Na početku mjeseca prosinca 2021. godine Dalmacija je imala najniže 14-dnevne stope zaraženosti korona virusima u cijeloj Hrvatskoj. Nakon pola mjeseca imala je nakon strelovitog skoka kroz posljednja četiri dana prosinca daleko najveće stope zaraženosti. Imala je skoro dvojicu zaraženih na sto stanovnika dok su ostale regije imale jednog i manje od jednog stanovnika zaraženog korona virusima na sto stanovnika.
Za takvo naglo povećanje zaraženosti okrivljavala se niska procijepljenost i predblagdansko adventsko i božićno druženje. Naknadno je potvrđeno da je taj nagli skok posljedica zaražavanja Omikron sojem koronavirusa.
Kroz mjesec siječanj 2022. godine razlika u stopama zaraženosti između regija se još više povećala.
Zaraženost je povećana svugdje, ali najviše u Dalmaciji gdje su sada na kraju prve dekade mjeseca siječnja više od 3 i pol stanovnika zaraženo Omikron sojem.
Povećanje zaražavanja veće je i u regiji Sjevernog Jadrana gdje su zaražena dva i pol stanovnika na stotinu stanovnika te u regiji Sjeverna Hrvatska gdje su zaražena 2 stanovnika/100. Najmanje zaraženih je na području Slavonije tek nešto više od jedan bolesnik na 100 stanovnika.
Može se reći da je to logična očekivana posljedica niske procijepljenosti. Najniža potpuna procijepljenost ukupnog stanovništva na jugu Hrvatske ispod 50% tome je navodno najviše doprinijela kao i navodno povećano druženje zbog Božićnih blagdana i Nove godine. Ima biti da u drugim regijama nije bilo tolikog druženja pa su se manje zaražavali, a i više su procijepljeni. Ne toliko bitno više ali ipak više.
Pa kako to da su zemlje s visokom procijepljenošću poput Francuske, Španjolske, Italije, Ujedinjenog Kraljevstva, Danske, Malte, Nizozemske i druge te pored još pooštrenih protive pademijskih općih mjera imale toliki skok zaraženosti Omikron sojem dok su neke poput Poljske, Češke, Slovačke, Srbije, Rumunjske, Ukrajine, BiH, Sjeverne Makedonije, Albanije s niskom procijepljenošću imale značajno manje stope zaraženosti na kraju 2021. i početku 2022. godine.
Gdje je tajna?
Tajna je u epidemijskim svojstvima Omikron soja. Ranije smo se usuglasili da je Omikron soj izuzetno brzošireći korona virus, najbrži do sada.
Drugo bitno svojstvo je da virusi Omikron soja načelno napadaju stanice na sluznici gornjih dišnih puteva. Ne ispolijevaju toliku sklonost prema drugim tkivima u prvom redu tkivima mezodermalnog podrijetla kao prethodni virusi te mu stoga nije neophodno širenje cirkulacijom kroz krvotok.
Stoga cirkulirajuća IgG protutijela stvorena cijepljenjem, bila ona humorlna ili tkivna, za njega ne predstavljaju zapreku jer on tim putem često ne putuje. Njemu je glavna zapreka sluznica gornjih dišnih puteva sa svojim nespecifičnim sluzničkim imunitetom i specifičnim sluzničkim protutijelima IgA klase koja se cijepljenjem kroz kožu ne postižu. IgA sluznička protutijela postižu se samo prirodnom infekcijom, dakle zaražavanjem ili pak cijepljenjem oslabljenim virusima metodom spreja kroz nos.
Ovo potonje karakteristično je za viruse gripe. Infekcijom gornjih dišnih puteva i razmnožavanjem na njihovim sluznicama virusi gripe osiguravaju sebi brzo širenje na druge osjetljive osobe i prije nego se prethodno zaražena osoba manifestno razboljela.
Stoga epidemiju izazvanu Omikron sojem može zaustaviti samo smanjen broj osjetljivih osoba na Omikron viruse. Dok se ne postigne dovoljan broj imunih Omikron virus će se nesmetano lako širiti.
To je bit samoregulacije epidemijskog procesa karakterističnog za epidemije gripe. Po tome je Omikron soj dosta nalik virusu gripe te će u zemljama umjerene klime njegove epidemije imati izgled jednog vala trajanja 14-16 tjedana (7-8 tjedana uzlazni krak i 7-8 tjedana silazni krak) bez obzira na godišnje doba.
Pri tom treba imati na umu kako epidemije gripe ne pogađaju istovremeno jednakom jačinom sve zemlje i sva područja unutar iste zemlje. Nekad u istoj sezoni virusi gripe neke zemlje potpuno preskoče te ih posjete u drugom dijelu godine ili naredne sezone. Isto se dešava sada kod korona virusa.
Čovjek svojom intervencijom može donekle modificirati izgled krivulje epidemijskog vala. Može usporiti nagli početak i spriječiti ogromni priliv bolesnika u kratkom vremenu kako bi se što više sačuvalo zdravstveno osoblje ali na kraju epidemijskog vala konačna bilanca je ista. Veličina epidemijskog potencijala tj. odnos broja zaraženih na broj osjetljivih određuje jačinu epidemije, njezin igled, trajanje i završetak. Potrošenost epidemijskog potencijala dovodi do prestanka epidemije.
Stoga jačina epidemije u Dalmaciji, koja se upravo sada očituje najvećom stopom zaraženosti u Hrvatskoj nakon gotovo šest tjedana trajanja, sad je epidemiju dovele do samog vrhunca i uskoro možemo očekivati silazni krak epidemijskog vala trajanja najmanje onoliko koliko je trajao uzlazni krak. Oba kraka čine jednu jedinstvenu epidemiju koja traje sve dok pojava bolesnika ne postane sporadična, epidemijski beznačajna.
Za kraj ovog teksta uz ispriku onima koji su ranije vidjeli ponovno prikazujem sliku koja shematski prikazuje prvu crtu obrane od virusa gripe, a izgledno i od Omikron soja virusa korone.
Poznato mi je da Japanci dosta rade na spray cjepivu. Dokle su stigli nije mi poznato. Volio bih kad bi oni i drugi postigli kvalitetno spray cjepivo sa živim oslabljenim (atenuiranim) virusima.
Želim im što skoriji uspjeh.