Grad Split je izvijestio da je službeno započela prva faza sanacije požarišta na površini od oko 60 hektara. Iako su splitske komunalne tvrtke već ranije sanirale opožarene površine u istočnim dijelovima grada, na red je došlo naseljeno područje Žrnovnice koja je najteže stradala u srpanjskom požaru. Čisti se potez od raketne baze do Dvora i od Aljinovića do Privora.
Nakon što je Povjerenstvo za žurnu sanaciju požarišta obišlo opožarene dijelove na području Žrnovnice, Srinjina te Gornjeg i Donjeg Sitnog, djelatnici splitske podružnice Hrvatskih šuma započeli su sa sječom izgorjelih stabala, ponajviše alepskog bora, neposredno uz prometnice kako bi se izbjegla ugroza ljudi i vozila.
"Iz prijašnjih iskustava s požarima nismo ništa naučili"
Prema riječima zamjenika gradonačelnika Nina Vele, koji je na čelu gradskog povjerenstva za sanaciju požarišta, prva faza sanacije bit će završena u narednih nekoliko tjedana. Nakon toga će uslijediti teža faza sanacije, zaštita od bujičnih voda i erozije tla kojega sada više ne štiti šuma ni nisko raslinje, a potom će se u trećoj fazi sanirati i u dubini opožarenog područja.
- Iz prijašnjih iskustava s požarima nismo ništa naučili, sada je prilika da očistimo oko svojih kuća, da se naprave prosjeci i da se u dogovoru s Ministarstvom poljoprivrede, Županijom, svim stručnjacima iz Instituta za jadranske kulture te komunalnim poduzećima i mjesnim odborima sanira opožareno i dobro osmisle nasadi novih kultura - kazao je Nino Vela.
Vlasnici parcela, javite se na teren!
Predsjednik Mjesnog odbora Žrnovnica, Siniša Marin, uputio je molbu građanima Žrnovnice:
- Molim mještane Žrnovnice na strpljenje i razumijevanje. Povremeno će se zatvarati prometnice kako budu napredovali radovi. Osobito molim vlasnike parcela koje graniče s cestama da se jave na teren vezano za sanaciju. U dogovoru sa službama, moći će se očistiti i više stabala nego što predstavlja realnu opasnost uz same prometnice. Na terenu su djelatnici Parkova i nasada i Cestara. Oni će ukloniti sva izgorena debla i raslinje koji smetaju i predstavljaju opasnost uz cestu. Na teren svakodnevno izlazi poljoprivredni inspektor (Milan Amižić) koji uzima broj parcele svakog pojedinog vlasnika i piše rješenje o uklanjanju prijetećih stabala - kazao nam je Marin.
Osvrnuo se i na početak uređenja slivnih potoka u Žrnovnici.
- Hrvatske vode i Vodoprivreda jučer su počeli čistiti slivne potoke na području Žrnovnice. Ovih dana se učvršćuje postojeća brana na potoku Vilar između Srinjina i Žrnovnice, a radit će se i nova. Zbog ogoljenog okoliša, kada padnu veće količine kiše, tuda će se sliti velika količina vode koja prijeti poplavom dijela Žrnovnice. Potok se čisti i uređuju se temelji za novu branu. Radovi se obavljaju ubrzano.
Prvi je na red došao potok od Glavice do slapova Žrnovnice koji će se očistiti u cijelosti, a izbetonirati će se samo izlazni dio u blizini rijeke. Također, odobren je projekt uređenja potoka na Korešnici. Betonirat će se potok od postojećeg završetka do posljednje kuće. Dakle, cilj je betonizirati potok u cijelom naseljenom dijelu Korešnice.