U utorak je u Knjižnici i čitaonici Bogdana Ogrizovića u Zagrebu predstavljena knjiga „Na vilinskom tragu“ autorice Sande Lončar Ružić u nakladi Znanje d.o.o. Uz samu autoricu, o knjizi su govorili najveći hrvatski živući pjesnik Petar Gudelj kao i urednik Miroslav Mićanović, dok je ulomke iz knjige pročitala poznata hrvatska dramska umjetnica Ecija Ojdanić, s sve okupljene pozdravila je ravnateljica Knjižnice Jasna Kovačević.
Urednik Miroslav Mićanović rekao je kako se radi o bajci koja čitatelje plijeni, vodi i hrabri svojom začudnošću.
"Bajka ima svoju povijest, ali i ova knjiga ima svoju povijest. Ona nije nastala tako jednostavno, ona je bila izraz Sandina traženja u pisanju. Pisanje je naš jedini pravi prostor koji govori o suvremenosti. Sanda se upustila u zahtjevnu formu, a sve je zapravo bilo kao na dlanu. Vratili smo se u djetinjstvo, u prošlost. Međutim, ne pričamo mi naše priče zbog prošlosti, one počinju u suvremenosti, u kojoj tražimo razlog pričanja", izjavio je Mićanović i dodao da će svi čitatelji ovu bajku čitati kao dio vlastitoga svijeta i stvaranja.
"Bajka ima svoju povijest, ali i ova knjiga ima svoju povijest"
Petar Gudelj pročitao je pohvalu brdu o kojemu je u knjizi riječ.
"Čitajući, još dok je bila u rukopisu, knjigu o malom Petru, njegovu didu i vili, koja se događa na jednom imotskom brdu, uskliknuo sam: Brdo, prepoznao sam te, ti si Liskovac! Liskovac je pri vrhu presječen stožac, nastalo podnebesno guvno. Po rubu ostaci zidina ilirskoga grada, na sredini vilinski kamen, srednjovjekovni stećak. U Sandinoj priči, Liskovac se uzdignuo do olujno ljubičastih nebesa. Pod Liskovcom četiri sela, Podbablje, Podosoje, Runovići i Zmijavci. S Liskovca se gleda sva Imota, od Bijakove do Zavelima, grad Imotski i jezera do dna njihovih modrih i crljenih bunara. S njega su nadzirani svi puti kojima je od Cetine do Neretve i od snježnih bosanskih gora do mora putovala povijest. Mogao se vidjeti konjanik i mrav. Na Liskovac slijetale munje i vile. Sletio i odletio ilirski grad. Po njemu rasle i nestale liske, lijeske, ostavile mu ime. Ostala ilirska božanstva rogati poskoci, njegovi vječiti čuvari, cvijet iris ilirika, perunova perunika. Ostao starohrvatski stećak, vilinski kamen. Guvno na kojem vile i munje igraju kolo. S Liskovca sletila Sandina vilinska knjiga", pročitao je hrvatski pjesnik, što je publika je popratila dugotrajnim pljeskom.
"Ovu knjigu želim posvetiti svim mladim ljudima i djeci"
Autorica je zahvalila brojnoj publici i prijateljima koji su ju razveselili dolaskom, ali i svim suradnicima koji su sudjelovali u stvaranju knjige.
"Parafrazirajući poslovicu kako je potrebno jedno cijelo selo da odgoji dijete, tako je bilo potrebno jedno vilinsko selo odnosno sijelo da ova moja knjiga nastane i krene u svijet. Ja sam iz Runovića, Imote, iz maloga kraja u kojemu su se vilinske priče prepričavale svakodnevno. Mi smo uz njih odrastali, sazrijevali i razvijali svoju maštu, pa ipak mi je bilo teško zamisliti se u jednom trenutku poput ovoga danas, zaista sam dirnuta. Ovu knjigu želim posvetiti svim mladim ljudima i djeci. Nadam se da će ona u njima izazvati lijepe emocije te da će ih nadahnuti na kreativnost i maštu i da budu heroji i prvenstveno dobri ljudi", rekla je Lončar Ružić.
Za dobar ugođaj pobrinuli su se Mario Ćužić i Branimir Gudelj, koji su glazbenom pratnjom upotpunili doživljaj predstavljanja ove knjige.
"Na vilinskom tragu" bogato je ilustrirana priča za djecu i mlade s elementima bajke koja se događa u Dalmatinskoj zagori. Prekrasne ilustracije knjige napravila je Ana Grigorjev, akademska slikarica. Pripovijetka govori o dječaku Petru i njegovom djedu Periji koji su krenuli posjetiti drevnu ilirsku gradinu visoko u brdima. Zimsko je vrijeme i na putu ih zatekne snježna vijavica, zbog koje se djed i dječak nakratko rastanu. Dječak, uplašen nevremenom, zaluta u snježnim brdima i doživi nezgodu iz koje ga izbavi nepoznata djevojka.
Još fotografija s predstavljanja pogledajte u galeriji.