Prosvjed u Dalmatinskoj zagori je zaista nešto posebno. Zagora me rodila, Zemlja dide mog te Šijavica dopunjena stihovima: „Vjetroparku, di se lova pere, Odnija ti vitar propeleee“ u izvedbi Klape Iskon.
Zatim govori mlade Mirne Pervan iz Tijarice, njenog ćaće Dražena koji je više desetljeća lugar Hrvatskih šuma pa iz prve ruke zna sve posljedice gradnje vjetroparkova, Mirka Ruščića, redovitog profesora na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu u Splitu koji je zainteresiranu javnost podsjetio na bioraznolikost toga kraja, arhitektice Mariane Bucat po materi iz Aržana, spektakularne osamdesetogodišnje Mladenke Ledić, majke sedmero dice i babe petnaestero unučadi i Ivana Kotarca, poduzetnika iz Aržana.
I na kraju fantastično slatko – donacija iz Aržana! Ovakvo čašćenje, mora se priznati, rijetko se viđa na prosvjedima.
Prosvjedu su nazočila i četvorica iz redova Ministarstva unutarnjih poslova koji su komentirali kako je prosvjed prošao u vrlo emotivnom, svečanom i razdraganom raspoloženju. Prema njihovom zapisniku, bilo je 250 duša. Tijarička mjesna zajednica je bila dupkom puna. Neki su za ovu priliku došli čak iz Švicarske, Zagreba, Okruga, Brača…
Prosvjed je motiviran Javnom raspravom o Studiji utjecaja na okoliš vjetroelektrane Bradarića kosa koja bi se trebala nalaziti na području Trilja i Ciste Provo. Traje do 28. studenog 2024. godine. Organizatori apeliraju na građane da sudjeluju u javnoj raspravi na način da pošalju mišljenja, prijedloge i primjedbe analognom poštom na adresu Splitsko – dalmatinska županija, Bihaćka 1, Split ili emailom na adresu mladen.perisic@dalmacija.hr.
Kao što je istakla Bucat, baš se jučer na Pometenom brdu kod Konjskoga kad je vjetar otpuhao jedan stup s propelerima, pokazala sva neprimjerenost vjetroelektrana za ovo podneblje. Srećom, nijedan čovjek nije stradao, ali se ne zna ili se ne broji koliko je životinja nastradalo.