Prijedlog IV. izmjene i dopune Prostornog plana uređenja Općine Muć te Strateške studije o utjecaju na okoliš dobio je, nakon žestokih odbijanja predloženih lokacija za vjetroelektrane, još jednu spornu točku, a to je kreiranje nove rekreacijske zone za streljanu na Zelovu, području napuštenog kamenoloma.
Predsjednik Općinskog vijeća Miro Šolić smatra da jezero u napuštenom kamenolomu nije samo biološki značajno, već predstavlja i izvor vode, čime se povećava ekološki rizik za okolni ekosustav. Naime, u neposrednoj okolici od 50 m od zahvata su i dva dodatna izvora vode.
U samoj studiji navedeno je kako će "realizacijom streljane doći do pozitivnog utjecaja na lokalno stanovništvo
budući da će sportski sadržaji postati dostupniji te na taj način poboljšati zdravlje i kvalitetu života ljudi", a sam mogući utjecaj označen je kao umjereno stalan, dugoročan, izravan i kumulativan.
Kontaminacija voda
Sasvim suprotno, Šolić tvrdi da će izgradnja streljane bila ozbiljna prijetnja okolišu posebice u kontekstu kontaminacije voda koje napajaju ovo područje.
"Kamenolom se nalazi u neposrednoj blizini Značajnog krajobraza Sutina, koji je zaštićen od 2000. godine, a obuhvaća površinu od 426,80 ha, te bi izgradnja streljane nedvosmisleno imala izraziti negativan utjecaj na zaštićeni krajobraz", obratio se Šolić županijskoj Javnoj ustanovi More i krš.
"Značajni krajobraz Sutina predstavlja izuzetno vrijedno područje s bogatom florom i faunom, a također je i ključni biološki koridor. Mogućnost stvaranja rekreacijske zone za streljanu na ovom području, koje je već ekološki osjetljivo, imala negativan utjecaj na očuvanje ovih vrijednosti. S obzirom na visoki rizik od zagađenja i narušavanja bioraznolikosti, smatramo da bi izgradnja streljane bila ozbiljna prijetnja okolišu, posebice u kontekstu kontaminacije voda koje napajaju ovo područje, te direktnog ugrožavanja pojilišta fauni koja obitava u okolici i onoj koja koristi ovaj biološki koridor.
Stvarne prijetnje
Također želim napomenuti da su vaši rendžeri već obavili izvid na ovom području, te su upoznati s trenutnim stanjem okoliša i specifičnostima koje ovo područje čine ekološki osjetljivim. Smatram da je primjedba vaših stručnjaka na prijedlog IV. izmjene i dopune Prostornog plana uređenja Općine Muć te Strateške studije o utjecaju na okoliš, ključan u daljnjem razmatranju ovog prijedloga, jer pruža nužne informacije za ocjenu stvarnih prijetnji koje bi nova rekreacijska zona mogla izazvati u zaštićenom području Sutine", dio je pisma kojeg je Šolić uputio ravnatelju ustanove More i Krš Domagoju Lažeti.
Iz ustanove mu je odgovoreno kako razumiju njegovu zabrinutost, ali da u ovom slučaju nisu nadležni jer da se sporna lokacija ne nalazi u ekološkoj mreži Natura 2000. Ujedno kažu kako bi bilo poželjno da ta akumulacija ostane sačuvana, ukoliko je to realno moguće.
"Nismo nadležni"
"Slažemo se s vašim stavom da područje napuštenog kamenoloma na Zelovu, koje je sada ispunjeno vodom i predstavlja umjetno jezero, ima određenu ekološku vrijednost. Uz to, svjesni smo i neposredne blizine Značajnog krajobraza Sutina, što dodatno naglašava potrebu za pažljivim razmatranjem svakog zahvata koji bi mogao imati negativan utjecaj na prirodu i okoliš.
Razumijemo zabrinutost u vezi s potencijalnim rizicima od zagađenja voda, koje napajaju okolni ekosustav, te mogućeg narušavanja bioraznolikosti u tom području. Očuvanje ovih vrijednosti od izuzetne je važnosti, a vaša
primjedba o ugrožavanju pojilišta za faunu i utjecaju na biološki koridor koju Sutina predstavlja svakako zaslužuje pažnju.
Međutim, želimo napomenuti da, s obzirom na specifičnost i opseg djelokruga naše javne ustanove, predmetni prijedlog nije u našoj nadležnosti. Naša uloga se odnosi na upravljanje zaštićenim područjima i područjem ekološke mreže Natura 2000 što u ovom slučaju nije, dok je odgovornost za prostorno - plansku dokumentaciju, uključujući planiranje rekreacijskih zona i infrastrukturnih objekata, u nadležnosti općinskih vlasti i drugih nadležnih tijela.
Realno moguće
Iako naš djelokrug ne uključuje izravnu ocjenu utjecaja na prirodu i okoliš za ovakve vrste projekata, smatramo kako je od ključne važnosti da relevantna tijela, koja imaju odgovarajuće ovlasti u ovom području, provedu temeljitu procjenu utjecaja na prirodu i okoliš, s posebnim naglaskom na očuvanje ekoloških vrijednosti vodenih izvora koji se nalaze u neposrednoj blizini. Nadamo se da će se u procesu razmatranja uvažiti svi ekološki aspekti koji su od velike važnosti za očuvanje bioraznolikosti i prirodnih resursa ovog područja te da će se prilikom planiranja novih zona paziti da se one smještaju u već devastirana područja kako bi se smanjio utjecaj na prirodni okoliš.
Ipak, načelno se može reći da svaka, pa i najmanja akumulacija vode u kršu ima nesumnjivu vrijednost za bioraznolikost lokalnog područja. Tako treba promatrati i spomenuto jezerce, premda ono i nije prirodnoga podrijetla. Stoga bi u bilo kakvom budućem prostornom planiranju bilo poželjno da ta akumulacija ostane sačuvana, ukoliko je to realno moguće", stoji u odgovoru Domagoja Lažete predsjedniku Općinskog vijeća Miri Šoliću.