Frane Bakić iz Gizdavca poslao nam je fotografije posljednjih aktivosti mućke općinske uprave s načelnikom Markom Stupalom na čelu koji je stvorio sve preduvjete za divlji deponij na kojeg će komunalno poduzeće, a vjerojatno i putnici namjernici, istovarati sve što oku nije drago.
Lokacija je u radnoj zoni Prisike iza proizvodnog pogona tvrtke Trenton. I ovo nije prvi put da općinari organiziraju nezakonito odlaganje otpada i onečišćenje okoliša. Rezultiralo je prijavama Državnom inspektoratu koji je deponij zatvorio, a Općina i načelnik prekršajno kažnjeni. No, lekcija nije naučena. Situacija se ponavlja. Predsjednik Općinskog vijeća Miroslav Šolić kazao nam je kako je odmah regirao po saznanju.
Lov u mutnom
- Odmah po dojavi uputio sam mail na Općinu te zatražio da se odmah zaustavi nezakonito odlaganje otpada i onečišćenje okoliša. Prijava je poslana i Državnom inspektoratu. Navedeno odlagalište otvorila je Općina tj. njeno komunalno poduzeće. Moram naglasiti kako su država i Županija kočničari rješavanja problematike otpada pa lokalni moćnici koriste bezakonje i "love u mutnom". U opasnosti je izvor rijeke Jadro s kojeg se vodom opskrbljuje oko 300.000 ljudi, ljeti i više - smatra Šolić.
Frane Bakić nam detaljizira kako komunalno poduzeće istovaruje smeće s grobnica.
- To je općinska parcela u industrijskoj zoni. Sve je isparcelizirano. Parcele su spremne za prodaju i umjesto proizvodnih pogona imamo smeće. Na drugoj je bačen građevinski otpad, stari ormari, ima svega i svačega i zatrpan slojem zemlje da se ne vidi. Ustanovilo se da Općina nije imala dozvolu Hrvatskih voda. Bila je tu jedna rupa i oni su je punili komunalnim otpadom od kućanstava. Hrvatske vode su zatražile da se s tim prestane jer da je povezano s rijekom Jadro. I sad je on to kamuflira i otvorija novo mjesto za istu svrhu - dopunio je Bakić.
Načelnik Stupalo ostao nam je nedostupan. No, to je bilo i očekivano.
Zona sanitarne zaštite
Inače, prema Prostornom planu Splitsko-dalmatinske županije mućke Prisike su lokacija gdje se mogu graditi postrojenja za oporabu i oplemenjivanje građevinskog otpada i mineralnih sirovina sve dok obavljanje navedene djelatnosti nije u koliziji s planiranom eksploatacijom. Ali je ujedno i u zoni sanitarne zaštite izvorišta rijeke Jadro.
INTEGRALNA STUDIJA PROSTORNE VALORIZACIJE RIJEKE JADRO (2021.)
"Na temelju Zakona o vodama (NN 153/09, 63/11, 130/11, 56/13, 14/14), te Pravilnika o uvjetima za utvrđivanje zona sanitarne zaštite izvorišta (NN 66/11, 47/13), prethodne suglasnosti Hrvatskih voda (Klasa: 325-03/14-04/58, Urbroj: 374-24-2-14-4, od 30. rujna 2014. godine) i Statuta Splitsko - dalmatinske županije („Službeni glasnik Splitsko - dalmatinske županije“, broj 11/09, 7/10, 10/10 i 2/13), Županijska skupština Splitsko - dalmatinske županije na 15. sjednici, održanoj 18. prosinca 2014., donijela je Odluku o utvrđivanju zona sanitarne zaštite izvorišta javne vodoopskrbe izvora Jadra i Žrnovnice. Tom se Odlukom utvrđuju zone sanitarne zaštite izvorišta javne vodoopskrbe izvora rijeke Jadro i Žrnovnice, sanitarni i drugi uvjeti, te mjere za zaštitu izvorišta od onečišćenja.
Zone sanitarne zaštite utvrđuju se prema tipu vodonosnika. Na osnovu klasifikacije izvorišta, izvorište rijeke Jadro se napaja iz vodonosnika s pukotinskom i pukotinsko - kavernoznom poroznosti. U smislu dinamike crpljenja izvorište rijeke Jadro se klasificira kao izvorište maksimalnog kapaciteta većeg od 100 l/s.
Zone sanitarne zaštite izvorišta rijeke Jadro nalazi se na području općina: Klis, Solin, Split, Sinj, Muć, Dicmo, Lečevica, Dugopolje, Kaštela, Omiš, Unešić."