Raketiranje Banskih dvora i pokušaj atentata na prvog hrvatskog predsjednika, dr. Franju Tuđmana, koji su se dogodili 7. listopada 1991. godine, jedan je od najdramatičnijih trenutaka Domovinskog rata . Ovaj napad, koji je imao za cilj eliminirati najviše hrvatske političke i vojne dužnosnike, ostao je simbolom otpora i odlučnosti hrvatskog naroda za neovisnost i slobodu.
U to vrijeme, Hrvatska se suočavala s teškom situacijom jer su sukobi sa snagama Jugoslavenske narodne armije (JNA) i srpskim paravojnim jedinicama eskalirali u krvavi rat za neovisnost. Hrvatska je proglasila neovisnost 25. lipnja 1991., a 8. listopada iste godine formalno je prekinula sve veze s bivšom Jugoslavijom. Neposredno prije tog trenutka, politička napetost bila je na vrhuncu, a napad na Banske dvore jasno je pokazao koliko je situacija bila opasna.
Raketiranje i pokušaj atentata
Napad na Banske dvore izveden je precizno planiranom akcijom. Zrakoplovi JNA ispalili su rakete na sjedište Vlade Republike Hrvatske u Zagrebu. Meta je bila prostorija u kojoj se tada nalazio predsjednik Franjo Tuđman zajedno s tadašnjim predsjednikom Predsjedništva SFRJ, Stipom Mesićem, i predsjednikom Saveznog izvršnog vijeća, Antom Markovićem. Nevjerojatnom srećom, svi prisutni izbjegli su smrt, iako su Banski dvori pretrpjeli ozbiljna oštećenja.
Iako su Tuđman, Mesić i Marković preživjeli, ovaj napad imao je dalekosežne političke posljedice. Samo dan nakon raketiranja, 8. listopada 1991., Sabor Republike Hrvatske donio je odluku o raskidu svih državnopravnih veza s bivšom SFRJ, čime je Hrvatska formalno postala neovisna država. Ova odluka bila je odgovor na napad koji je očito imao namjeru destabilizirati hrvatsko vodstvo i spriječiti ostvarenje ciljeva neovisnosti.
Reakcije i analize
Raketiranje Banskih dvora izazvalo je osudu međunarodne zajednice, koja je sve više počela prepoznavati agresiju JNA i Miloševićevog režima na Hrvatsku. Kasnije analize pokazale su da je napad bio pokušaj atentata na Tuđmana i ostale hrvatske lidere, s ciljem da se eliminira političko vodstvo koje je vodilo zemlju prema neovisnosti.
Ovaj događaj ostao je u kolektivnom sjećanju hrvatskog naroda kao simbol borbe za slobodu i znak odlučnosti protiv vanjskih prijetnji. Raketiranje Banskih dvora, iako neuspješno u svojoj namjeri da ukloni hrvatske lidere, ubrzalo je proces međunarodnog priznanja Hrvatske i osnažilo domaću i inozemnu potporu hrvatskoj borbi za neovisnost.
Danas se ovaj događaj obilježava kao jedan od ključnih trenutaka u modernoj hrvatskoj povijesti, svjedočeći o hrabrosti i nepokolebljivosti hrvatskog naroda u najtežim trenucima njegove borbe za slobodu.
Podizanje optužnice
Podizanje optužnice za raketiranje Banskih dvora bilo je dugotrajan i složen proces koji se suočio s mnogim izazovima i kontroverzama. Napad na Banske dvore 7. listopada 1991. bio je očigledan pokušaj atentata na hrvatsko političko vodstvo, no pravosudni procesi koji su uslijedili nakon toga nisu uvijek išli glatko. Godinama nakon događaja, hrvatsko pravosuđe je krenulo s istragom i podizanjem optužnica protiv odgovornih za ovaj napad. Glavni osumnjičenici bili su visoki vojni dužnosnici bivše Jugoslavenske narodne armije (JNA) i osobe povezane s tadašnjim političkim i vojnim vrhom u Srbiji. Najistaknutija imena koja se spominju u vezi s ovim događajem uključuju generala JNA Veljka Kadijevića i admirala Slobodana Aćimovića, koji su bili uključeni u planiranje i izvršenje napada.
2020. godine je objavljeno da je podignuta kaznena prijava protiv šest osoba zbog ovog zločina. Od šest kazneno prijavljenih osoba, pet su državljani Srbije a jedan državljanin Hrvatske. Osobe su prijavljene za ubojstvo u pokušaju predstavnika, najviših državnih tijela te za ratni zločin protiv civilnog stanovništva.
Jedan od glavnih problema s kojima se suočilo hrvatsko pravosuđe bio je nedostatak međunarodne suradnje i političkih prepreka u regiji. Optuženi dužnosnici JNA često su se nalazili izvan dosega hrvatskog pravosuđa, a njihovo izručenje bilo je malo vjerojatno zbog nedostatka političke volje u zemljama bivše Jugoslavije, posebno u Srbiji. Također, neki od optuženih već su bili u poodmakloj dobi ili su u međuvremenu preminuli, što je dodatno kompliciralo mogućnost provođenja pravde.
Do danas, nijedan visokopozicionirani dužnosnik iz redova JNA ili političkog vrha Srbije nije pravomoćno osuđen za sudjelovanje u raketiranju Banskih dvora. Ovaj slučaj ostaje simbolom neuspjeha međunarodne zajednice i pravosudnih sustava u regiji da se učinkovito suoče s odgovornošću za ratne zločine i pokušaje atentata na legalno izabrano vodstvo Hrvatske.