Zaprimanje prijava za sufinanciranje energetske obnove obiteljskih kuća putem Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost počinje 13. ožujka. Ove godine prijave će se podnositi elektronički, putem aplikacije.
Na raspolaganju je rekordnih 120 milijuna eura za vlasnike ili suvlasnike obiteljskih kuća u kojima imaju prebivalište. Kako bi kuća bila prihvatljiva za sufinanciranje, više od 50 posto površine mora služiti za stanovanje te mora imati do 600 četvornih metara bruto podne površine ili najviše tri stambene jedinice.
O tome su govorili u emisiji Studio 4, Mladen Ilijević, voditelj Službe za energetsku učinkovitost i obnovljive izvore energije u Fondu za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost i Goran Čačić, programski koordinator Zelene energetske zadruge.
- Nisu kućanstva veliki potrošači energije zbog velike potrebe, već zbog toga što se ona troši neučinkovito. Gdje se može potrošnja energije smanjiti bez umanjnjenja kvalitete života. Upogonjujemo obiteljske kuće da bi bile kvalitetnije za stanovanje, kazao je Mladen Ilijević, voditelj Službe za energetsku učinkovitost i obnovljive izvore energije u Fondu za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.
- 60 posto energije u kućanstvu se troši na grijanje. Bitno je izolirati vanjsku ovojnicu kuće i zamijeniti prozore. Često je važno zamijeniti ii energent na koji se grijemo, govori Goran Čačić, programski koordinator Zelene energetske zadruge.
Dodaje kako je toplinarstvo na koje se grijemo je oko 400 eura godišnje trošak, a što se tiče plina, to je oko 700 eura.
- Duplo je skuplji plin od toplinarstva, a izolacijom kuće može se uštedjeti 50-80 posto, ovisno u kakvom je stanju kuća, kazao je.
Naglašava kako su smjernice EU da se prijeđe na električnu energiju kao što su dizalice topline koje pružaju veliku energetsku učinkovitost.