Kuća jezika i kulture Peristil Split, u srijedu 23. ožujka, poziva na predstavljanje pjesničko-grafičke mape u Mjesecu frankofonije.
Miljenko Galić i Josip Botteri Dini, u čast i uz dvjestotu obljetnicu rođenja Charlesa Baudelaira u Mjesecu frankofonije, ugošćuje velikane pjesničke riječi i likovnog izričaja. Miljenko Galić i splitski akademski slikar Josip Botteri Dini objavili su još jednu pjesničko-grafičku mapu. Ovaj put, udružila ih je vječna inspiracija: Pariz i hommage velikanu francuskog pjesništva Charles Baudelairu (1821. - 1867.) Mapu sačinjavaju prigodne pjesme Miljenka Galića i dva crteža Josipa Botterija Dinija, "Notre Dame" i "Pariški bulevar u sutonu".
Charles Baudelaire bio je prvi pisac i utemeljitelj europske moderne lirike. Bio je pjesnik bola i “spleena”, zapravo tjeskobe modernog čovjeka i njegovih napora da se približi ljepoti. Pjesnička zbirka “Cvjetovi zla” izašla 1857. godine, utjelovljuje njegov odnos prema stvarnosti: cvjetovi su ideali za kojima teži, a zlo je ono koje vlada. To je poezija koja odiše osjetilne užitke, prizore pariških ulica, prizore ljudske bijede i smrti. “Cvjetovi zla”, zbirka je njegovih pjesama u prozi kojom je obilježio svjetsku pa i hrvatsku liriku, između ostalih Matoša, Ujevića i druge.
Nadahnuće Miljenka Galića, drniškog filozofa i pjesnika predstavljeno je u tri antologije i nekoliko pjesničko-grafičkih mapa nastalih u višegodišnjoj suradnji s akademskim slikarom Josipom Botterijem Dinijem. Ovaj poetsko-likovni doživljaj, posvećen velikom francuskom umjetniku, nudi ispovjedni Galićev tekst “koji u kadenci zvuči totalno bodlerovski».
Josip Botteri Dini, sa svojom pariškom fazom blizak je "Spleenu Pariza", a cijelim svojim životom i djelom, Baudelaireovoj duhovnoj fazi, predstavljajući ovdje katedralu Notre Dame, uništenu u požaru prije nekoliko godina.
Otvorenje je u Kući jezika i kulture Peristil točno u 12 sati.