Mlada splitska autorica Lucija Drača nije dočekala u Marmontovoj župana Blaženka Bobana da uveliča prvi kulturni događaj u Hrvatskoj u Novoj godini kako je bilo najavljeno. Ali je zato primijećen predsjednik splitskog Gradskog vijeća Jakov Prkić.
Samostalna izložba "Mirno more" u Fotoklubu Split je njena druga izložba u istom prostoru. Prvi put je to bilo sa 16 godina. Od tada do svojih 27 završila je studij psihologije na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, radila u filmskoj industriji, a trenutno u Zagrebu je copywriterka u agenciji "Señor". Fotografira, što se kaže, od malih nogu, što nije ni čudno s obzirom da joj je i otac poznati fotograf Igor Drača.
Karakteristika ove izložbe s ležernim morskim motivima, s ljetovanja u posljednih nekoliko godina, su fotografije snimljene analognim aparatima. Pitali smo je od kuda taj poriv za analognom tehnikom.
- Zanima me malo istraživanje, kako fotografija funkcionira. I analogna fotografija je vrijedna istraživanja.
Koji su to aparati?
- Praktica MTL3 i Nikon F2.
Gdje nabavljate te stare analogne aparate?
- Bili su to pokloni.
Mnogi mladi nemaju spoznaju korištenja analognog aparata. Kakav je to vama osjećaj?
- S analognim moraš biti svjestan da imaš pravo na samo 36 snimaka s jednim filmom. Tad malo drugačije razmišljaš kad biraš motive, je li to nešto u što gledaš upravo to što će zauzeti jedno od tih 36 mjesta. Samim time je selekcija malo stroža. Ali nekad isti kadar slikam kao da radim s digitalnim fotoaparatom.
Imate li problema s razvijanjem, izradom fotografija?
- U Zagrebu ih nema. Studio Centar to jako dobro radi, a u Splitu u Foto Ive sve bi isto ispalo super.
Izložba traje do 21. siječnja.