"Novinari su me obavijestili da su me našli na našli na oglasnoj ploči suda, da je došla presuda i da me sad polako kažnjavaju u vezi one skele i onih ludosti. I onda su mi rekli, pođi na sud i uzmi to. Rekli su mi i da me čeka još 16 sudskih procesa s nezadovoljnim činovnicima Grada Splita koji misle da ih vrijeđam, a ja ih ne vrijeđam nego samo konstatiram da oni ne rade svoj posao. Žele me sudskim putem ušutkati. Raspalili su me i sad ću bit još gori. Sad ću ukazivati na nepravilnosti na svakom koraku kojih je nenormalno puno", u dahu nam je ispričao Baldo Đanović, stanovnik Dioklecijanove palače koji na teatralan način upozorava na nerad i nesposobnost činovnika u Banovini zaduženih da osiguravaju kontinuitet života u staroj gradskoj jezgri, za što se osiguravaju sredstva u gradskom proračunu ali se u tu svrhu, u principu ne koriste, rugajući se tako ne samo njenim stanovnicima nego i UNESCO-u.
Posljednji slučaj je bio s postavljanjem skele oko kuće u kojoj sa susjedima stanuje Đanović kako bi popravili krov o svom miljunskom trošku. Umjesto da podrže samoinicijativno održavanje kulturnog dobra, činovnici su organizirali jake policijske snage ne bi li prisilili Đanovića i stanare da potpišu ugovor s Gradom o naplati skele na javnoj površini. Doživio je i to da je policija pretresala mu dva stana ne bi li pronašla pušku koju je u svojstvenoj stilskoj figuri spominjao u elektronskoj prepisci s činovnicima Grada.
Tužbe protiv aktera civilnog društva
"Pokazali su policiji pušku u tekstu pa su je došli tražit. Isti dan su mi se došli policajci neformalno ispričat nakon što je kolumnist Ante Tomić napisao kritički tekst u kojem stoji: "Policijski se resursi ovdje na različite načine zloupotrebljavaju, ali nema valjda veće gluposti i poniženja nego kad se službenike potjera da zaustavljaju promet i hapse građane ako se neki razmaženi ili paranoični tip na položaju osjeti ugrožen."
DRAMA U GETU Splićanin priveden zbog vikanja, skela u Dominisovoj nije uklonjena...
Đanović, u svojim prigovorima na prekršajne naloge, traži suočavanje s uvrijeđenima kako bi sudu dokazao da se se zapravo radi o činjenicama.
"Cilj mi je u njih probuditi osjećaj srama i nelagode, jer meni je krajnje nemoralno primati plaću za posao koji se ne obavlja čestito i marljivo. Vjerujte mi, poštovana Sutkinjo, kako ću na sudu dokazati kako nisam vrijeđao i omalovažavao...", navodi Đanović, između ostalog u prigovoru.
Ove tužbe za vrijeđanje neodoljivo sliče onima o kojima je Ministarstvo kulture i medija prije samo par dana organizirala radionice za medije i suce na Pravosudnoj akademiji u zgradi Županijskog suda u Splitu. Radi se o SLAPP tužbama za koje je izv.prof.dr.sc. Romana Matanovac Vučković, profesorica na Pravnom fakultetu u Zagrebu i savjetnica ministrice kulture i medija, rekla kako su to takozvane strateške tužbe koje se podnose protiv aktera civilnog društva, s ciljem spriječavanja novinara u njihovom radu, odnosno drugih aktera društva u nekim drugim aktivnostima gdje se pronalaze određene nepravilnosti.
Pratit ćemo postupak
- Njih poduzimaju jače zainteresirane strane koje imaju dovoljno resursa, personalnih i financijskih, da na takav način spriječe u radu slabiju stranu koja onda pritisnuta jednim takvim pravnim mehanizmom nije u stanju obavljati posao u društvenom interesu - rekla je Matanovac Vučković.
Pa kad se tako olako može zloupotrebljavati policija zašto ne i sud. DalmacijaDanas pratit će tijek ovih postupaka.