Na konferenciji će se razgovarati o tome kako bolje povezati baštinu i turizam, kako graditi kvalitetna projektna partnerstva i kako pokrenuti kulturni turizam na prostorima na kojima on ne postoji, a gdje postoje dobre predispozicije za njegov razvoj.
Danas u francuskom gradiću Calaisu počinje međunarodni kongres pod nazivom Od baštine do gospodarstva: stvaranje novih politika naših područja, koji organizira francuska organizacija Sites & Cites, a kojem će prisustvovati i predstavnici iz Hrvatske te niz stručnjaka aktivnih u području zaštite i promicanja kulturne baštine i turizma.
Hrvatsku će kao predsjednik Hrvatske udruge povijesnih gradova predstavljati kliški načelnik Jakov Vetma, a riječ je o udruzi koja postoji od 2011. godine i koja se bavi pitanjima očuvanja kulturne i prirodne baštine, kvalitetom života građana povijesnih gradova i odnosa građana prema kulturnoj baštini, vrijednosti hrvatskog kulturnog naslijeđa te načina upravljanja i korištenja istog.
Od svibnja 2016. godine predsjednik udruge kliški je načelnik Jakov Vetma, a u članstvu udruge nalazi se 20 povijesnih gradova, poput Dubrovnika, Karlovca, Pule, Rovinja, Šibenika, Varaždina i sl., što potvrđuje važnost i značaj Klisa kao povijesnog grada.
Glavna tema kongresa bit će odnosi kulturnog i povijesnog nasljeđa te gospodarstva i razvojnih politika, što je ujedno i u fokusu rada Hrvatske udruge povijesnih gradova. To su i polazišta rada Jakova Vetme i njegova tima u razvoju Klisa, a Vetma će sudionicima kongresa iz cijeloga svijeta predstaviti velike turističke i kulturne potencijale koje ima Kliška tvrđava, ali i cijeli Klis sa svim svojim naseljima.
Kulturno i povijesno nasljeđe kao bitan element nastavka razvoja Klisa
Kliška tvrđava može se smatrati jednim od najvrijednijih baštinskih bogatstava koje Klis ima, no valorizaciji te baštine pristupa se uzimajući u obzir urbanizam, održivi razvoj i turističke potencijale cijele općine i svih kliških naselja. Klis od davnih vremena ima značajnu ulogu u prometu, razmjeni i povezivanju Zagore i dalmatinske obale, stoga ima predispozicije za razvoj povijesnog grada koji na pametan i održiv način spaja svoju baštinu i suvremeni razvoj.
No, iako je Klis najpoznatiji po svojoj Tvrđavi, koju je svjetski proslavilo i pojavljivanje u poznatoj seriji Game of Thrones, Klis ima još puno toga za ponuditi i trudi se razvijati u brojnim durgim područjima.
Zanimljiv je podatak kako je kroz kliški poduzetnički inkubator prošlo projekata u vrijednosti preko 19 milijuna kuna, što je više od kliškog proračuna koji iznosi 16 milijuna i riječ je o pravom uspjehu.
Nastavlja se ulagati i u stvaranje sredine ugodne za življenje i provođenje slobodnog vremena, stoga su vidljiva sve veća ulaganja u razvoj OPG-a, gastronomije i avanturističkog turizma, a osjetno je i povećanje smještaja u privatnim kapacitetima. Klišani su svjesni i svog prometnog položaja, u kojemu se križaju značajke i posebnosti dalmatinske obale i Zagore, a od oba kraja dijeli ih svega nekoliko minuta vožnje.
Uspješnost u povlačenju sredstava iz EU fondova i nova infrastruktura
Da je riječ o iznimno pogodnom prometnom položaju i dobroj povezanosti Klisa svjedoči i velika inicijativa Sveučilišta u Splitu da se na području Klisa izgradi novi sveučilišni kampus. Pripreme za izgradnju kampusa u punom su jeku, a kompleks će sadržavati brojne smještajne jedinice, učionice, labaratorije i drugu popratnu infrastrukturu za kvalitetan rad, učenje i boravak, što će od koristi biti i stanovnicima Klisa. Otvorenjem kampusa stvorit će se i nova radna mjesta, a dolaskom studenata iz svih krajeva živnut će i sam Klis.
Klis se u novim razvojnim inicijativama rado otvara i brojnim partnerima, kako bi se stvorile predispozicije za kvalitetne projektne aktivnosti, čemu svjedoči i posljednji uspješno prijavljen i dobiven EU projekt. Riječ je o IPA projektu vrijednom 1.310.232,30 € kojim će se, među ostalim, napraviti 3D mapping kliške tvrđave i edukacija u upravljanju kulturnom baštinom. Projekt se zove „Fortress ReInvented - Inovativni pristup i digitalni sadržaji na povijesnim tvrđavama“, a u njega su uz Općinu Klis uključeni Muzej Grada Šibenika, Općina Herceg Novi i Muzej grada Zenice.
Klis vraća status povijesnog grada kojim se ponosio kroz cijelu povijest
Ono što je zanimljivo je i to da je Klis kao općina u društvu velikih povijesnih gradova, iako nema status grada koji je nekoć u povijesti ponosno nosio. Stoga se u posljednje vrijeme sve glasnije može čuti kako Klišani na čelu s Jakovom vetmom kreću u ponovno stjecanje statusa grada. Status grada doprinio bi bržoj i efikasnijoj realizaciji niza velikih planiranih gospodarskih i infrastrukturnih projekata, a prije svega onima financiranima iz sredstava fondova Europske unije, koja bi tada bila puno dostupnija. Na ovaj način pokrenuo bi se i proces temeljite revitalizacije i revalorizacije kliške baštine na kojoj će se temeljiti novi rast i razvoj cije sredine. Prema riječima Jakova Vetme status grada povezao bi slavnu ulogu povijesnoga hrvatskog grada Klisa sa perspektivom modernog i razvijenog grada u njegovoj skoroj budućnosti, a u prilog njihovom zahtjevu idu i zakonske odredbe.
Naime članak 5. Zakona o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi tvrdi kako se zbog posebnih razloga gradom može utvrditi i mjesto koje ima značajne povijesne, gospodarske ili geoprometne značajke, što Klis svakako ima još od doba kada su u njemu stolovali hrvatski kraljevi i kneževi.