Most nezavisnih lista u Splitu je predstavio Prijedlog odluke o izmjeni Odluke o proširenju jurisdikcije RH na Jadranskom moru, kojom traži da Hrvatski sabor proglasi isključivi gospodarski pojas, u svim sadržajima iz dijela V. Konvencije UN-a o pravu mora iz 1982. god., a da primjena predloženog pravnog režima započne godinu dana nakon uspostavljanja gospodarskog pojasa.
Naglašavajući time kontinuitet i dosljednost u promišljanju o ovoj prioritetnoj temi, ali i odlučnost i nepokolebljivost pri štićenju nacionalnih interesa, Mostov politički tajnik i saborski zastupnik Nikola Grmoja podsjetio je u svom današnjem govoru u Splitu na činjenicu da je Most nezavisnih lista jedina parlamentarna opcija čije je vodstvo 2009. sudjelovalo u prikupljanju potpisa protiv Arbitražnog sporazuma.
Kada se ta okolnost ima u vidu, ovakva inicijativa Mosta zapravo je nastavak borbe za uspostavu suverenističkih prava na Jadranu izvedenih i oslonjenih na međunarodno pravo mora, a ne na procjene aktualne politike. Božo Petrov, predsjednik Mosta nezavisnih lista, naglasio je da želi čuti mišljenje javnosti i stručnjaka, iz kojeg razloga je ovaj prijedlog Odluke uputio i u javnu raspravu. Dodatno je kazao:
- Proglašenje isključivog gospodarskog pojasa bio je jedan od uvjeta Mosta te je Vlada RH na svojoj prvoj sjednici donijela odluku da se krene u konzultacije oko proglašenja isključivog gospodarskog pojasa, međutim po tom pitanju nije napravljeno ništa. RH ima obvezu to učiniti. Hrvatska mora proglasiti isključivi gospodarski pojas, na takav način stječe svoje suverenističko pravo na gotovo 24.000 kvadratnih kilometara.
Osim toga, činjenica je da je RH potpisnik Konvencije UN-a o pravu mora iz 1982.god. te članica EU-a, a savjet članicama je upravo proglašenje isključivog gospodarskog pojasa jer se na taj način mogu uspostaviti bolja pravila i kontrola, čime bi se izbjegla situacija otvorenih mora gdje se ne zna tko nadzire koji dio. Božo Petrov još je rekao:
- Ovdje se ne radi samo o kvotama za ribarenje, ovdje se radi o ekološkoj zaštiti našeg mora, radi se o zaštiti arheoloških nalazišta i zaštite eksploatacije prirodnih bogatstava.
U trenutku kada se proglasi isključivi gospodarski pojas, osim niza povlastica koje će RH imati radi toga upravo zato će i druge susjedne zemlje otpočeti dijaloge koje je trebalo odavno otpočeti. Ante Čikotić, županijski i gradski vijećnik Mosta nezavisnih lista u tom kontekstu je istaknuo da naše međusobno uvažavanje i poštivanje sa susjedima mora biti bazirano na međunarodnom pravu i ostalim suradničkim odnosima, ali da to nipošto ne znači da RH svoje pravo proglašenja isključivog gospodarskog pojasa ne smije konzumirati.
https://www.facebook.com/dalmacijadanas/videos/399368997151042/
- Mi se nečinjenjem odričemo gotovo 24.000 kilometara kvadratnih, a ekonomska računica je jednostavna. Prosječno je potrebno oko 100 eur/km2 godišnje za nadzor, stoga bi taj trošak bio oko 2,5 milijuna eura godišnje, i to prvenstveno za pojačavanje nadzora morskog područja putem Obalne straže RH (MORH), pomorske policije (MUP) i lučkih kapetanija (MPPI). Financijska korist od proglašenja isključivog gospodarskog pojasa na temelju studije naručene od Europske komisije bi se mogla očekivati u visini od 35 do 150 milijuna eura - obrazložio je Čikotić.
Naglašavajući zajedničku obvezu prema budućim generacijama, saborski zastupnik Mosta Miro Bulj upozorio je da je dosta bilo dodvorništva i sluganstva te da je sazrelo vrijeme da se Jadran zaštiti po pitanju gospodarskih i ekoloških resursa te da se riješi suvereno pravo RH na Jadranu i na cijelom teritoriju RH. Istaknuo je kako vjeruje da će i pojedinci, zastupnici u Hrvatskom Saboru, neovisno o političkoj opciji kojoj pripadaju, prihvatiti ovu Odluku imajući u vidu nacionalne interese.