Za veći dio globalnog gospodarstva 2023. bit će teška godina jer će glavni pokretači globalnog rasta, SAD, Europa i Kina, doživjeti usporavanje ekonomske aktivnosti, upozorila je čelnica Međunarodnog monetarnog fonda.
Nova godina bit će "teža od godine koju ostavljamo iza sebe", rekla je direktorica MMF-a Kristalina Georgieva u vijestima CBS-a. "Zašto? Jer tri velike ekonomije – SAD, EU i Kina – sve usporavaju istovremeno", rekla je.
"Očekujemo da će jedna trećina svjetskog gospodarstva biti u recesiji. Čak i u zemljama koje nisu u recesiji, stotine milijuna ljudi osjećati će kao da jesu", dodala je, prenosi Index.
U listopadu je MMF smanjio izglede za globalni gospodarski rast u 2023., navodeći kao razlog kontinuirano opterećenje zbog rata u Ukrajini, kao i inflacijske pritiske i visoke kamatne stope koje su stvorile središnje banke poput američke Federalne rezerve s ciljem ublažavanja rasta cijena.
2023 IMF PREDICTION: “We expect one-third of the world economy to be in recession,” IMF Managing Director Kristalina Georgieva tells @margbrennan. But, a strong U.S. labor market might help the world get through a difficult year, she says. pic.twitter.com/Vbhj478pFo
— Face The Nation (@FaceTheNation) January 1, 2023
Utjecaj Kine
Georgieva je rekla da će Kina, drugo najveće svjetsko gospodarstvo, vjerojatno rasti na razini ili ispod globalnog rasta po prvi put u 40 godina, kako broj slučajeva Covid-19 raste nakon ukidanja ultrastriktne politike nulte stope COVID-a.
Štoviše, očekivani porast infekcija Covidom u nadolazećim mjesecima vjerojatno će dodatno pogoditi njezino gospodarstvo i usporiti regionalni i globalni rast, rekla je Georgieva, koja je krajem prošlog mjeseca putovala u Kinu.
"Sljedećih nekoliko mjeseci bilo bi teško za Kinu, a utjecaj na kineski rast bio bi negativan, utjecaj na regiju bit će negativan, utjecaj na globalni rast bit će negativan", rekla je.
SAD najotporniji
U međuvremenu američko gospodarstvo stoji odvojeno i moglo bi izbjeći potpuni pad koji će vjerojatno pogoditi čak trećinu svjetskih gospodarstava.
"SAD je najotporniji i mogao bi izbjeći recesiju. Vidimo da je tržište rada i dalje prilično snažno", rekla je Georgieva.
Američko tržište rada bit će u središtu pozornosti dužnosnika Federalnih rezervi koji priželjkuju smanjenje potražnje za radnom snagom kako bi se smanjio pritisak na cijene. Prvi tjedan nove godine donosi mnoštvo ključnih podataka o zapošljavanju, uključujući mjesečno izvješće o plaćama za nepoljoprivredne djelatnosti, za koje se očekuje da će pokazati kako je američko gospodarstvo u prosincu otvorilo novih 200.000 radnih mjesta, a stopa nezaposlenosti ostala je na 3,7%, gotovo najniža od 1960-ih.