Danas je počela nova promjena vremena koja će do kraja tjedna u mnogim krajevima Jadrana donijeti obilne oborine, ponegdje i preko 100 litara kiše po metru kvadratnome.
Kako to obično biva s nadolazećim ciklonama sa zapada, naoblačenje i kiša prvo su zahvatili sjeverni Jadran gdje je već do 10 sati mjestimice palo preko 30 litara kiše.
Dok na sjevernom Jadranu prevladava oblačno, srijeda u Dalmaciji protječe u znaku djelomično sunčanog, stabilnog, vjetrovitog i toplog vremena. Na moru puše umjereno i pojačano jugo s jakim udarima. Sve su to predznaci promjene vremena koja stiže i na jug Dalmacije u nadolazećoj noći.
Član Crometeo tima Mate Dropulić danas prijepodne snimio je iznimno zanimljiv planinski oblak na vrgoračkom području. Točnije, nad Matokitom se razvio iznimno pravilan lentikularis.
"U našem kraju ovo je siguran znak da nam stiže kiša", pojašanjava Dropulić pojavu oblaka zanimljivog izgleda.
Altocumulus lenticularis specijalan je tip oblaka koji nastaje prilikom strujanja zraka preko okomite planinske prepreke. Javlja se u njezinoj zavjetrini, i leži negdje na visini vrha prepreke ili malo iznad. Proteže se u paralelnom smjeru s planinom i potpuno je nepomičan. Sporo mijenja izgled, čini se kao da satima stoji na istom mjestu u istome obliku... Lećastog su oblika, a otuda im i latinski naziv lenticularis. Pojavljuju se na brijegu zavjetrinskog vala koji je nastao zbog prelaženja planine.
Fotograf iz Dalmacije snimio nešto fascinantno. Prirodna pojava koja oduzima dah iznad Mosora...
Matokit je najjužniji gorski greben Vrgorskog gorja u Zagori sjeverozapadno od Vrgorca te istočno od Pivčeva polja, dužine oko 8,5 km, strmih obronaka. Pruža se dinarskim smjerom sjeverozapad-jugoistok i na zapadu je usporedan s višim primorskim lancem Biokova, od kojega je odvojen dolinom Ravča - Rašćane.