U srijedu, 26. ožujka 2025. godine, Donji Dolac se ponovno prisjetio jedne od najtragičnijih epizoda svoje povijesti. Pod pokroviteljstvom Predsjednika Hrvatskog sabora Gordana Jandrokovića, održao se Dan sjećanja na nevine žrtve stradale u pokolju 26. ožujka 1944. godine.
Tragedija koja je zauvijek obilježila Donji Dolac
Na taj kobni dan, prije 81 godinu, pripadnici njemačke 7. SS divizije "Prinz Eugen" počinili su masakr nad 272 nevine žrtve, spalivši selo do temelja. Od ukupnog broja žrtava, 103 bila su djeca, a najmlađa žrtva bilo je novorođenče staro svega nekoliko sati.
Središnji dio obilježavanja započeo je u 10:30 sati koncelebriranom svetom misom zadušnicom u župnoj crkvi sv. Martina. Misu je predvodio msgr. Jure Bogdan, vojni ordinarij u Republici Hrvatskoj, uz pomoć don Josipa Ulića, upravitelja župe sv. Martina, i drugih svećenika.
Nakon mise, u 11:30 sati održala se komemoracija kod spomen križa uz polaganje vijenaca. Organizatori događaja bili su Grad Omiš, Mjesni odbor Donji Dolac i Župni ured Donji Dolac, a u obilježavanju su sudjelovali i učenici Osnovne škole 'Gornja Poljica'.
Svjedočanstva koja paraju dušu
Jedan od preživjelih, Mate Bandić iz zaseoka Latkovići, podijelio je svoje bolno sjećanje:
"Moja majka je te kobne noći sve izvela. I oca i majku i sestre, sve... Brat je na čudan način ostao živ. Ona je te kobne noći bila kod tetke i onda je kasnije došla, i nakon toga je naišla na užasan prizor. Na kraju je ostala sama, tijekom noći ostala je bez svih članova obitelji, svi su mučki ubijeni", prisjetio se Bandić, boreći se s emocijama.
Poruke koje odjekuju
Župan Splitsko-dalmatinske županije Blaženko Boban nije skrivao svoje ogorčenje:
"Čovjek u 21. stoljeću ne može shvatiti da ima takvih bolesnih umova, da u jednom selu u nekoliko sati pobije 273 ljude, među njima i dijete staro 3 dana. Ti isti bolesni umovi su i nakon toga od ovog mjesta do Kamešnice pobili 530 ljudi. Je li danas svijet nešto naučio? Hvalimo mi se svim izumima i tehnikama, ali gdje je tu čovjek? I danas imamo 100 ratova koji se odvijaju u svijetu, a manjih ratova ima da im se ne zna broj. I danas čovjek čovjeka ubija. Neka to bude opomena, svima nama", rekao je Boban.
Ivo Tomasović, gradonačelnik Grada Omiša, istaknuo je važnost prenošenja sjećanja na mlađe generacije:
"Jedan zvjerski čin iz Drugog svjetskog rata. To je zaista nešto što je nepojmljivo normalnom čovjeku. Ovakav događaj nikad se ne smije ponoviti. Vjerujem da mladi znaju nešto o ovoj grozoti, to moram prenijeti na mlade, ali samo da i oni nauče pouku i da nešto nauče i da se ne smije ovo ponoviti. Nikada", poručio je Tomasović.
Predsjednik Mjesnog odbora Donji Dolac, Stipe Bilić, naglasio je težinu tragedije:
"Prošla je 81 godina. Ovo je velika tragedija bila, za par sati se pogubilo stotine nevinih žrtava, i djece i žena. To su bili obični civili, nikome ništa nisu skrivili. Samo su teško radili svoj posao i onda su mučki ubijeni", rekao je Bilić, ne skrivajući emocije.
Ivan Budalić, izaslanik Predsjednika Hrvatskog sabora, zaključio je s porukom koja odražava kolektivnu bol:
"Puno žrtava stradalo je u ovom pokolju. Kada se ovo čuje, morate zašutjeti i mora vas zaboljeti oko srca. Što su djeca i civili bili krivi, da ta zloglasna horda isčupa korjenje hrvatskog naroda. Ta bol i taj krik i danas nas boli. I danas dijelimo tu istu bol sa našim narodom", rekao je Budalić.
Sjećanje koje ne smije izblijedjeti
Ovaj Dan sjećanja nije bio samo podsjetnik na prošlost, već i opomena za budućnost. Donji Dolac i njegovi mještani svake godine ponosno i dostojanstveno njeguju sjećanje na nevine žrtve, s porukom da se ovakve tragedije nikada više ne ponove. Sjećanje na te nevine duše živi – i živjet će zauvijek.