Republika Srbija je dana 3. siječnja 2025. godine prijavila više izbijanja afričke svinjske kuge u domaćih i divljih svinja putem sustava za prijavu bolesti ADIS Europske komisije.Posebno zabrinjava podatak da su tri izbijanja afričke svinjske kuge potvrđena na objektima na kojima se drže svinje na području Sremske Mitrovice na oko 40 km udaljenosti od hrvatske granice. Iako je Bosna i Hercegovina prijavila zadnje izbijanje afričke svinjske kuge na području distrikta Brčko početkom studenoga 2024. godine, bolest je i dalje prisutna na području te nama susjedne države što također predstavlja kontinuiranu prijetnju za ponovni unos virusa na područje naše države, izvijestilo je danas hrvatsko Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva.
Pozivamo sve držatelje svinja da se i dalje pridržavaju svih propisanih biosigurnosnih mjera kako bi prvenstveno zaštitili svoje uzgoje od unosa virusa afričke svinjske kuge i time spriječili njegovo daljnje širenje.
Svako uginuće, pobačaj ili bolest u svinja držatelji svinja dužni su bez iznimke odmah prijaviti veterinaru, a veterinar će potom provesti odgovarajuće preglede i uzorkovanje kako bi se isključila prisutnost virusa afričke svinjske kuge.
U Republici Hrvatskoj afrička svinjska kuga u držanih svinja potvrđena je na 6 objekata tijekom ljeta 2024. godine (zadnje izbijanje 14. kolovoza 2024.) na području Gradišta i Retkovaca u Vukovarsko-srijemskoj županiji. Bolest je u divljih svinja potvrđena na području lovišta Spačva i Vučedol također u Vukovarsko-srijemskoj županiji.
Zbog pojave afričke svinjske kuge za područje Republike Hrvatske primjenjuje se regionalizacija kako je određeno zadnjom izmjenom Uredbe (EU) 2023/594 u Uredbi (EU) 2024/2928 koja je na snazi od 23. studenoga 2024. godine, odnosno Rješenjem o određivanju zona ograničenja (Rješenje_31.pdf).
Naredbom o mjerama kontrole za suzbijanje afričke svinje kuge u Republici Hrvatskoj (Narodne novine, br. 88/24 i 108/24) određene su mjere kojih su se dužni pridržavati držatelji svinja (subjekti), lovoovlaštenici i lovci, veterinari te ostale pravne i fizičke osobe koje su izravno ili neizravno uključene u svinjogojstvo. Sve informacije o afričkoj svinjskoj kugi dostupne su na službenoj internetskoj stranici Uprave za veterinarstvo i sigurnost hrane Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva na poveznici: