Sve je više slučajeva u kojima starije osobe postaju žrtve financijskih prijevara, a popis metoda koje prevaranti koriste svakodnevno raste. Najčešće se radi o lažnim ponudama za ulaganje u kriptovalute, plaćanjima nepoznatim osobama putem interneta te unosu osjetljivih podataka s kartica na sumnjivim web stranicama i poveznicama.
Na meti su i oni koji ne koriste internet, prevaranti ih kontaktiraju telefonom ili im dolaze na kućni prag, predstavljajući se kao djelatnici raznih službi ili čak članovi obitelji u nevolji.
Lažno se predstavljali kao policija
Upravo ovo potonje se dogodilo umirovljenicima s Bitelića, sela koje se nalazi u općini Hrvace. Naime, muškarac koji se lažno predstavljao kao policajac pokušao je na prevaru ući u obiteljsku kuću supružnika starije životne dobi.
„Kiša vanka pada, već se smrklo, kad neko zvoni na vrata i kaže baba policija je, moramo s tobom razgovarat, otvori vrata.
Prvo sam mislila da mi je unuk doša, a onda vidim kroz prozor da nije njegovo auto. Onda me taj muškarac pita 'Ima li iko mlađi s tobom, ja govorim nema niko, ajte ća'. A on će na to 'Di ti je sin?' Govorim im 'Šta se vas to briga'. Opet nastavlja lupat, kucat i viče 'Baba otvori, mi tebe ne čujemo, razgovarat ćemo'. Raspitivali su se i ko živi u susjedstvu. Govorim im 'Puštite me na mire, ne znan ja ništa'. Nisam tila otvorit niti im išta kazat, onda su sili u auto i otišli. Utrali su mi stra u kosti, ali srića da sam se ja digla, a ne muž, on ima 90 godina, on bi nasio na prevaru“, prepričava nam 85-godišnjakinja čiji su puni podaci poznati redakciji.
Jutro nakon, sve su ispričali susjedu koji je ovaj slučaj prijavio policiji.
„Došla je policija i rekli su mi da srića da nisam otvorila jer sam se mogla i ja i muž pozdraviti sa svim šta imamo. Ode nema mladog svita, zato i dolaze ode. Policija nam kaže da se čuvamo i zaključavamo i po danu i po mraku jer se masovno žele varat ljude. Donili su nam i kameru da nas zaštite“, kazuje nam baka s Bitelića.
Raspitivali se i o susjedima
Pokušaj prevare su nam potvrdili i iz splitske policije.
„Policijska postaja Sinj zaprimila je 13. ožujka 2025. godine oko 19:00 sati traženje za dolazak na teren vezano uz dojavu da je u Biteliću netko lupao na vrata kuće u kojoj žive osobe starije životne dobi te se osoba predstavljala kao policijski službenik.
Odmah po zaprimanju dojave, policijski službenici su izašli na teren i obavili potrebne razgovore. Utvrđeno je da se događaj bio dan ranije, 12. ožujka, oko 20:15 sati, kada je nepoznata muška osoba pokušala ostvariti kontakt s ukućanima, postavljajući im pitanja o drugim stanarima u okolici.
U događaju za sada nisu utvrđeni elementi kaznenog djela ni prekršaja“, kazuju nam iz policije.
Također, apeliraju kako je važno pravovremeno prijaviti slučaj.
„Do ovog trenutka ovo je jedina dojava ovakvog sadržaja na tom području. Još jednom napominjemo da je pravovremena informacija u realnom vremenu značajna za rad policije jer vremenski odmak od događaja smanjuje mogućnost utvrđivanja činjenica“, navode iz policije.
Kako se zaštititi?
Starije osobe žrtve su prijevara različitih osoba koje dolaskom na kućna vrata i razgovorom s potencijalnom žrtvom nude različite usluge i pogodnosti. Starije osobe u najboljoj vjeri pristaju na suradnju i razgovor, dozvoljavaju nepoznatim osobama ulazak u kuću i postaju žrtve prijevara.
U cilju sprječavanja takvih događaja, policija građanima savjetuje sljedeće:
- ne puštajte nepoznate osobe u svoje domove, a da se prethodno pouzdano ne uvjerite o kome je riječ
- ukoliko se osoba predstavi kao službena, tražite od nje na uvid službenu iskaznicu koju su sve osobe koje službeno postupaju dužne imati i dati Vam na uvid
- ne nasjedajte na upornost nepoznatih osoba koje Vam po svaku cijenu žele ući u dom pod izlikom prodaje predmeta po "povoljnim" cijenama ( npr. uređaja za masažu, knjiga, posteljine, suđa, kućanskih uređaja i sličnog), zatim pod izlikom bolesti, traženja milostinje i sličnog – jer se time izlažete riziku
- samo nekvalitetna, neoriginalna i roba sumnjivog porijekla može se prodavati po znatno nižim cijenama od uobičajenih
- kad ste sami u stanu ili kući ne stavljajte to do znanja sumnjivim osobama te zamolite nekog od susjeda da vam se pridruži
- zabilježite registracijsku oznaku vozila kojim su se sumnjive osobe dovezle te njegovu boju, marku i druge karakteristične detalje vozila
- zapamtite izgled osoba, boju kose i očiju, visinu, stas i karakteristične znakove (madeže, ožiljke i slično)
- odrasli članovi obitelji koji brinu o starijim osobama, trebali bi ih upozoriti na navedene situacije i savjetovati ih o ponašanju.
„Posumnjate li u osobe, a posebice ako je riječ o počinjenju kaznenog djela, ODMAH obavijestite policiju na broj 192“, navode iz policije.