni članovi društva.
Osim voditelja Organizacijske jedinice organiziranog stanovanja Zagreb, koji je ujedno i član i pratnja korisniku Udruge, na sastanku u Uredu predsjednika bili su zastupnica u Udruzi i pratnja Tea Janković, asistentica mentorica u Udruzi i pratnja Ivana Bočki te korisnici Udruge Katia Buneta, Tomislav Ivašković, Ivica Pala, Nenad Sekušak, Lidija Simić, Slađana Španić i Žarko Zgonjanin.