Još prije nešto više od dvije godine mnoge je obradovala vijest da će se konačno na području grada Splita naći “kutak” posvećen legendarnom hrvatskom novinaru, književniku i televizijskom scenaristu, Miljenku Smoji.
Danas s ponosnom možemo kazati da je stiglo vrijeme u kojem se možemo odužiti Smoji koji je ispisao dalmatinsku povijest te će njegova autentična soba biti postavljena u Žrnovnicu u kojoj su Smoje i njegova Lepa i vjenčani i pokopani.
Tim povodom razgovarali smo s cijenjenim splitskim fotoreporterom i višegodišnjim Smojinim prijateljom, Feđom Klarićem i ravnateljicom GKMM-a Grozdanom Ribičić.
Izložbom fotografija najvećeg kroničara Dalmacije Miljenka Smoje, "Smoje bez cenzure", koja je ovog petka točno u podne otvorena u Fotoklubu Split, Grad Split službeno ulazi u "Godinu Miljenka Smoje".
Smoje je baštinio svoju autentičnu sobu Feđi Klariću, a obzirom da je u Splitu "običaj" da se brzo zaborave njegovi velikani, pa kasnije počinje kukanje jer ništa nije spašeno, Feđa ne skriva sreću povodom realizacije "Godine Miljenka Smoje".
"Sve što se događa zadnjih mjesec dana oko Miljenka Smoje za mene je jedan ludi, nestvarni i najljepši san. Nisam ni u snovima mogao zamisliti da će Smoje, po prvi puta u povijesti, dobiti cijelu spomen godinu", kazuje nam Smojin prijatelj i nasljedniku njegovih stvari iz radne sobe, splitski fotoreporter Fjedor Feđa Klarić.
"Još prije dvadesetak, tridesetak godina njega se difamiralo, obezvređivalo i ponižavalo"
"Da je to jedan Splićanin doživio da ga se slavi tako. Jer nije davno, još prije dvadesetak, tridesetak godina njega se difamiralo, obezvređivalo i ponižavalo. Jasno, prvenstveno njega jer djelo je pokazalo da je on još uvijek suvremen i da ga velika masa građanskih Splićana obožava", dodaje Klarić.
"Sve što se Feđi snilo, puno se toga već i obistinilo", započela je za Dalmaciju Danas ravnateljica GKMM, Grozdana Ribičić te dodala:
"2020. godine, dobili smo od Grada Splita određena sredstva za uređenje memorijalne sobe Miljenka Smoje u Knjižnici Žrnovnica. Stupili smo potom u kontakt sa Smojinim kumpanjom, poštovanim Feđom Klarićem koji je njegovu radnu sobu dobio u nasljedstvo. Znači, treba sanjati, čvrsto vjerovati. Naravno, i raditi. I zato Feđi još jednom hvala. Hvala Gradu Splitu na podršci i izdvojenim dodatnim sredstvima za uređenje spomen-sobe Miljenka Smoje", dodaje Ribičić.
Povodom velikog jubileja, a na Smojin rođendan, 14. veljače u 10 sati u Žrnovnici gdje su Miljenko i njegova supruga Lepa vjenčani i gdje počivaju, u knjižnici Žrnovnica otvorit će se Smojina spomen-soba, sačuvana baš onakva kakva je bila na splitskom Dražancu.
Upitali smo ju zašto baš Žrnovnica?
"U Žrnovnici su se Smoje i Lepa vjenčali i tu zajedno počivaju. Žrnovnica je malo misto, o kojima je Smoje pisao s velikom strašću, i koje je volio. Prošetajte Žrnovnicom i pronaći ćete autentične slike iz našeg 'Malog mista'", odgovara.
Pola sata prije otvaranja spomen-sobe, u 9:30, položit će se cvijeće na Smojin grob. Polaganju će prisustvovat i splitski gradonačelnik, Ivica Puljak.
"Uspjeli smo sačuvati njegovu sobu i radost mi je da će to biti izloženo u Žrnovnici jer Miljeko i Lepa su se vjenčali u Žrnovnici. Tamo su oboje i pokopani. Pravo je mjesto, a naposljetku Žrnovnica je prekrasan dio Splita, a ja se nadam i kroz desetak godina elitni dio našeg grada", zaključio je Feđa Klarić za Dalmaciju Danas.
Smojina soba dio je programa "Zavičajna kuća GKMM-a Split" koji je započeo spontano 2019.godine. Program je od početka podržavao i stručno pratio studio ARP arhitekta Dinka Peračića.
"Gospodinu Peračiću i njegovom studiju arhitekta je Split i njegovanje splitskog duha, i kroz manja arhitektonska rješenja kao što su naša, poziv, ljubav i želja Hvala im na tome.", dodaje Ribičić.
Smojin portret i zid na terasi na ulazu u Knjižnicu Žrnovnica
U sobi u Knjižnici Žrnovnica Luka Duplančić upravo izrađuje Smojin portret.
"Zid na terasi na ulazu u Knjižnicu Žrnovnica ovog će proljeća oslikati studenti slikarstva Umjetničke akademije u Splitu, uz mentorstvo prof. Vedrana Perkova i to s temom Smojih likova iz serija 'Malo misto' i 'Velo misto'", otkriva nam ravnateljica.
Na otvaranju spomen sobe planiran je mali program u suradnji naših sugovornika s ravnateljicom OŠ Žrnovnica Matijom Šitum i profesoricom Martinom Lovrić u kojem će se moći vidjeti nagrađeni literarni, likovni i medijski radovi s natječaja na temu Smojinih malih mista na kojemu su mogle sudjelovati škole iz cijele Hrvatske.
"Soba imat će i poseban Feđin 'touch' - lipa splitska rič, njegov doživljaj Smoje", zaključila je ravnateljica Ribičić.
Prvi donosimo fotografije iz Smojine sobe u Žrnovnici. Radovi su još u tijeku, a sve će biti spremno do otvaranja 14. veljače.
Ostale aktivnosti u "Godini Miljenka Smoje"
11. veljače Udruga za zaštitu kulturne i prirodne baštine u 11 sati u Slatinama priprema feštu „Smoje je naš“. 13. veljače s početkom u 19 sati u koncertnoj dvorani Hrvatskog doma na programu je Koncert Gradskog zbora Brodosplit pod geslom „Neću politiku u moju butigu!“.
Na Smojin rođendan, 14. veljače držat će se i tradicionalna Smojina marenda, kao i najava predstava HNK Split i zagrebačkog kazališta Komedija koji pripremaju premijerne izvedbe Borbene ponoćke i Velog mista.
14. veljače u 20 sati kinoteka Zlatna vrata prikazat će film Roko i Cicibela. Dan žena biti će posvećen Smojinoj Lepi, a popularni splitski festival pričanja priča Pričigin jednu će večer svog programa posvetiti Smoji ‘Moglo je i svršit bolje‘.
U programu tijekom godine će nastupiti i vokalni ansambl Jedinstvo, Limena glazba Žrnovnica. U svibnju u splitskom HNK biti će izvedena Borbena polnoćka, dramatizacija kultne epizode iz televizijske serije "Naše malo misto". Premijera te komedije u ožujku će se izvesti i u zagrebačkome kazalištu Komedija.
Hrvatska pošta izradit će poštanske marke s likom Miljenka Smoje, HVK Gusar posvetit će mu regatu, Hajduk održati revijalnu utakmicu na Starom placu, a predviđena je i večer na Mosoru ‘Smoje među zvijezdama‘.
Posvetu jubileju dat će i Festival mediteranskog filma, Splitski festival, O.Š. Žrnovnica i brojne druge kulturne i znanstvene institucije, udruge i pojedinci.